تنظیم بازار گوشت مرغ از طریق صادرات و واردات خواهد بود
تنظیم بازار گوشت مرغ از طریق صادرات و واردات خواهد بود

تنظیم بازار گوشت مرغ از طریق صادرات و واردات خواهد بود

اختصاصی دامیران؛ محرم سلطانی: به استناد ماده ۲۳ قانون احکام دائمی که حتی برای تنظیم بازار داخلی نیز جلوگیری از صادرات را ممنوع کرده است، وزیر جهاد کشاورزی دستور داده است که تمام محصولات کشاورزی که قابلیت صادرات دارند و مازاد بر نیاز داخلی هستند، صادر شوند.

پس از کاهش قیمت گوشت مرغ به دلیل افزایش مازاد تولید، دولت تصمیم به حذف عوارض صادرات با هدف ایجاد امکان خروج مرغ مازاد از کشور گرفت. اما آنچه که باعث نگرانی صاحبان صنعت بود، عدم پایداری این شرایط و بی انگیزگی برای پیدا کردن بازار در کشورهای منطقه است چرا که عدم ثبات سیاستها و دستور العمل های دولت طی سالهای گذشته، امنیت خاطر صادرکنندگان برای ایجاد ارتباط و انعقاد قراردادهای بلند مدت با کشور های هدف صادرات را از بین برده است.

محرم سلطانی مدیر کل دفترتوسعه صادرات معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اما در این ارتباط به خبرنگار دامیران گفت: به استناد ماده ۲۳ قانون احکام دائمی که حتی برای تنظیم بازار داخلی نیز جلوگیری از صادرات را ممنوع کرده است، وزیر جهاد کشاورزی دستور داده است که تمام محصولات کشاورزی که قابلیت صادرات دارند و مازاد بر نیاز داخلی هستند، صادر شوند.

وی تصریح کرد:این امکان وجود دارد که در مقاطعی بازار داخلی دچار تلاطم شود. وزیر جهاد کشاورزی برای چنین شرایطی راهکار واردات را در نظر گرفته اند. یعنی بحث تنظیم بازار از طریق صادرات و واردات انجام خواهد شد.

کاهش توان خرید مردم در کاهش تولید گوشت مرغ اثرگذار است/ کاهش تولید ۲۷ درصدی مرغ

سلطانی ادامه داد: تصمیم آزادسازی صادرات مرغ نیز در همین راستا است. در شرایطی که مازاد  مرغ در بازار داخل وجود دارد و تولید کنندگان تحت فشار قرار گرفته اند، در صورتی که صادرات انجام نشود، این احتمال وجود خواهد داشت که جوجه ریزی کاهش پیدا کرده و کشور در آینده دچار کمبود مرغ شود. در حال حاضر صادرات مرغ هم به صورت زنده و هم به صورت گوشت مرغ آزاد شده است.

ضرر دو هزار تومانی هرکیلو تخم مرغ برای مرغدار

وی افزود: ما کمیته هایی داریم که بازار داخل را رصد می کنند. در صورتی که قیمت ها به صورت تصاعدی و بی برنامه افزایش پیدا کرد و اگر دلیل این افزایش قیمت کمبود مرغ در بازار باشد از طریق واردات این کمبود را جبران میکنیم.

در حال حاضر صادرات مرغ برای تمام نژاد ها و سویه های مرغ آزاد شده و ما این موضوع را هفته گذشته طی نامه ای به سازمان دامپزشکی ابلاغ کرده ایم.

تنظیم بازار گوشت مرغ از طریق صادرات و واردات خواهد بود

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 3 =