صادرات ۵۲ میلیون دلار آبزیان از کشور در سه ماهه اول سال
صادرات ۵۲ میلیون دلار آبزیان از کشور در سه ماهه اول سال
post

صادرات ۵۲ میلیون دلار آبزیان از کشور در سه ماهه اول سال

در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰حدود ۵۲ میلیون دلار انواع آبزیان از کشور صادر شده است.

به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: بیش از ۲۸ هزار تن انواع آبزیان در سه ماهه نخست امسال صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۱۲ درصد به لحاظ وزنی و ۹ درصد از نظر ارزشی افزایش نشان می‌دهد.

در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰حدود ۵۲ میلیون دلار صادرات انواع آبزیان را به کشور‌های مختلف داشته ایم.

در مدت یاد شده ۸۵ تن انواع ماهیان زینتی به بازار کشور‌هایی همچون عراق، ترکیه و اروپا صادر شده که به لحاظ وزنی ۶۰۸ درصد و ارزشی ۲۰۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد نشان می‌دهد.

وی صادرات انواع ماهیان در این مدت را حدود ۱۵ هزار و ۶۰۰ تن، خانواده تون ماهیان نزدیک به ۷۱۳ تن، سایر محصولات شیلاتی ۶۳۰۰ تن و میگو را بیش از ۴ هزار تن عنوان کرد.

گلشاهی با بیان این که صادرات تون ماهیان به طور عمده به کشور‌های عمان و امارات انجام می‌شود، گفت: مقداری صادرات آزمایشی تون ماهیان به ژاپن هم داشته ایم و با توجه به تغیر روش صید و راه اندازی واحد‌های عمل آوری برای ایجاد ارزش افزوده در قالب پروژه مشترک با سازمان یونیدو تلاش می‌کنیم صادرات تون ماهیان به این کشور در ابعاد تجاری صورت گیرد.

در سه ماهه نخست امسال ۱۶۵ تن انواع کنسرو ماهی صادر شده که به لحاظ وزنی نزدیک به ۱۰ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران کاهش نسبی تولید داخلی، اولویت دادن به تامین نیاز داخلی با توجه به شرایط ویژه کرونا و کمک به تامین ذخایر استراتژیک دستگاه‌های نظامی و امداد رسانی مانند هلال احمر را از دلایل کاهش صادرات انواع کنسرو ماهی برشمرد.

صادرات آبزیان شمال، به 26 کشور دنیا در نیمه نخست سال

وی در مورد واردات محصولات شیلاتی به کشور نیز اذعان داشت: میزان واردات آبزیان به ایران با ۲۰ درصد کاهش در سه ماهه نخست امسال نسبت به سال ۹۹ به ۲۷۹۰ تن رسیده است.

بخشی از واردات آبزیان مربوط به ماهیان زینتی است که به منظور پرواربندی و صادرات مجدد انجام می‌شود و در این بخش ۷ درصد کاهش واردات داشتیم.

وی میزان واردات ماهیان زینتی را در مدت یاد شده ۲۵ تن عنوان کرد.

گلشاهی درباره دستیابی به بازار‌های هدف جدید در حوزه آبزیان گفت: همکاری با مراجع ذی ربط مانند اتاق‌های بازرگانی، سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه و بخش غیر دولتی برای گشودن بازار‌های جدید در عرصه بین المللی به روی محصولات شیلاتی کشور در دستور کار سازمان شیلات ایران قرار گرفته است.

طی دو سال اخیر تلاش‌های اتحادیه تولید و تجارت آبزیان و بخش غیر دولتی موجب شد، بازار‌های کشور‌هایی مانند عمان و مالزی به بازار صادراتی هدف ایران افزوده شود.

صادرات ۵۲ میلیون دلار آبزیان از کشور در سه ماهه اول سال

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

20 + 11 =