آنگارا در کمین است / واحدهای مرغ گوشتی تلفات غیر متعرف را گزارش کنند
آنگارا در کمین است / واحدهای مرغ گوشتی تلفات غیر متعرف را گزارش کنند

آنگارا در کمین است / واحدهای مرغ گوشتی تلفات غیر متعارف را گزارش کنند

رییس شبکه دامپزشکی سبزوار: معدوم سازی یک واحد گوشتی در سبزوار/ مرغداران مسائل بهداشتی و قرنطینه ای خود را با وسواس بیشتری دنبال کنند.

به گزارش دامیران به نقل از ایرنا، براتعلی زیدآبادی گفت: یک واحد تولید مرغ گوشتی در سبزوار که علائم بیماری آنگارا در بین طیور آن نمایان شده بود، با هدف جلوگیری از شیوع این بیماری معدوم شد.  پنج واحد مرغداری دیگر نیز در اطراف این مرغداری به صورت مجتمع در سبزوار وجود دارد که احتمال مبتلا شدن دیگر واحدها نیز بسیار زیاد است.

وی ادامه داد: نابودسازی واحد آلوده به بیماری آنگارا به منظور کنترل و پیشگیری بیماری در سایر مرغداری‌های موجود در مجتمع مذکور انجام شد.

رییس شبکه دامپزشکی سبزوار تصریح کرد: بیماری آنگارا یک بیماری ویروسی است که عامل این بیماری در مقابل ضد عفونی کننده‌ها مقاومت بیشتری نسبت به سایر ویروس‌ها دارد.

زیدآبادی با بیان اینکه این بیماری در گونه‌های حساس تا ۸۰ درصد تلفات می‌گیرد و هیچ‌گونه درمان خاصی برای این بیماری گزارش نشده است، خاطر نشان کرد: این بیماری می‌تواند هم به صورت افقی (انتقال بین مرغداریها) و هم به صورت عمودی (انتقال مادری) بین مزارع انتقال پیدا کند.

مصاحبه اختصاصی دامیران با دکتر جمشید رزمیار در خصوص بیماری آنگارا

وی از کلیه مرغداران خواست تا مسائل بهداشتی قرنطینه‌ای را در واحد خود با دقت کافی و وسواس بیشتر رعایت کنند و جوجه‌ریزی خود را از مزارع مرغ مادر واکسینه شده علیه بیماری آنگارا انتخاب کنند.

رییس شبکه دامپزشکی سبزوار خاطر نشان کرد: همچنین فعالان و تولیدکنندگان در صورت هرگونه تلفات غیر متعارف در سریع‌ترین زمان ممکن مسوول فنی بهداشتی واحد خود و شبکه دامپزشکی را مطلع نمایند.

 آنگارا یک بیماری عفونی و مسری طیور با تلفات بالا است و به صورت معمول در جوجه‌­های گوشتی با عمر سه تا پنج هفته بروز می‌کند.

مسئولیت هرج و مرج در بازار مرغ بر عهده کیست؟

شهرستان سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد با تولید سالانه ۳۰ هزار تن گوشت مرغ، از قطبهای مهم دام و طیور خراسان رضوی و تامین ‌کننده یک چهارم نیاز استان خراسان رضوی به این ماده پروتئینی است و ۳۵ درصد اشتغال این شهرستان در حوزه دامپروری و پرورش طیور است.

۳۶۰ واحد مرغداری گوشتی و مرغ تخم‌گذار، ۱۱ کارخانه خوراک دام و طیور و مراکز پرورش دام سبک و سنگین در شهرستان سبزوار فعالیت دارند.

آنگارا در کمین است / واحدهای مرغ گوشتی تلفات غیر متعرف را گزارش کنند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایرنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

7 − پنج =