بیماری آنگارا موجب نابودی ۴ هزار قطعه جوجه شد
بیماری آنگارا موجب نابودی ۴ هزار قطعه جوجه شد

بیماری آنگارا موجب نابودی ۴ هزار قطعه جوجه شد

کارشناس مسئول دام و طیور جهاد کشاورزی سبزوار از ورود بیماری آنگارا به سبزوار و نابودی ۴۲۱۰ قطعه جوجه در یک مرغداری خبر داد.

حسن ریوندی در سبزوار گفت: بعد از آلوده شدن برخی از مرغداری های داورزن و ششتمد به بیماری آنگارا، آخرین موارد مشاهده شده از ابتلای برخی از مرغداری سبزوار حکایت دارد. در تلفات ناگهانی و غیر متعارف یک واحد مرغداری در سبزوار و نمونه برداری و انجام آزمایشات لازم با توجه به محرز شدن آلودگی این واحد ۸۵۰۰ قطعه ای به بیماری آنگارا حدود ۴۲۱۰ قطعه طیور باقی مانده مرغداری که در سن ۲۸ روزگی بودند معدوم شدند.

این بیماری فعلا دارو و درمانی ندارد

وی با بیان اینکه این بیماری فعلا دارو و درمانی ندارد و واکسیناسیون انجام نشده، افزود: آنگارا بیماری جدید و نوظهوری است که بدلیل عامل ویروسی و عدم درمان موثر قدرت انتقال بسیار بالایی دارد .

برای پیشگیری از این بیماری مسولان کشور به دنبال واردات واکسن هستند. این بیماری مانند کرونا تنفس و سیستم ایمنی جوجه ها را درگیر می کند و مرغداران باید مسائل بهداشتی را شدیدا رعایت کنند تا به دیگر نقاط بیماری سرایت نکند.

ریوندی با تاکید بر اینکه جوجه ریزی در مرغداری های سالم متوقف نشده و تولید ادامه دارد، افزود: در کانون های درگیر بیماری جوجه ریزی فعلا متوقف شده است.

در حالی که شهرستان سبزوار با تولید سالانه افزون بر ۳۰ هزار تُن گوشت سفید حدود یک چهارم گوشت مرغ مصرفی خراسان رضوی را تامین می کند

بیماری آنگارا موجب نابودی ۴ هزار قطعه جوجه شد
بررسی علل کم خونی عفونی طیور و راه حل آن

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری فارس

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهارده − شش =