انواع مرغ گوشتی در دنیا بر حسب نژاد
انواع مرغ گوشتی در دنیا بر حسب نژاد
post

انواع مرغ گوشتی در دنیا بر حسب نژاد

مرغ گوشتی پرنده ای است از خانواده قرقاولان ، زیررده نومرغان، از راسته ماکیان‌ سانان‏.

امروزه و در بیشتر کشورهای دنیا نژاد های بی شماری با انواع گوناگون از مرغ و خروس ها وجود دارد که آنها را به منظور بدست آوردن فراورده های گوشت و تخم پرورش می دهند.

البته در بیشتر آنها اصلاح نژادی صورت گرفته است و در میان پرورش دهندگان و علاقه مندان به پرورش مرغ، هستند کسانی که این اصلاح های نژادی را به قصد فراوری های گوشتی و یا زینتی انجام می دهند.

گفته می‌شود که همه نژادهای مرغ از چهار نوع وحشی زیر حاصل شده‌اند:

گالوس گالوس : از قبیل مرغ جنگلی قرمز رنگ

گالوس واریوس : از قبیل مرغ جنگلی سبز و آبی رنگ

گالوس سونراتی : از قبیل مرغ جنگلی خاکستری رنگ

گالوس لافایتی : از قبیل مرغ جنگلی سیلان

نژاد چیست؟

نژاد، به مجموعه حیوانات یک گونه گفته می شود که دارای صفات مشابهی هستند و قدرت حیات و تولید مثل دارند و نتایج آنها نیز دارای همین خصوصیات می باشند.

مانند یک نژاد مرغ گوشتی که دارای رنگ پر، چوست تاج، وضعیت اندامها و تولید مشابهی هستند.

انواع مرغ های گوشتی در دنیا بر حسب نژاد
انواع مرغ های گوشتی در دنیا بر حسب نژاد

نژاد آمریکائی

این نژادها بوسیله پرورش دهندگان آمریکائی بمنظور تهیه تخم و گوشت پرورش و توسعه داده شده‌اند.

نژاد‌ها و انواع مرغان این طبقه معمولاً دارای خصوصیات مشابهی هستند.

برای مثال عموماً دارای پوست زردی می‌باشند، ساق پای شان پر ندارد، لاله گوش شان قرمز بوده و پوست تخم شان قهوه‌ای رنگ است.

به استثنای نژاد مرغ گوشتی لامونا Lamona که رنگ پوست تخمش سفید است.

جیره غذایی طیور چه تاثیری بر نطفه دار شدن تخم مرغ و کیفیت آن دارد ؟

این نژادها از جفتگیری نژادهای کوچک مدیترانه ای و نژادهای بزرگ آسیائی که از آسیا و مدیترانه به آمریکا برده شده‌ است بوجود آمده‌اند.

این نژادها از نظر اندازه حد متوسط نژادهای مدیترانه ای و آسیائی می‌باشند.

بلوغ جنسی در آن‌ها سریع تر از نژادهای سنگین است ولی به سرعت بلوغ جنسی در نژاد مرغ های گوشتی مدیترانه‌ای نیست.

حس مادری در آن‌ها زیاد است و پس از بلوغ بزودی چربی گرفته و چاق می‌شوند.

نژادهای مهم این گروه عبارتند از :

پلیموت راک Plymouth Rocks : یکی از نژادهای فوق العاده خوب آمریکائی می باشد که در تمام دنیا مورد توجه قرار گرفته است و تقریبا امروزه این نژاد را در تمام نقاط گیتی می توان بافت زیرا اندازه بدن خوب، گوشت عالی، میزان تخم مرغ مناسب است. اصل این نژاد از ایالت کنکتیکون Connecticut و از آمیخته گری بین دو نژاد کوشین سیاه Black cochin و دومینیک Dominique در سال ۱۸۶۵ به دست آمده است و اولین بار در سال ۱۸۷۴ استاندارد مشخص آن منتشر شده است. عمق بدن خوب و رشد سینه بسیار قابل توجه است تاج ساده بوده و حد متوسط وزن آنها به قرار زیر می باشد : خروس در حدود ۴.۳۰۰ کیلو گرم ،مرغ ۳.۳۹۰ کیلو گرم ،نیم چه خروس ۳.۶۲۰  کیلو گرم و نیم چه مرغ ۲.۷۱۰ کیلو گرم . این نژاد دارای رنگهای مختلف مانند سفید – باقلائی – خرمائی – طلائی و آبی و خط و خط نخودی و کبکی است ولی دو جور سفید (White rok) و گل باقلائی Barred plymouth rock آن بیشتر از جورهای دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

معمولا در انواع رنگین این نژاد رنگ خروس ها، روشن تر از رنگ مرغها است. در نوع با قلائی در خروسها مخطط بودن پر ار رنگ سفید و سیاه تقریبا به یک اندازه است ولی در مرغها رنگ سیاه اغلب یک برابر و نیم رنگ سفید است از این رو تیره تر به نظر می رسند.

