از حرف تا عمل مسئولان استان اصفهان در بازار مرغ و تخم‌ مرغ
از حرف تا عمل مسئولان استان اصفهان در بازار مرغ و تخم‌ مرغ

از حرف تا عمل مسئولان استان اصفهان در بازار مرغ و تخم‌ مرغ

در روزهای اخیر خبری مبنی براینکه مصرف‌کنندگان اصفهانی برای خرید مرغ و تخم‌مرغ پس از ثبت‌نام و دریافت کدرهگیری در سامانه بازرگام می‌توانند اقلام خود را حداکثر طی ۲۴ ساعت تحویل بگیرند، منتشر شده اما از حرف تا واقعیت در بازار تناقض است.

امروز اجتماعات به جوامع علمی و شهروندان نیز به کاربران شبکه‌ای اطلاعاتی تبدیل شده‌اند و تحقق دولت الکترونیکی در اقصی نقاط دنیا و کشور ما از حد یک ایده فراتر رفته است و گام‌های موفقی در جهت پیشبرد اهداف شهر هوشمند برداشته شده، چرا که دولت الکترونیکی مقدمه‌ای برای عدالت اجتماعی است که با شفافیت فرآیندها و نظارت کارآمد می‌تواند فساد را از ریشه بخشکاند و توسعه پایدار جامعه را تسهیل کند.

در عصر حاضر که سازمان‌ها برای دستیابی به موفقیت در تمام زمینه‌ها، باید به انتظارات اجتماعی و احکام اخلاقی واکنش مناسب نشان دهند و با رعایت اخلاق کار و مسئولیت اجتماعی، به بهترین نحو اینگونه انتظارات را با هدف ارتقای حفظ منافع جامعه و بهبود رفاه عمومی سازمان تلفیق کنند، بهره‌مندی از تکنولوژی‌های نوین با آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم و اولیه در جهت هوشمندسازی شهری و شهر هوشمند برای جلب اعتماد شهروندان یکی از مهارت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی الزامات زندگی است.

بنابراین با گستردگی شهرها، روستاها و رشد روزافزون جمعیت شهری در اصفهان و توسعه بهره‌وری فناوری و ارتباطات جمعی، سامانه الکترونیکی تنظیم و نظارت موسوم به “بازرگام” در اصفهان به عنوان دومین شهر کشور پس از تهران با هدف عرضه مستقیم دو قلم کالای اساسی مرغ و تخم مرغ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار در دستور کار مسئولان مربوطه قرار گرفته تا با حذف واسطه‌گری‌ها این اقلام با نرخ مصوب دولتی به دست مصرف‌کنندگان واقعی برسد و هیچ هزینه‌ای بابت حمل و نقل از خریداران دریافت نگردد ضمن اینکه اگر مشکلی در کالای خریداری شده وجود داشته باشد امکان استرداد محصول هم وجود دارد.

همچنین براساس طرح فروش اینترنتی مرغ و تخم مرغ هر شهروند پس از ثبت‌نام و دریافت کد رهگیری در سامانه بازرگام می‌تواند طی حداکثر ۲۴ ساعت ۵۰ کیلوگرم مرغ منجمد به قیمت هر کیلوگرم ۲۰ هزار تومان و شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی به مبلغ ۴۳ هزار تومان تحویل بگیرد. البته سقف و کف خرید برای مرغ به ترتیب ۵۰ و ۱۰ کیلوگرم و برای تخم‌مرغ ۱۰ و ۲ شانه در نظر گرفته ‌شده است.

گوشت مرغ و تخم‌مرغ از نیاز‌های اساسی مردم به شمار می‌رود و تنظیم بازار آن در تمام روزهای سال ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است اما فراز و نشیب نرخ‌های غیرواقعی این محصولات در دهه‌های اخیر تنشی در سبد خرید خانوارها به همراه داشته تا جایی که این کالاهای پروتئینی از سفره و سبد خوراک خانواده‌های بی‌بضاعت و متوسط جامعه حذف شده است.

تجمع مرغداران و احتمال ۴۵۰۰ تومانی شدن هر عدد تخم‌مرغ

داستان گرانی گوشت مرغ و سفره‌های خالی از پروتئین مردم به این روزها ختم نمی‌شود، مدت‌هاست گرانی گریبانگیر بازار گوشت مرغ را تسخیر کرده و با وجود راه‌اندازی سامانه رهتاب بهای این کالا بدون پیروی از نرخ‌های مصوب پی‌در پی با قیمت‌های مختلف و بالاتر از نرخ تعیینی در بازار آزاد اصفهان بیش از ۳۷ هزار تومان هم به فروش ‌رسید.

