زنبورها چگونه عسل تولید می کنند؟
زنبورها چگونه عسل تولید می کنند؟
post

عسل، و روش های تولید آن

زنبور عسل براساس استعداد غریزی و خداداد خویش گل های مفید و شفا بخش را دستچین کرده و عصاره آن را گرفته و پرورانده و به انسان هدیه میدهد.

این هدیه سرشار از مواد غذایی حیات بخش است و بسته به گیاهان شهد زا مورد استفاده زنبور عسل خواص متفاوتی دارد؛ مانند: کنترل سلول های سرطانی، تقویت حافظه، ضد تشنج، درمان عفونت ها، بهبود گلو درد، آرام بخش، رفع افسردگی، دفع سنگ کلیه، درمان پروستات، تقویت مو، اشتها آور، درمان زخم معده، جلوگیری از پوکی استخوان و بهترین عسل بهترین عسل، عسلی است که زنبور عسل هم زیستی طبیعی و بدون دخالت انسان داشته است.

این زنبور در کوهستان ها، شکاف صخره ها و تنه خالی درخت ها لانه ساخته و کارخانه عسل سازی خود را بدون مراقبت و دخالت انسان ترتیب می دهد.

نمونه این عسل ها را گروه هایی از افراد با تجربه در صخره نوردی و گرداوری عسل جمع و در بازارها عرضه می کنند.

قیمت این نوع عسل به دلیل محدودیت آن و دشواری گرداوری آن بسیار بالاست.

به دلیل محدودیت وجود آن در بازار و قیمت بالای آن استفاده معمول آن برای خانواده ها به صرفه و آسان نیست.

ممکن است برخی از عسل هایی که بدین نام در بازار فروخته می شود هم از این جنس نباشد به همین دلیل توصیه می شود در تهیه آن حتما به افراد مطمئن مراجعه شود.

عسل های رایج در بازار ایران بر اساس منشأ تولیدی سه نوع عسل در ایران رواج بیشتری دارد:

عسل طبیعی:

این نوع عسل حاصل فراوری شهد گیاهان مختلف توسط زنبورعسل است و زنبور به هیچ وجه تغذیه دستی با شربت شکر نمی شود. در این نوع عسل ، زنبورعسل با جمع آوری شهد گیاهان و در ادامه فراوری آن در کندو عسل تولید می کند. این عسل از ارزش دارویی و تغذیه ای بسیار بالایی برخوردار است و بسته به نوع گیاه و یا گیاهان شهد زا رنگ ، مزه و خواص متفاوتی دارد. مانند عسل اقاقیا، عسل گون، عسل آویشن و یا عسل چند گیاه کوهستان.

در مورد بیماری های زنبور عسل بیشتر بدانید

عسل تغذیه ای:

در تولید این عسل علاوه بر شهد گیاهان شربت شکر نیز سهیم است به این معنا که زنبور عسل علاوه بر جمع آوری شهد گل ها به صورت دستی با شربت شکر توسط زنبوردار تغذیه می شود. این نوع عسل بسته به میزان تغذیه و نوع مدیریت زنبوردار و میزان شهد مؤثر در تولید عسل کیفیت متفاوتی دارد. این نوع عسل ارزش کیفی و دارویی عسل های طبیعی را نداشته اما از آنجایی که توسط زنبور عسل تولید و فراوری می شود و ترکیب قندی مناسبی دارد ارزش تغذیه ای به مراتب بالاتری در مقایسه با سایر شیرین کننده ها اعم از قند و شکر و… دارد و می تواند جایگزین مناسبی برای این مواد باشد.

لوازم و تجهیزات زنبورداری

عسل صنعتی:

این نوع عسل که به عسل دیگی و دست ساز شناخته میشود توسط زنبور عسل تولید نمی شود بلکه در یکسری کارگاه های غیرمجاز و اغلب غیر بهداشتی تهیه میشود. در تهیه این نوع عسل ها اغلب شربت ذرت، ملاس چغندرمقداری عسل های تغذیه ای بی کیفیت و اسانس مصنوعی عسل استفاده میشود. به لحاظ علمی و کیفی این محصول عسل نیست اما توسط متقلبان تحت عناوین عسل طبیعی و یا عسل دارویی مناطق مختلف و با قیمت های پایین به فروش می رسند.

زنبور عسل ایرانی
عسل های تقلبی معمولا قیمت به مراتب پایین تری در مقایسه با عسل های طبیعی و تغذیه ای دارند.

تفاوت بین عسل طبیعی و تقلبی چیست؟ چگونه بشناسیم؟

۱- مهم ترین خصیصه ای که هر عسل طبیعی دارد ،رس کردن یا همان شکرک زدن است. برخلاف باور رایج بسیاری از مردم شکرک زدن عسل نشانه بد بودن آن نیست؛ برخی از عسل ها در سرما شکرک می زنند و رنگ آنها کمی مات می شود؛ در واقع شکرک زدن عسل پدیده طبیعی تبلور بلوری شدن یا کریستالیزاسیون عسل است. مرحوم دکتر شهرستانی استاد دانشگاه و مولف کتاب می نویسد: شکرک زدن عسل نه تنها دلیل بر بدی و تقلبی بودنش نیست بلکه به عکس معرفان است که عسل کاملا سالم بوده و به هیچ وجه باشکر مخلوط نشده است.

۲- عسل های تقلبی معمولا قیمت به مراتب پایین تری در مقایسه با عسل های طبیعی و تغذیه ای دارند.

۳- عسل های صنعتی اغلب رنگ روشن داشته و در برخی موارد اضافه کردن مقداری رنگ مصنوعی از جمله تارترازین باعث رنگ قهوه ای و عسلی می شود که خطرات زیادی برای سلامت عمومی بدن دارد.

اصلاح نژاد زنبور عسل چگونه است؟

۴- خواص و ارزش دارویی عسل وابسته به شهد گیاه و فراوری زنبور عسل است. منشأ بیشتر ترکیبات مؤثر از جمله مواد آنتی اکسیدان ویتامین ها، پلی فنول ها و فلاونوئیدها اسیدهای الی و عناصر معدنی شهد گیاه است و از آنجایی که در عسلهای صنعتی این مواد حضور ندارد قاعدتا کیفیت و خواص دارویی عسل های طبیعی را ندارد.

۵- اگر توضیحات فروشنده و مندرجات برچسب با اصالت و کیفیت عسل منطبق نباشد. نوعی تقلب محسوب می شود به طور مثال اگر عسل تغذیه ای به عنوان عسل طبیعی به فروش برسد نوعی تقلب است و یا بدتر از آن عسل های صنعتی به عنوان عسل صد در صد طبیعی به فروش می رسد.

۶- اغلب این عسل های تقلبی و صنعتی گاها تمام مدارک قانونی از جمله نشان استاندارد شماره پروانه بهداشتی ساخت و … را بر روی برچسب دارند در نتیجه با استناد به این موارد تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی بسیار مشکل است.

استاندارد های عسل ارگانیک

۷- خرید از زنبوردار باوجدان و یا فروشگاههای تخصصی عسل و درخواست برگه آزمون فیزیک و شیمیایی محصول تا حد زیادی می تواند در خرید عسل به شما کمک نماید.


فصلنامه علمی – داتشجویی رویان / شماره هجدهم
فواد حسین زاده / کارشناسی علوم دامی / دانشگاه فردوسی مشهد
منبع: دامیران
نویسنده: فواد حسین زاده
لینک کوتاه مقاله: daamiran.com/?p=6969
زنبورها چگونه عسل تولید می کنند؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

2 × سه =