تخم مرغ چگونه شکل می‌گیرد؟

نوع گل باقلائی پلیموت روک را می توان در شرائط روستائی به خوبی نگاهداری نمود. نوع پلیموت روک سفید امروزه بیشتر از جورهای دیگر در دنیا مورد توجه قرار گرفته به خصوص از نظر تولید جوجه کبابی معمولا آمیخته های خروس کورنیش با مرغ وایت روک تولید آمیخته های بسیار عالی می کند که اغلب در ۸ هفتگی وزن آنها به ۲ کیلو گرم می رسد.

این نژاد در ایران از چند سال پیش به خصوص از نظر تولید جوبه کبابی Broiler مورد توجه مرغداران قرار گرفته است.

رد آیلند رد Rhode Island Redsاولین بار این نژاد در ناحیه ردایلندرد به دست آمده است. منشاء آن از تقاطع بین نژاد مالای قرمز Malay Games و شانگهای قرمز Shanghais می باشد که بعدها خون نژادهای دیگری مثل لکهورن قهوه ای و کورنیش و ویندوت نیز وارد آن شده است. دارای بدنی کشیاده و جمع و جور می باشد و پشت مسطح و رشد سینه در جلو نسبتا خوب است. رنگ پر و بال در این نژاد تیره یا قهوهای قرمز و پرهای اصلی دم تقریبا تیره و سیاه است.

در پرهای پائین گردن مرغ لکه های سیاه کم رنگی در قاعده دیده می شود. علاوه بر رنگ قهوه ای رنگ های دیگر مانند خرمائی، قهوه ای و سفید، نیز ممکن است در جورهای مختلف این نژاد مشاهده شود. جور سفید از جفتگیری خروس سفید ویندوت و کوشن کبکی به دست آمده است که بعدا با جور الکهورن سفید با تاج گل سرخی جفتگیری کرده اند.

تاریخچه پرورش مرغ در ایران

به طور کلی جور قهوه ای قرمز آن عمومیت بیشتری دارد. از نظر تاج نیز دو جور ساده و گلسرخی وجود دارد خصوصیات اصلی این نژاد سبب شده است که از نظر تولید گوشت نژاد خوبی محسوب شود. بعضی از سویه های این نژاد از نظر تولید تخم مرغ نیز بسیار خوب می باشند.

رنگ تخم مرغ قهوه ای و اندازه آن خوب است. لاله گوش و چشمان این نژاد قرمز رنگ، ساق پا و رنگ بدن کام زرد و منار دارای رنگ مخصوص قرمز شاخی است. سرعت رشد در جوجه ها زیاد و نگاهداری و پرورش آنها آسان است بدین جهت در تمام دنیا مورد توجه قرار گرفته است و در هر شرائط آب و هوائی می توان آن را یافت. در هوای سرد و نقاط مرطوب به خوبی مقاومت می کند. از این رو برای نقاط مرطوب و بارانی نژادی مناسب به شمار می رود. وزن استاندارد این نژاد به قرار زیر می باشد :

خروس تقریبا ۳.۸۵۰ کیلو گرم ، مرغ ۲.۹۵۰ کیلو گرم ،نیم چه خروس ۳.۴۰۰ کیلو گرم و نیم چه مرغ ۲.۵۰۰ کیلو گرم می باشد .

نیوهمشایر New Hampshireاین نژاد تقریبا نژاد جدیدی است که از نژاد ردایلندرد منشا گرفته است. بدن آن به جمع و جوری نژاد ردایلندرد نیست. برای اولین بار این نژاد در ناحیه نیوهمپشایر آمریکا به دست آمده است. این نژاد در سال های اخیر در تمام دنیا توجه مرغداران را به خود معطوف داشته است. نژادی تخمی و گوشتی و در شرایط روستایی به خوبی مقاوم می باشد. دو جور ازین نژاد وجود دارد. جور اول که از نظر تولید گوشت اهمیت دارد و جور دوم که تولید تخم مرغ آن مناسب است.

مدیریت پرورش طیور؛ چرا و چگونه؟

اخیرا بعضی از مرغداران شروع به پرورش جور دیگری کرده اند که هم تخم مرغ و هم گوشت آن رضایت بخش می باشد.