در این وضعیت نابسامان فقط بازار گوشت مرغ با گرانی‌های کاذب روبه‌رو نبوده است، افزایش هر روز و هر ساعتی تغییرات قیمتی شوک‌آور تخم‌مرغ با مصوب و بدون مصوبه در بازار با تنش‌های ناشی از عرضه و تقاضای بازار، نوسانات دلار، دست‌های دلالان با عدم بی‌ثباتی نرخ‌ها نه تنها شهروندان را غافلگیر کرده بلکه دیگر قیمت‌های سرسام‌آور با اوضاع جیب مردم سازگاری ندارد.

قصه پرغصه گرانی مرغ و تخم‌مرغ به این روزها و امسال ختم نمی‌شود چرا که این کالاها به عنوان محصولی استراتژیک همیشه و در طول سال‌ها و شاید دهه‌های اخیر درگیر نوسان قیمت بودند که دلایل متعددی برای آن از سوی مسئولان و تولیدکنندگان مطرح شده است.

جالب‌تر این‌ که همیشه بازار این کالاهای خوراکی پس از تجربه مدتی کوتاه یا طولانی از گرانی و نوسان قیمت، دوباره به حالت عادی بازگشته‌اند اما هیچ‌گاه دستگاه‌های نظارتی نتوانستند به خوبی این بازار را برنامه‌ریزی و مدیریت کرده و از نوسان و آشفتگی آن‌ها پیشگیری کنند.

آغاز فروش اینترنتی مرغ و تخم‌مرغ در شهر اصفهان

براین اساس معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با تشریح اینکه سامانه بازرگام با هدف عرضه مستقیم مرغ و تخم مرغ با نرخ مصوب راه‌اندازی شده است، گفت: دلیل استفاده از سامانه به معنای کمبود در بازار یا محدودیت میزان مصرف مردم نیست، بلکه فقط جلوگیری از سوداگری و یا قاچاق این کالاها و ایجاد امکاناتی برای رسیدن به قیمت مصوب برای مصرف کننده واقعی و منع توزیع چند نرخی آن‌ها در بازار است.

حسین ایراندوست با اشاره به وضعیت بازار و قیمت‌ اقلام مورد نیاز مردم در بازار اظهار داشت: مرغ، تخم‌مرغ، شیر و لبنیات از کالاهای یارانه‌ای و مشمول نظارت و کنترل در بازار است.

وی در خصوص گرانی قیمت‌های مرغ و تخم مرغ در بازار، بیان کرد: شرایط عرضه این فرآورده‌های دامی و طیور در استان مطلوب است؛ به طوری که طی چند روز گذشته، مازاد گوشت مرغ به استان‌های دیگر ارسال شده است.

دور باطل در تولید و بازار تخم مرغ

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به آغاز طرح فروش اینترنتی مرغ و تخم‌مرغ در شهر اصفهان از طریق سامانه بازرگام و تحویل در منازل، افزود: قیمت هر شانه تخم مرغ در سامانه بازرگام، ۳۱ هزار تومان است؛ ضمن اینکه در صدد افزایش مراکز توزیع و عرضه تخم مرغ در استان هستیم.

وی پیرامون اینکه سامانه بازرگام پیش‌تر در شهر تهران رونمایی شده و این سامانه طی روزهای گذشته نیز در اصفهان به عنوان دومین شهر کشور برای عرضه دو قلم کالای اساسی مرغ و تخم مرغ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: به زودی ارسال تخم‌مرغ به درب منازل با سیستم‌های الکترونیکی آغاز می‌شود و شهروندان می‌توانند تخم‌مرغ را به صورت شانه‌ای و بدون هیچگونه کرایه‌ای دریافت کنند.

ایراندوست درباره اینکه مراکز توزیع و عرضه تخم‌مرغ نیز به زودی افزایش می‌یابد تا همانند مرغ با قیمت مصوب در خدمت شهروندان قرار بگیرد، افزود: استان اصفهان استانی بوده که ۲ برابر نیاز شهروندان خود دارای تخم‌مرغ است و دلیلی ندارد که شهروندان بخواهند تخم‌مرغ را بیشتر از قیمت مصوب دریافت کنند.

اصفهان پایلوت طرح فروش اینترنتی مرغ و تخم‌مرغ

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغ تخم‌گذار و مادر استان اصفهان پیرامون آغاز طرح فروش اینترنتی مرغ و تخم‌مرغ در شهر اصفهان از طریق سامانه “بازرگام”، گفت: مقرر شده در بازارگاه محلی جهت فعالیت مجازی عمده‌فروشان و بنکداران تعریف گردد تا مردم بتوانند از طریق سامانه با کسب کدرهگیری مصرف مورد نیاز خود را خریداری کنند اما هنوز جایگاهی برای این فعالان اقتصادی لحاظ نشده و سامانه در حد طرح و برنامه است.

