افزایش بی‌سابقه قیمت مرغ در راه است؟
افزایش بی‌سابقه قیمت مرغ در راه است؟

افزایش بی‌سابقه قیمت مرغ در راه است؟

اگرچه اما و اگرهای زیادی درباره حذف ارز ترجیحی واردات خوراک مرغ مطرح شده اما دبیر انجمن تولیدکنندگان مرغ از حذف ارز دولتی خوراک مرغ تا پایان سال خبر داد. با حذف ارز دولتی قیمت مرغ تغییر می‌کند؟

اول دی ماه انجمن صنفی تخصصی توزیع کنندگان عمده نهاده‌های خوراک دام و طیور نامه‌ای صادر کرد که قرار بود از اول دی ماه نرخ ارز واردات نهاده‌های دامی بر مبنای ارز نیمایی محاسبه شود. گویا دولت هنوز درباره حذف ارز خوراک دام و طیور موافقت نکرده و در حال بررسی بیشتر آن است.

با این حال دبیر انجمن تولیدکنندگان مرغ می‌گوید: ارز دولتی خوراک مرغ تا پایان سال حذف می‌شود اما اینکه دقیقا برداشته شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی در چه روز یا ماهی باشد، مشخص نیست. در بودجه ۱۴۰۱ ردیفی برای تخصیص ارز خوراک دام و طیور در نظر گرفته نشده و این به معنای آن است که برای واردات نهاده دامی دیگر ارز دولتی اختصاص پیدا نمی‌کند.

برای حذف ارز نهاده‌های دامی تیم دولت در حال تحقیق است که حذف آن چه تاثیری بر روند تولید و بازار دارد. این در حالی است که بخش خصوصی هم موافق جمع شدن ارز دولتی از نظام اقتصادی است.

پیش‌بینی قیمت مرغ

او با اشاره به پیش‌بینی خود از تاثیر حذف ارز نهاده دامی بر روند قیمت مرغ ادامه داد: با حذف ارز دولتی خوراک مرغ قیمت تمام شده این کالا افزایش پیدا می‌کند اما این به معنای آن نیست که مردم هزینه افزایش قیمت را بپردازند. پیش‌بینی کارشناسان این است که برداشته شدن ارز دولتی خوراک مرغ در کوتاه مدت تاثیری در روند قیمت‌ها ندارد و در بلند مدت ممکن است قیمت‌ها نوسان اندکی داشته باشد.

مبصری درباره وضعیت تامین خوراک مرغ گفت: بازارگاه فعلا سهمیه مرغداری‌ها را تا پایان آذر تامین کرده است اما از پایان آذر تاکنون ۱۵ روز می‌گذرد که خوراک مرغ هنوز تامین نشده است.

کنترل سالمونلا در خوراک دام توسط اکسیدین

براساس این گزارش اگر چه گفته شده بود ارز ترجیحی برای واردات خوراک دام و طیور حذف می‌شود اما هنوز ناهماهنگی‌هایی در این مورد وجود دارد. پیش‌تر، رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور گفته بود: ارز دولتی نهاده‌های دام و طیور تا قبل از سال ۱۴۰۱ حذف می‌شود.

افزایش بی‌سابقه قیمت مرغ در راه است؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: تجارت نیوز

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

15 − سیزده =