پرورش سالانه ۷ میلیون قطعه ماهی زینتی در کرج
پرورش سالانه ۷ میلیون قطعه ماهی زینتی در کرج
post

پرورش سالانه ۷ میلیون قطعه ماهی زینتی در کرج

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج گفت: در کرج سالانه ۸۰۰ تن ماهی خوراکی و بالغ بر هفت میلیون قطعه ماهیان زینتی تولید و پرورش داده می‌شود.

اسماعیل صارمی در نشست روز سه شنبه ۲۵ خرداد که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد، با اشاره به ضروت حفظ کاربری اراضی کشاورزی افزود: حفظ کاربری اراضی کشاورزی به خصوص اراضی زراعی یک استراتژی و سیاست است و زمانی می توانیم انتظار افزایش تولید داشته باشیم که کاربری اراضی حفظ شود.

در این راستا در سطح کلان کشوری طرحی با عنوان «طرح الگوی کشت» پیاده می شود که بر اساس این طرح می گوییم چه چیزی را چه زمانی و کجا بکاریم.

این طرح به کشاورزان کمک می کند تا بر اساس اقلیم منطقه و نیاز مردم و بازار محصولات مورد نیاز را کشت کنند که این طرح نه تنها در معیشت کشاورز و مصرف کننده تاثیرگذار است بلکه در حفظ منابع آب و خاک نیز تاثیر زیادی دارد.

صارمی در ادامه با اشاره به اجرای طرح پایش هوشمند اراضی کشاورزی اظهار کرد: این طرخ برای مقابله آنی با سودجویان و افرادی که اقدام به تغییر کاربری اراضی کشاورزی می کنند اجرایی شده است.

برای اجرای این طرح یک اپلیکیشن طراحی شده که در اختیار بخش امور اراضی و یگان حفاظت است.

در این سامانه تمام اراضی کشاورزی مشخص شده و به محض هر گونه اقدامی در جهت تغییر کاربری تا حداکثر سه روز به صورت اعلام آلارم و هشدار در این سامانه نشان داده می شود که در مبارزه فوری با تغییر کاربری ها بسیار موثر است.

وی یادآور شد که از ابتدای سال جاری تاکنون در ۲ مرحله تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز بالغ بر ۱۴۰ مورد تخریب و رفع تصرف داشته ایم که منجر به آزادسازی ۲۹۰ هکتار از اراضی کشاورزی شده است.

مروری بر وضعیت تولید و معرفی میگو های پرورشی ایران

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج با بیان اینکه یکی از اقدامات برای حفظ منابع آب و خاک اجرای سیستم های آبیاری نوین است، گفت: تاکنون ۴۰ درصد از اراضی کشاورزی این شهرستان به انواع سیستم های آبیاری نوین تجهیز شده اند.

سال گذشته ۳۰۰ هکتار از اراضی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شدند و این روند در سال جاری نیز ادامه دارد.

دولت در بخش آب و خاک بیشترین اعتبارات را در نظر گرفته است به طوریکه برای اجرای انواع طرح های حفظ آب و خاک از جمله سیستم های آبیاری نوین ۸۵ درصد تسهیلات بلاعوض به کشاورزان پرداخت می کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج در ادامه به بهره برداری از هفت طرح در این بخش در هفته جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: این طرح ها در مجموع با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۱۱۰ نفر به اجرا درآمده است.

بیشتر بدانید:

ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغالزایی

روشهای نوین پرورش آبزیان (آکواپونیک)

وضعیت کاربرد پروبیوتیک ها در صنعت آبزیان کشور

وی این طرح ها را شامل احداث و بهسازی کانال آبیاری عمومی در روستاهای ارنگه، گوراب و ابهرک جاده چالوس، بهسازی کانال و نهرهای عمومی منطقه محمدشهر، انتقال آب شهرستانک به صورت لوله گذاری، تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، بهبود و افزایش تولید آبزیان و توسعه کشت گلخانه ای عنوان کرد.

صارمی با بیان اینکه اجرای سیستم آبیاری نوین در اراضی کشاورزی نه تنها بهره وری آب را افزایش می دهد بلکه راندمان تولید را تا ۴ برابر افزایش می دهد.

ما به دنبال آن هستیم تا از کمترین فضای زمینی بیشترین تولید را داشته باشیم به همین منظور طرح کشت های گلخانه ای را نیز در دستور کار قرار داده ایم که علیرغم اینکه این روش کشت در فضای بسته انجام می شود ولی تولید را تا ۱۰ برابر افزایش می دهد ضمن اینکه از کمترین میزان منابع آبی بیشترین بهره وری را داریم.

دکتر علی اکبر خدایی: بازگشت اقتدار سازمان شیلات؛ محوری ترین خواسته صنعت آبزیان

ضمن اینکه محصولات در کشت گلخانه ای، محصولاتی ارگانیک است زیرا کمترین استفاده از سموم و کودهای شیمیایی در این بخش استفاده می شود و آفات نیز به حداقل می رسد.

صارمی در ادامه به بیان وضعیت اراضی کشاورزی وتولیدات این بخش در شهرستان کرج پرداخت و افزود: شهرستان کرج مساحتی بالغ بر ۱۴۱۶ کیلومتر مربع دارد که دو سوم اراضی کشاورزی این شهرستان در جاده چالوس و ارتفاعات جنوبی البرز قرار دارد و یک سوم مابقی در بخش جنوبی شامل محمدشهر، ماهدشت، گرمدره و همچنین آتشگاه است.

۴هزار و ۲۰۵ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به تولید ۱۶۸ هزار و ۲۶۵ تن به بخش زراعی و سه هزار و ۸۴۰ هکتار با تولید ۵۲ هزار و ۵۶۶ تن به بخش باغی اختصاص دارد.

در سال زراعی جاری ۵۸۰ هکتار از اراضی زراعی این شهرستان به کشت گندم با میانگین برداشت ۲ هزار و ۹۰۰ تن، ۱۹۰ هکتار به کشت جو آبی، ۱۳۰ هکتار به کشت دانه روغنی کلزار و ۴۶۳ هکتار به کشت ذرت علوفه ای اختصاص یافته است.

صارمی با بیان اینکه شهرستان کرج قطب تولید سبزی و صیفی استان می باشد، گفت: ۲ هزار و ۸۴۲ هکتار از اراضی زراعی شهرستان به کشت این محصولات اختصاص دارد.

همچنین در این شهرستان ۲ هزار و ۹۰۰ تن گوشت قرمز و یک هزار و ۸۰۰ تن گوشت سفید مرغ و ۲۵ هزار تن تخم مرغ تولید می شود.

صارمی در پایان با اشاره به میزان تولید سالانه آبزیان در کرج  گفت: در این شهرستان سالانه ۸۰۰ تن ماهی خوراکی و بالغ بر هفت میلیون قطعه ماهیان زینتی تولید و پرورش داده می شود.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایسنا
لینک کوتاه: daamiran.com?p=9670
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
پرورش سالانه ۷ میلیون قطعه ماهی زینتی در کرج

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

12 − شش =