ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغالزایی
ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغالزایی
post

ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغالزایی

 

بخش های مختلف شیلات همواره مورد توجه و تاکید مسوولان در جهت اشتغالزایی و رشد و توسعه اقتصادی است که در این میان پرورش ماهیان زینتی به دلیل زودبازده بودن جایگاهی ویژه برای علاقمندان به سرمایه گذاری در این بخش دارد.

به اعتقاد کارشناسان امروزه یکی از جاذبه های توریستی در بسیاری از کشورها ایجاد فضایی متنوع و با نشاط با استفاده از ماهیان زینتی است. پرورش ماهیان زینتی، علاوه بر اشتغالزایی در حفظ تنوع‌ زیستی و افزایش جاذبه های توریستی موثر بوده و از این طریق نقش بسزایی در جهش اقتصادی بسیاری از کشور‌های توسعه یافته دارد.
سالانه ۲۰۰ میلیون قطعه ماهی زینتی در ایران تولید می شود و به اعتقاد کارشناسان، خلیج فارس زیستگاه بیش از ۲۵۰ گونه از ماهیان زینتی است که تاکنون تعداد کمی از آنها شناسایی شده است. امپراطور ماهی، از ماهی های تزئینی نادر در دنیاست که در آبهای خلیج فارس زیست می کند. ماهیان زینتی که در آبسنگ های مرجانی زندگی می کنند و از گونه های سطح زی هستند، ذخایر فراوان تری در خلیج فارس دارند.
بیشترین گونه های ماهیان زینتی دوشیزه و ملوان ماهیان است و دلقک ماهیان، طوطی ماهیان و جراح ماهیان که با مرجان ها و شقایق ها همزیستی دارند فراوانی کمتر اما اهمیت اکولوژیکی بیشتری دارند.

 

۷۰۰ هزار قطعه بچه ماهی زینتی در هرمزگان تولید شده است

استان هرمزگان در جنوب ایران از جمله استان های مهم و راهبردی در حوزه شیلات است که ظرفیت های ویژه ای در جهت توسعه اقتصادی و اشتغالزایی داشته و همواره طرح های این بخش از جمله پرورش ماهی در قفس و توسعه مزارع پرورش میگو مورد توجه ویژه قرار دارد.
اما یکی فرصت های خوب حوزه شیلات هرمزگان در جهت اشتغالزایی، تکثیر و پرورش ماهیان تزئینی (آکواریومی) با توجه به ظرفیت های موجود در این استان است.
رییس اداره توسعه ماهیان دریایی شیلات هرمزگان در این خصوص گفت: تکثیر و پرورش ماهیان تزئینی فرصتی مناسب،مطمئن و زود بازده برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان شیلات و علاقه مندان این صنعت است.
عبدالرسول دریایی بیان داشت: هم اکنون در استان هرمزگان شش مرکز تولید ماهیان زینتی آب شور و شیرین وجود دارد که سال گذشته افزون بر ۷۰۰هزار قطعه بچه ماهی در این مراکز تولید شده است.
از این شش مرکز سه مرکز در قالب آب شور و سه مرکز در قالب آب شیرین در حال فعالیت است و ماهیان زینتی از هرمزگان به سراسر کشور به ویژه استان های فارس، تهران و اصفهان ارسال می شود. مراکز آب شور هرمزگان در سالهای اخیر موفق به تولید انواع ماهیان زینتی دریایی و انواع دلقک ماهیان شده اند که این موفقیت ها خودکفایی استان در این حوزه را در پی داشته است.
حمایتهای دولت و شیلات ایران در ممنوع کردن ورود ماهیان زینتی که در داخل کشور تولید می شود گامی مهم برای توسعه بازار و حمایت از تولیدات داخلی هرمزگان است.
ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغالزایی
ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغالزایی

توسعه صنعت پرورش ماهیان تزئینی نیازمند حمایت است

یک دانش آموخته رشته شیلات در هرمزگان معتقد است: توسعه تولید ماهیان زینتی گامی موثر در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است. با تکثیر و تولید این ماهیان در هرمزگان فشار بسیاری از روی ذخیره طبیعی این گونه ها در آبهای خلیج فارس برداشته می شود.
اما لازمه تحقق این موضوع حمایت ویژه از فعالان این بخش و ارایه تسهیلات مورد نیاز با شرایط آسان و رفع کمبودهای موجود از جمله نبود کلینیک های تخصصی آبزیان در هرمزگان است. گاهی برخی ها می گویند که با داشتن حداقل امکانات از قبیل فضای ۱۲ مترمربعی، آب در حد مصرف خانگی و انشعاب برق خانگی، می تواند برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی در این حوزه اقدام کرد، در حالی که در عمل اینگونه نبوده و نیازمند فراهم بودن امکانات بیشتری است.
از سوی دیگر باید پروسه کسب مجوزهای لازم از دستگاه های مربوطه را نیز در نظر گرفت که گاهی به دلیل طولانی بودن و ایرادهای بنی اسرائیلی فرد از ادامه کار ناامید می شود.

 

مرگ تدریجی محیط زیست و آبزیان دریای‌ خزر

فرصت اشتغالزایی با پرورش ماهیان زینتی را جدی بگیریم

در سالهای اخیر با توجه به توسعه آپارتمان نشینی و دور افتادن انسان از طبیعت، شرایط به گونه ای رقم خورده که بازار ماهی های زینتی رونق گرفته و زمینه ساز ایجاد مشاغل مختلف شده است. امروز شاهد آن هستیم که در بسیاری از شهرها چندین مغازه به خرید و فروش این آبزیان زینتی اشتغال دارند و سود قابل توجهی نیز از این صنعت کسب می کنند.
هم اینک با افزایش فرهنگ نگهداری آکواریوم و ماهیان زینتی، تقاضا برای تهیه ماهیان زینتی بیشتر شده که این مساله پرورش این ماهیان را در صورت حمایت های بیشتر، به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه کرده است.
از همین رو اجرای طرح های پرورش ماهیان زینتی به جهت سهولت تکثیر و عام پسندی در صورت حمایت های ویژه می تواند نقش بسیار ویژه ای در جهت رونق اقتصادی منطقه و اشتغالزایی داشته باشد.

منبع: ایرنا
ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغالزایی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

یازده − 9 =