اجرایی شدن بیش از ۵۰ پروژه در حوزه ژنتیک مولکولی آبزیان
اجرایی شدن بیش از ۵۰ پروژه در حوزه ژنتیک مولکولی آبزیان
post

اجرایی شدن بیش از ۵۰ پروژه در حوزه ژنتیک مولکولی آبزیان

رییس بخش زیست فناوری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، از اجرای بیش از ۵۰ پروژه در حوزه ژنتیک مولکولی آبزیان طی دو دهه گذشته خبر داد.

«مریم میربخش» با اشاره به تلاش محققان عرصه شیلات در زمینه های مختلف افزود: از سال ۱۳۷۳ تاکنون ۵۴ عنوان پژوهش تنها در حوزه ژنتیک مولکولی انجام گرفته که دستاوردهای قابل توجهی را به این صنعت ارائه داده است.

پژوهش های حوزه ژنتیک مولکولی، یکی از مهمترین بخش های تحقیقات جهت حفظ ذخایر و تنوع ژنتیکی گونه های مختلف موجودات به شمار می رود که این امر تنها منحصر به بخش شیلات نیست و عرصه های علوم دامی، باغبانی و زراعت نیز از این علم بهره می برند.

رییس بخش زیست فناوری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور تصریح کرد: ارزیابی و ارزشیابی تنوع ژنتیکی ماهی قزل آلای رنگین کمان در ایران، ایجاد بانک اطلاعات ژنتیکی میگوی پرورشی و پاتوژن های بومی آن در کشور و ایجاد بانک ژن سیست و آرتمیا در شمال غرب کشور، نمونه ای از دستاوردهای پژوهش در حوزه ژنتیک مولکولی بخش شیلاتی است.

پربیننده ترین ها:

توانایی بستر های مختلف نشست باکتریایی تصفیه آب در سیستم های بسته پرورش آبزیان

بیماری های تغذیه ای و محیطی پوست ماهی در پرورش آبزیان

آموزش به کوسه‌ها برای نابودی آبزیان مزاحم

راز سیاهی آبزیان فوق‌ سیاه فاش شد

وی در ارتباط با آینده پژوهی تحقیقات این حوزه در دریای خزر، گفت: ایجاد بانک های ژن ماهیان دریای خزر مانند کپور، سس ماهی، ماش ماهی، کلمه، سوف و ماهی آزاد بسیار ضروری است که محققان علوم شیلاتی در پژوهش های آتی خود به آنها خواهند پرداخت.

در حوزه آبزیان خلیج فارس و دریای عمان، ترجیح بر ایجاد بانک ژن خیار دریایی، لابستر، انواع جلبک های دریایی، صدف، سوکلا و انواع میگو است.

نجات قزل آلا از انواع بیماری با اولین واکسن ایرانی آبزیان

ایجاد و تکمیل بانک ژن آرتمیا، ماهی آزاد، ماهی قزل آلا، میگو، ماهی صبیتی، گطان، بنی، گونه های ریزجلبک ها و میکروارگانیسم های دریایی از مهمترین اولویت های بانک های ژن کشور است.

بانک ژن ماهیان آب‌های داخلی کشور با هدف شناسایی، جمع آوری، نگهداری و حفاظت از گونه‌ها در سطح ینی، سلولی، بافت و ماهی زنده و پژوهش و بهره برداری تجاری، برنامه‌ریزی و به اجرا در آمده است.

ژنتیک از چندین راه به حفاظت تنوع زیستی و برداشت بهینه منابع کمک می کند. این دانش می تواند از طریق شناسایی جمعیتی که دارای تنوع ژنتیکی بالایی است به کاهش خطر انقراض آنها کمک کند.

از مهمترین کاربردهای بانک ژن DNA تشخیص گونه و اثبات تخلفات صید و تشخیص هم خونی و طبقه بندی ژنتیکی است.

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایرنا
لینک کوتاه: daamiran.com?p=6363
اجرایی شدن بیش از ۵۰ پروژه در حوزه ژنتیک مولکولی آبزیان

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار + 17 =