رنگ پروبال بلوطی قرمز است ولی روشن تر از نژاد ردایلندرد می باشد. خروس ها تیره تر از مرغ ها می باشند و لک های سیاهی در پرهای ناحیه گردن و دم آنها دیده می شود. رنگ ساق و پوست زرد، تاج ساده، منقار زرد متمایل به قهوه ای است. تخم مرغ آن اغلب بزرگ و پوسته آن قهوه ای است.

ویندوت Wyandottes

دومینیک Dominique

جاوا Java

چنسلر Chantceler

لامونا Lamana

جرسی Jersey

دلاویر Delaware

انواع مرغ های گوشتی در دنیا بر حسب نژاد
انواع مرغ های گوشتی در دنیا بر حسب نژاد

نژادهای انگلیسی

منشا تمامی این نژادها جزیره انگلیس و برخی مستعمرات آن نظیر استرالیاست و اغلب نژادهای خوب گوشتی دنیا در این دسته طبقه بندی می‌شوند.

رنگ پوست تمام این نژادها بجر کورنیش، سفید و لاله گوش قرمز رنگ می‌باشد.

به جر رد کاپ و دور کینگ پوست تخم مرغ بقیه قهوه‌ای می‌باشد. بمناسبت سفید بودن گوشت مطلوب بازار نیستند.

از نظر تولید گوشت نژاد گوشتی کورنیش به مناسبت پوست زرد و خواص دیگر مورد توجه فراوانی قرار گرفته‌ است.

اما این نژاد از نظر تخمگذاری بسیار ضعیف است ولی کیفیت و کمیت عالی گوشت این نقیصه را جبران می‌کند، بخصوص رشد سینه در این نژاد بسیار خوب است.

در این دسته شش نژاد مهم طبقه بندی شده‌اند که عبارتند از :

ساسکس Susex : نژاد مرغ گوشتی ساسکس از نظر تولید گوشت در دنیا معروف است و به رنگهای مختلف دیده می شود ولی رنگ سفید آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. نژاد ساسکس سفید دارای طوق سیاه در گردن و لکه های سیاه در دم می باشد. وزن خروس در این نژاد چهار کیلوگرم و مرغ آن سه کیلو گرم می باشد.

کورنیش Cornish : یکی از بهترین نژادهای مرغ های گوشتی دنیاست. اصل این نژاد از هندوستان بوده که بعدها به انگلستان برده شده است. نژاد کورنیش دارای رنگهای سفید، سیاه و قرمز می باشد ولی سفید آن اهمیت بیشتری دارد. وزن خروس در این نژاد ۴/۵۳ کیلوگرم و مرغ آن ۳/۴ کیلوگرم است. از این نژاد کمتر به صورت خالص استفاده می شود ، زیرا بهترین آمیخته های دنیا در نتیجه ترکیب این مرغان با نژاد های دیگر بدست آمده است.

عوامل تاثیرگذار بر کیفیت گوشت طیور

استرالوپ Australop : این نژاد بومی استرلیا بوده و در سال ۱۹۲۰ شناخته شد. مرغ گوشتی استرالورپ ریشه های عمیقی در نژاد  Orpington  دارد. این نژاد توانایی بالایی در تخم گذاری دارد، به طوریکه در طول سال حتی می تواند تا ۳۵۰ عدد تخم بگذارد. این نژاد در سه رنگ های مختلف آبی، سیاه و سفید یافت میشوند. مرغ گوشتی استرالورپ بسیار فعال بوده و سریع رشد میکنند.

رد کپ Red Cap

رز کامب Rose Camb

ارپینگتون Orpington

دور کینگ Dorking

انواع مرغ های گوشتی در دنیا بر حسب نژاد
انواع مرغ های گوشتی در دنیا بر حسب نژاد

نژادهای آسیائی

منشا این گروه از ماکیان، قاره آسیا بوده‌ است و امروزه از نظر اقتصادی زیاد مهم به شمار نمی‌روند ولی این دسته از مرغ‌های گوشتی را می‌توان مبدا نژادهای دیگر دانست زیر خون این نژادها در نژادهای آمریکایی و انگلیسی دیده می‌شود.

در قرن نوزدهم این نژادها از چین و هندوستان به انگلستان و سایر کشورها برده شد و در آمریکا بخصوص مورد توجه زیادی قرار گرفت.

آمیخته گری بین این نژادها و نژاد مرغ‌های گوشتی دسته مدیترانه ای سبب بوجود آمدن تعدادی از نژادهای جدید شده ‌است.

