روش های مختلف برای مداوای ماهی های بیمار
روش های مختلف برای مداوای ماهی های بیمار

روش های مختلف برای مداوای ماهی های بیمار

۱- روش فرو بردن محلول ضد عفونی

در این روش طریقه، مداوا برای مدتی کوتاه و در محلولی قوی صورت میگیرد. در این روش بهتر است که مداوا در وانها یا چلیکهای چوبی صورت گیرد. وانهای فلزی اکثرا در اثر تماس با دارو تولید سم می نمایند که ممکن است برای ماهی مضر باشد.

یک وان چوبی بظرفیت ۵۰ لیتر برای این کار مناسب می باشد. ابتدا بایستی ۶۰ لیتر آب بدقت در وان ریخته شود و سپس مقدار لازم دارو به آن اضافه گردد.

ماهی های بیمار را بایستی با یک تور دستی با کیسه نسبتا دراز که بتواند آنها را کاملا داخل محلول قرار دهد برداشت نمود و پس از اینکه آب اضافی آن خارج شده در محلول فرو برد. لبه تور نباید در داخل محلول قرار گیرد تا از پریدن و افتادن ماهی بداخل وان جلوگیری شود.

پس از اینکه ماهی ها باندازه لازم در محلول قرار گرفتند بایستی تور دستی را بیرون آورد و بالای وان نگه داشت تا محلول اضافی بداخل آن ریخته شود. ماهی مداوا شده را بایستی بلافاصله به آب تمیز برگرداند.

قبل از شروع به مداوای ماهی به این روش ابتدا بایستی تعدادی کانال یا حوضچه برای برگرداندن ماهیها ضد عفونی و آماده نمود یا آنها را به حوضچه های ضد عفونی شده برگرداند. هرگز نباید ماهی مداوا شده را به کانال یا استخری که آب آن از کانال ها با استخرهائیکه دارای ماهی آلوده هستند تامین می شود انتقال داد.

۲- روش حمام دادن

در این روش غلظت دارو کمتر و زمان مداوا بیشتر از روش قبلی می باشد. برای حمام دادن می توان از وان، کانال های داخل هچری (ترافتها) و حوضچه ها و یا کانال هائی که بتوان حجم آنها را بدقت محاسبه نمود، استفاده کرد.

برای اینکار ابتدا حجم مورد نظر را در داخل کانال یا وان مشخص نموده و پس از اطمینان کامل از اینکه آب چکه نمی کند مقدار لازم دارو یکنواخت حل شود. طول زمان مداوا بستگی به درجه حرارت آب، وضع ماهی و نوع داروی شیمیائی مورد مصرف دارد. در اکثر موارد لازم است هنگام حمام دادن ماهی، آب را تهویه نمود.

راهکاری برای کاهش ۲.۵ برابری قیمت ماهی

تهویه آب را می توان بطرق مختلف انجام داد. تهویه با دست عملی است ولی فقط برای تهویه آب وانها و چلیکهای کوچک رضایت بخش است. این طریقه برای استخرهای بزرگ عملی نیست و برای این منظور از کمپرسورهای برقی یا گازوئیلی که به لوله های لاستیکی و سنگ هوا مجهز باشند استفاده می شود.

بهترین راه برای تهویه استخر ها و مخازن بزرگ، تهویه آب وبسیله الکتروموتور با موتور پمپ است که آبرا از استخر گرفته و مجددا به آن میریزد. لوله مکنده پمپ در یکطرف استخر و لوله دمنده در طرف دیگر قرار میگیرد. لوله اخیر در بالای سطح آب و در انتهای استخر و یا کتار و دیواره آن قرار گرفته و تهویه لازم را انجام میدهد.