سید شهاب‌الدین افضل درباره اینکه در حال حاضر عرضه تخم‌مرغ و مرغ از سامانه بازرگام عملیاتی نمی‌شود، اظهار داشت: اکنون در این نرم‌افزار فقط آپشن مورد نظری لحاظ شده که بتوانند تولید واحدها هم که نهاده‌ها می‌دهند را عرضه کنند اما هنوز در سامانه برای فعالان عمده‌فروش و بنکدار جایگاهی تعریف نشده است.

در حوزه فروش اینترنتی از طریق رویه مجازی که در برخی فروشگاه‌ها بوده برای ارتباط با مشتریان یک حدی را باز کردند اما این عدد هنوز به هیچ‌وجه قابل قبول نیست.

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغ تخم‌گذار و مادر استان اصفهان به عرضه روزانه ۵۰۰ تن تخم‌مرغ در تهران اشاره کرد و گفت: توزیع این میزان تخم‌مرغ هنوز از طریق سامانه و حتی نرخ مصوب اجرایی نمی‌شود.

تکذیب کاهش 50 درصدی تولید مرغ

وی با بیان اینکه در حال حاضر تولید و عرضه تخم‌مرغ در بازار برابر است و قیمت‌ها هم به ثبات مطلوبی رسیده و این رویه با عدم بیماری آنفلوآنزا تا عید نوروز ادامه دارد، تصریح کرد: اکنون شواهدی از آنفلوآنزا فقط در پرندگان وحشی پیدا شده، اما با بروز این نوع بیماری در مرغ‌های تخم‌گذار وضعیت بازار تخم‌مرغ هم تغییر می‌کند ولی با وجود شرایط مطلوب، تولید خودش قیمت را به حد مصوب و حتی پایین‌تر می‌آورد و دیگر نیازی به سامانه هم ندارد.

افضل پیرامون اینکه طرح فروش اینترنتی مرغ و تخم‌مرغ از طریق سامانه بازرگام فقط در حد پایلوت برای شهر اصفهان پس از تهران پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: برای نمونه عرضه مرغ با ثبت کدملی و کسب کدرهگیری از طریق سامانه رهتاب در اصفهان برای شهروندان کامل اجرایی می‌شود اما هنوز توزیع تخم‌مرغ از بازرگام در شهر اصفهان راه‌اندازی نشده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون سامانه بازرگام تا حدودی جنبه مقدماتی دارد و زیرساخت‌های آن به تازگی برنامه‌ریزی شده است، اضافه کرد: مقرر شده که در پایتخت از طریق اتحادیه شرکت‌های تعاونی و اتحادیه مرکزی عرضه تخم‌مرغ از طریق سامانه بازرگام صورت بگیرد اما طبق کسب اطلاع از همکاران هنوز چنین طرحی عملیاتی نشده است.

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغ تخم‌گذار و مادر استان اصفهان درباره اینکه نمی‌توانند تا هنگامی که مرکز فیزیکی تعریف نشود مردم را به این سامانه هدایت کنند، گفت: اکنون عرضه تخم‌مرغ در میادین تهران هم به صورت فیزیکی نه مجازی اجرایی می‌گردد و مناطق بالای شهر نیز با تجهیز فروشگاه‌هایی در کنار خریدهای اینترنتی دیگر کالاهای مورد نیاز خرید تخم‌مرغ هم گنجانده شده است.

وی با اشاره به مزایای طرح سامانه بازرگام برای عرضه اینترنتی تخم‌مرغ و مرغ، افزود: در این سامانه همانطور که نهاده‌ها را اکنون مرغدار با قیمت مشخص خریداری می‌کند با راه‌اندازی آپشن مورد نظر و تعریف جایگاه عمده‌فروش و بنکداران در سامانه بازرگام تخم‌مرغ و مرغ هم با بهای مصوب عرضه خواهد شد و باتعیین به‌موقع قیمت‌های تصویبی واحدهای تولیدی تخم‌گذار هم متضرر نمی‌شوند.

سال‌هاست گوشت مرغ و تخم‌مرغ با فرازونشیب‌های قیمتی از سبد غذایی خانوارهای بی‌بضاعت و کارگران آسیب‌دیده خداحافظی کرده و به همین جهت مصرف آن در خانواده‌های غنی و مرفه با خانواده‌هایی که از لحاظ مالی تحت فشار هستند، تفاوت چشمگیری دارد و از این رو است که دولت‌مردان برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای را باید برای تأمین آن تدارک ببینند.

از حرف تا عمل مسئولان استان اصفهان در بازار مرغ و تخم‌ مرغ

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

شش − سه =