بازار مرغ ‌بر وفق مراد نیست!
بازار مرغ ‌بر وفق مراد نیست!

بازار مرغ ‌بر وفق مراد نیست!

بازار گوشت و مواد پروتئینی این روزها بر مدار گرانی می‌چرخد و همین امر در کنار سودجویی برخی از دلالان سبب شده که سفره مردم خالی بماند.

این روز‌ها بازار محصولات پروتئینی و نرخ گوشت مرغ در بازار بر وفق مراد نیست. گرانی مرغ و نبود نرخ ثابت در شیراز موجب نارضایتی شهروندان شده است و سبب شده تا خانواده‌ها به ویژه طبقات پایین در حسرت تامین مواد غذایی پروتئینی به ویژه گوشت مرغ بمانند.

علی‌رغم ممنوعیت قطعه فروشی مرغ، اما فروشگاه‌هایی برای سود بالای خود مرغ‌ها را تکه تکه و قطعات مرغ را به قیمت‌های چند برابر می‌فروشند و اثری از مرغ کامل در بسیاری از ویترین مغازه‌ها نیست.

در این وضعیت کرونایی که مردم نیاز به پروتئین دارند اقشار کم درآمد از این پروتئین روز به روز بی‌بهره شده‌اند و سفره مردم از این محصول هم خالی شده است. هر بار که با مسئولان مربوطه گفت‌وگو کردیم از نبود مشکل در این بازار سخن گفتند، اما با حضور میدانی خبرنگار تسنیم در بازار، وضعیت با آنچه مسئولان می‌گفتند تفاوت بسیاری داشت.

یکی از شهروندان شیرازی، گفت: گرانی‌ها و عدم نظارت مسئولان کمر قشر ضعیف را شکسته و مردم دیگر توان خرید یک مرغ کامل را هم ندارند.

متاسفانه با گرانی ماهی و گوشت قرمز ما مجبوریم که مرغ برای خانواده تهیه کنیم که همین هم مثل قبل نمی‌توانیم خرید کنیم.

این شهروند شیرازی همچنین با بیان اینکه در برخی از مغازه‌ها مرغ کامل وجود ندارد، گفت: فروشندگان تمایل به فروش مرغ‌های قطعه بندی را دارند که قیمت آن‌ها بالاتر از مرغ کامل است.

حقیقی دیگر شهروند شیرازی بیان کرد: درد مردم در این شرایط سخت اقتصادی یکی و دوتا نیست، مگر حقوق یک کارگر چقدر است که هر ثانیه قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند؟ مردم از مسئولان انتظار دارند تا با تامین نیاز‌های اساسی در بازار و کنترل قیمت‌ها به وضع آشفته خرید و فروش سامان ببخشند.

عرضه گوشت انواع طیور در کشتارگاه‌های رسمی کشور در تیر ۱۴۰۱ به ۱۶۸٬۹۷۷ تن رسید

زارعی فروشنده مرغ نیز گفت: دلال یا واسطه (همان دست‌های پشت پرده) عامل اصلی افزایش قیمت گوشت مرغ می‌شود همچنین نباید افزایش نرخ نهاده‌های دامی را نیز نادیده گرفت.

صمد رنجبری معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی فارس، اظهار داشت: مصوب قیمت مرغ ۳۱ هزار تومان است و همه واحد‌های صنفی ملزم به رعایت این قیمت هستند.

وی با بیان اینکه قطعه‌بندی مرغ در فروشگاه‌ها تخلف است است و شهروندان باید این موارد را به سامانه ۱۲۴ اعلام تا با متخلفان برخورد جدی شود، افزود: در حال حاضر هیچ کمبود و افزایش قیمتی در بازار نیست چرا که تولید داریم و نهاده‌های دامی نیز تامین می‌شود.

غلامرضا سالاری مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس نیز گفت: همزمان با اجرای طرح تشدید نظارت بر تولید، توزیع و عرضه مرغ در استان و طی بازدید سرزده یک کشتارگاه مرغ و بررسی مدارک و فاکتور‌های این واحد تولیدی، بازرسان متوجه تخلف گرانفروشی در مرغ‌های عرضه شده در بازار شدند و با توجه به محرز بودن تخلف و دفاعیات بلاوجه مسئول متخلف این کشتارگاه، حکم به جریمه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی وی صادر شد.

در بحث گوشت مرغ سازمان جهاد کشاورزی و سازمان صمت متولی است البته نباید وجود دلالان را نیز نادیده گرفت.

سالاری با بیان اینکه مردم همکاری لازم در ارائه گزارش واحد‌های صنفی متخلف داشته باشند، ابراز داشت: شهروندان با شماره ۱۲۴ و ۱۳۵ می‌توانند گزارش تخلفات واحد‌های صنفی را به مراجع مربوطه اعلام کنند تا در دستور بررسی قرار بگیرند.

باید به مسئولان یادآور شد که بازار با دستورات روی کاغذ کنترل نمی‌شود بلکه نیاز به اقدامی جدی است به گونه‌ای که مردم نیز نتیجه این اقدام را به صورت ملموس و بر سر سفره‌های خود مشاهده کنند.

بازار مرغ ‌بر وفق مراد نیست!

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

17 − 4 =