روش های مختلف برای مداوای ماهی های بیمار - دامیران
قبل از شروع به مداوای ماهی به این روش ابتدا بایستی تعدادی کانال یا حوضچه برای برگرداندن ماهیها ضد عفونی و آماده نمود

۳- معالجه بطریق شستشو

این روش مداوا بعلت ساده بودن آن بسیار معمول گردیده است. برای این منظور می توان از استخرهای خاکیی دراز، تانکرهای و یا کانال های کوچک استفاده کرد و بدون خارج کردن ماهی، مقدار لازم دارو به محل ورودی آب اضافه نمود تا در داخل استخر با تانکر جریان یابد.

مقدار داروی لازم و میزان جریان آب و عمق آن بایستی بسته به شرائط کارگاه و با توجه به آزمایش مقدماتی غلظت دارو در واحد کوچکتر، قبل از شروع مداوا معین گردد.

برای مداوای بیماری میکروبی برانشیها، می توان جریان آب کانال های خاکی دراز را به ۳۰ تا ۹۰ لیتر در ثانیه رسانید و سپس ۱۲۰ تا ۳۶۰ گرم کات کبود (سولفات مس را که در مقداری آب حل شده است، کم کم به محل ورودی آب افزود.

برای مداوای کرم جایروس، می توان ۲ تا ۵/۵ لیتر اسید استیک را در محل ورودی آب استخرهای خاکی که جریان آب آن ها در همه قسمتها یکنواخت است و فاقد نقاط راکد می باشد افزود. جلوگیری از رکود آب و یکنواخت کردن جریان آن اثر بهتری در پخش دارو برای مداوای بیماری خواهد داشت.

ضد عفونی وسائل لازم

برخی اوقات لازم است که لوازم کارگاه ضد عفونی شوند. یکی از بهترین و ارزانترین مواد ضدعفونی کننده کلر است. محلول ۱:۵۰۰۰ آن لوازم کارگاه را در ۶۰ دقیقه ضدعفونی می کند.

اجرایی شدن بیش از ۵۰ پروژه در حوزه ژنتیک مولکولی آبزیان

محلول ۱:۱۰۰۰۰ آن نیز در ظرف چند ساعت اسباب و ادوات کارگاه را ضدعفونی می نماید.

مواد آلی از قبیل گل، مخاط و مواد گیاهی باعث کم شدن غلظت کلر در محلول می گردند، بنابراین برای بدست آوردن نتیجه بهتر بایستی لوازم را قبل از ضد عفونی، کاملا تمیز نمود.

محلول کلر در مقابل هوا اثر خود را کم کم از دست می دهد، لذا لازم است پیوسته محلول تازه تهیه کرده و یا پس از ضد عفونی مقداری از لوازم، مجددا کمی کلر بمحلول اضافه گردد.

ظروفی را که برای ضد عفونی لوازم و ادوات کوچک مصرف میشوند، بایستی قبل از مصرف کلر قیر اندود نمود.

بیشتر بدانید: روش های لقاح و بارور کردن تخم ماهی

کلر برای قزل الا سمی است و اگر آب کانال های داخل کارگاه ، تانکرها یا استخرهائی که با کلر ضدعفونی میشوند، بایستی وارد کانال های دارای ماهی شود حتما باید قبلا کلر موجود در آن خنثی گردد.

کلر را می توان با تیوسولفات سدیم خنثی کرد و برای این منظور باید به ۱۰ لیتر محلول کار بغلظت ۱:۵۰۰۰حدود ۱۴ گرم تیوسولفات سدیم افزوده شود. حد خنثی شدن را می توان با بکار بردن کاغذ آزمایش نشاسته – ید، و یا افزودن ارتوتولیدین Orthotolidine  معین کرد.

چند قطره ارتو تولیدین به کمی از محلول مورد آزمایش افزوده می شود اگر رنگ قهوه ای حاصل شد دلالت بر وجود کلر در محلول می نماید، عدم ظهور رنگ قهوه ای دلیل بر اینستکه کلر موجود خنثی گردیده است.