از نظر تولید گوشت، خوب ولی سرعت رشد کم و بلوغ دیر دارند و به مناسبت سنگینی وزن اغلب قادر به پرواز نیستند.

ساق پا معمولاً دارای پر می‌باشد و این یکی از مشخصه‌های بارز آنان است.

رنگ تخم مرغ قهوه‌ای است.

مهم ترین نژادهای این گروه عبارتند از :

براهما Brahmas

کوشین Cochins

لانگشان Langshan

نژادهای مدیترانه ای

منشا نژاد این مرغ های گوشتی اطراف دریای مدیترانه می‌باشد.

بطور کلی شش نژاد در این طبقه بندی قرار دارند.

در تمام این نژادها، پاها بدون پر، لاله گوش سفید یا کرم رنگ، تاج نسبتاً بزرگ است و بجز نژاد مینورکا بقیه نژادها دارای بدن کوچک و ریز هستند.

بلوغ در آن‌ها سریع، از نظر ظاهر بسیار فعال و زرنگ می‌باشند و دیر کرچ می‌شوند.

تخم مرغ آنها دارای پوسته سفید است. از نظر تولید تخم مرغ بهتر از نژادهای دیگر می‌باشند.

عوامل تاثیرگذار بر تولید تخم مرغ

برای تولید تخم مرغ به غذای کمتری نیاز دارند از این رو نگهداری آن‌ها برای تولید تخم مرغ بصرفه می‌باشد.

از نظر تولید گوشت ضعیف می‌باشند.

مرغ های گوشتی مدیترانه ای برای تخم گذاری مناسب هستند و از ویژگی های منحصر به فرد آن می توان به تولید بسیار تخم مرغ و کرج شدن بالا (حالتی که مرغ آماده خوابیدن بر روی تخم و تولید جوجه می شود)، تحمل و صبوری در برابر گرما و مقاومت نسبت به بعضی از امراض اشاره کرد.

انواع مرغ های گوشتی در دنیا بر حسب نژاد
انواع مرغ های گوشتی در دنیا بر حسب نژاد

همانطور که گفته شد در این گروه شش نژاد وجود دارند که برخی از آن‌ها جزو بهترین نژادهای تخمی دنیا بشمار می‌روند:

لگهورن Leghorn : از معروف ترین نژاد های مرغ گوشتی تخم گذار در دنیا می توان به نژاد لگهورن اشاره کرد که اصالت آن از منطقه ی لگهورن ایتالیاست و نوع خرمایی و سفید آن نظرات بیشتری را به سوی خود جلب کرده و سازگاری آنها در مناطق سردسیری بهتر است؛ برخی از ویژگی های آن سرعت رشد بالا و سن پایین بالغ شدن می باشد و میزان تولید آن در بعضی از انواع آن فراتر از ۳۰۰ تخم در سال می باشد و تخم های نطفه دار این نژاد با ضریب بالاتری نسبت به دیگر نژادها به جوجه تبدیل شده و جوجه های آن به راحتی از تخم بیرون می آیند.

آنکونا Ancona : مرغ آنکونا جثه کوچکی دارد و بومی کشور ایتالیا می باشد. این مرغ در ایالات متحده و اروپا به طور وسیع پرورش داده میشود. یک مرغ گوشتی انکونا در طول ۳۶۵ روز تا ۲۰۰ عدد تخم می تواند تولید کند. تخم های این نژاد به رنگ سفید و کمی کوچک می باشند. مرغ گوشتی نژاد آنکونا شباهت زیادی به نژاد راک پلموت دارد ولی جثه آن کوچکتر از این نزاد می باشد.

چطور از خراب / فاسد شدن تخم مرغ جلوگیری کنیم؟

سیاه اسپانیایی صورت سفید White faced Black Spanish : این نژاد حاصل ترکیب نژاد رد آیلند با پلیموت راک می باشد که توانایی تخم گذاری ۲۵۰ الی ۳۰۰ عدد تخم در طول سال از خود نشان میدهد. این نژاد نیز مقاومت بالایی در برابر آب و هوای سرد و گرم دارد و تقریبا در هر منطقه ای قابل پرورش است. مرغ گوشتی نژاد بلک استار جثه تقریبا درشتی دارد و تخم های آن نیز به رنگ قهوه ای می باشد.

باترکاپ Butter cup

مینورکا Minorca

آندلسی آبی Blue Andalusian

در پایان از شما دعوت میکنیم از مقاله ای جامع در همین رابطه با عنوان   ” انواع نژادهای مرغ در دنیا “ نیز دیدن فرمایید.

انواع مرغ گوشتی در دنیا بر حسب نژاد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

15 + 8 =