تکذیب شایعه افزایش قیمت مرغ/ دولت باید مداخلات خود را کنار بگذارد
تکذیب شایعه افزایش قیمت مرغ/ دولت باید مداخلات خود را کنار بگذارد

تکذیب شایعه افزایش قیمت مرغ/ دولت باید مداخلات خود را کنار بگذارد

حبیب اسدالله نژاد: تولید کنندگان حتی با قیمت مصوب هم زیان می دیدند/ نرخ ذرت و سویا در بازارگاه تغییری نداشته است/ زیر جهاد کشاورزی نیز در اظهارات خود مخالفت با قیمت‌گذاری دستوری را اعلام کرده است.

به گزارش دامیران به نقل از نبض بازار، حبیب اسدالله‌نژاد، نائب رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزایش قیمت مرغ تا ۸۵ هزار تومان را اطلاعات ناصحیح برخی از افراد خارج‌نشین دانست و ضمن تکذیب آن، تصریح کرد: مصرف‌کنندگان نباید به این اخبار ناصحیح توجه کنند. نرخ مصوب مرغ ۶۳ هزار تومان و قیمت بازار حدود ۵۹ هزار تومان است.

وی با اشاره به بالابودن هزینه‌های تمام‌شده تولید مرغ، افزود: تولیدکنندگان حتی با قیمت مصوب نیز در حال زیان بودند و حاشیه سود مناسبی نداشتند و قیمت مرغ مصوب نرخی کارشناسی‌شده نبوده است.

اسدالله نژاد عنوان کرد: با افزایش زیان تولیدکنندگان طبیعی است که میزان جوجه‌ریزی در آینده نزدیک کاهش خواهد یافت و این خطر وجود دارد که در آینده نزدیک تولید کاهش یابد.

وی با اشاره به برگزاری جلساتی با وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: تولیدکنندگان مرغ از وزارت جهاد کشاورزی خواسته‌اند تا شرکت پشتیبانی امور دام در راستای وظایف نظارتی خود اقدام به جمع‌آوری مرغ مازاد کند تا بازار به تعادل برسد.

نائب رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی کاهش قدرت خرید مردم و افزایش میزان تولید مرغ و به نوعی فزونی عرضه بر تقاضا را از مهمترین دلایل کاهش قیمت مرغ تا زیر نرخ مصوب دانست و افزود: سرانه مصرف در کشور کاهش یافته، اما دولت براساس سیاستگذاری‌های سابق برای تولید برنامه‌ریزی برای تولید داشته و طبیعی است که در این شرایط میزان تولید مرغ بیش از نیاز بازار انجام شده است.

وی افزود: عرضه مرغ منجمد نیز به بازار تا چند روز پیش ادامه داشته به همین دلیل از وزارت جهاد درخواست شده تا عرضه آن متوقف شود.

صنعت طیور کشور در موقعیت هشدار

اسدالله‌نژاد در مورد قیمت نهاده‌های تولید نیز اظهار کرد: از طریق سامانه بازارگاه نهاده‌های تولید میان تولیدکنندگان مرغ توزیع می‌شود که نرخ آن برای ذرت ۱۱ هزار و ۳۰۰ و سویا ۱۶ هزار و ۳۰۰ است.

وی درباره وعده دولت از سال گذشته مبنی بر دسترسی به نرخ نهاده‌های مناسب‌تر برای تولیدکنندگان گفت: نرخ‌های مصوب دولت همان ارقامی است که در سامانه بازارگاه وجود دارد.

نائب رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی با انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری گوشت و مرغ در کشور، اظهار کرد: وزیر جهاد کشاورزی نیز در اظهارات خود مخالفت با قیمت‌گذاری دستوری را اعلام کرده است. دولت باید مداخله خود را برای تولیدکنندگان کنار بگذارد و اجازه دهد مکانیسم‌های بازار تعیین‌کننده قیمت‌ها باشد.

تکذیب شایعه افزایش قیمت مرغ/ دولت باید مداخلات خود را کنار بگذارد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: نبض بازار

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نوزده − هشت =