کلر را می توان بصورت هیپوکلرات سدیم بشکل مایع و یا پودر تهیه نمود. نوع پودری آن گرانتر ولی مقاومت آن بیشتر است. مقدار کلری که بایستی به آب اضافه شود، بستگی بمقدار کلر موجود در ترکیب مورد مصرف دارد.

برای مثال پور HTH ممکن است دارای ۱۵، ۵۰ و یا ۶۵ درصد کلر باشد. بنابراین برای ساهتن محلول ۲۰۰ قسمت در میلیون ( ۵۰۰۰ : ۱) از هر یک از سه نوع فوق مقدار زیر لازم است :

۵۶ گرم از پودر HTH نوع ۱۵ درصد کلر به ۴۰ لیتر آب
۲۸ گرم از پودر HTH نوع ۵۰ درصد کلر به ۶۸ لیتر آب
۲۸ گرم از پودر HTH نوع ۶۰ درصد کلر به ۸۸ لیتر آب

ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغالزایی
روش های مختلف برای مداوای ماهی های بیمار - دامیران
بهترین راه برای تهویه استخر ها و مخازن بزرگ، تهویه آب وبسیله الکتروموتور با موتور پمپ است

مخلوط کردن دارو با غذا

در مداوای برخی از بیماریها مانند کلومناریس، بیماری آلسرودمل ( فرون کولوسیس) لازسمت دارو بماهی خورانده شود. برای این منظور دارو را با غذا مخلوط می نمایند.

از آنجا که مقدار داروی مورد مصرف برای مداوا بسیار کم می باشد، بایستی آنرا با غذا بخوبی مخلوط نمود تا همه ماهیها بتوانند باندازه مناسب دارو دریافت نمایند. قبل از مصرف غذا توام با دارو، بایستی ماهی را گرسنه نگهداشت.

برای اطمینان از اینکه ماهی ها دارو را بخوبی مصرف نمایند، بهتر است قبل از مداوا از دادن یک وعده غذا به آنها خودداری نمود.

غذائی را که دارو بایستی به آن اضافه شود، بهتر است یک یا دو بار از چرخ گوشت گذرانده تا مخلوط کردن آن با درا به آسانی صورت گیرد.

بیشتر بدانید: انواع روش های تخمگیری ماهی

پس از آن حدود یک کیلوگرم غذا را از چرخ گذرانده و ضمن چرخ کردن، کم کم دارو با قاشق به آن افزوده می گردد، تا مقدار لازم دارو برای تهیه یک سطل غذا بآن اضافه گردد. مجددا بایستی همه محتوی سطل را از چرخ گوشت گذراند تا کاملا دارو و غذا مخلوط شوند. غذا در این حالت آماده مصرف است.

با تولید غذای خشک، امکان تهیه غذای محتوی انواع داروهای مختلف وجود دارد. در اکثر موارد لازم است که غذای محتوی داروهای مخصوص با سفارش مشتری درست شود. ماهیها در سنین و اندازه های مختلف، مقادیر متفاوتی غذا و دارو احتیاج دارند، بنابراین هنگام مداوای آن ها بایستی اندازه و سن آنها در نظر گرفته شود.

برای مثال در غذای ۴۵ کیلو گرم ماهی قرل آلا که جیره غذایی آنها ۵ درصد وزن بدنشان است، بایستی ۱۰ گرم دارو وجود داشته باشد، در صورتیکه در غذای ۴۵ کیلو گرم قزل آلا از اندازه های دیگر که جیره غذائی آنها ۳ درصد وزن بدنشان است، مقدار ۱۰ گرم دارو بایستی به مقداری از غذا که وزن آن ۳ درصد وزن بدنشان است افزوده گردد.


منبع: دامیران
نویسنده: تحریریه دامیران
لینک کوتاه مقاله: daamiran.com/?p=9324
برای ورود به بانک مقالات دامیران کلیک کنید
روش های مختلف برای مداوای ماهی های بیمار

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید