جیره غذایی طیور چه تاثیری بر نطفه دار شدن تخم مرغ و کیفیت آن دارد ؟
جیره غذایی طیور چه تاثیری بر نطفه دار شدن تخم مرغ و کیفیت آن دارد ؟
۵/۵ - (۳ امتیاز)

جیره غذایی طیور چه تاثیری بر نطفه دار شدن تخم مرغ و کیفیت آن دارد ؟

نطفه دار بودن تخم مرغ و خروج جوجه ی سالم از آن مسئله ی مهمی است که جیره غذایی طیور تاثیر زیادی در کیفیت آن دارد. برای اینکه بدانید چگونه میتوان با اصلاح جیره غذایی ، تخم مرغ و جوجه ی باکیفیت تری داشته باشید در این مقاله با ما همراه باشید.

تاثیر جیره غذایی طیور بر کمیت و کیفیت تولید تخم مرغ

بنظر شما جیره غذایی طیور تاثیری بر میزان تولید و کیفیت تولید تخم مرغ دارد؟

آزمایشات مختلف به خوبی نشان داده است که جیره غذایی طیور اثر فراوانی در تولید تخم مرغ دارد.

کمبود یک یا چند ماده غذایی اصلی در جیره غذایی طیور سبب کاهش تولید تخم مرغ و حتی گاهی منجر به قطع تولید تخم مرغ میشود.

کلسیم – منگنز – پروتئین ها – ویتامی های A و D و ریبوفلاوین و کولین بیش از دیگران در این امر موثر هستند.

بیشتر بدانید : مدیریت پرورش طیور؛ چرا و چگونه؟

اگر کلسیم فرمول غذایی به اندازه کافی نباشد، پوسته تخم مرغ نازک میشود و تولید تخم مرغ پایین می آید. اگر کمبود زیاد باشد حتی سبب قطع تولید تخم مرغ میگردد.

تولید تخم مرغ با پوسته های ضعیف و نازک معمولا تنها در نتیجه کمبود کلسیم نیست بلکه ممکن است در اثرعوامل دیگری باشد.  مانند :

کمبود ویتامین D

خروج سریع تخم مرغ از بدن قبل از اینکه پوسته فرم بگیرد

وجود بعضی بیماری ها در تخمدان و مجرای تخمدان

یکی از عواملی که سبب کم شدن تخم مرغ میشود…

کمبود منگنز سبب کم شدن تخم مرغ میشود!

گزارشات حاصله نشان داده است که افزودن مقداری منگنز به جیزه غذایی که دارای کمبود این ماده است سبب افزایش تخم گذاری میشود.

کمیت و کیفیت پروتئین ها نیز در تولید تخم مرغ موثر است.

وقتی که پروتئین جیره غذایی طیور از مقدار معمولی کمتر شود ، تولید تخم مرغ نیز کم میگردد. ولی اضافه کردن پروتئین بیش از حد معمول به جیره غذایی طیور اثری در زیاد شدن تخم مرغ ندارد.

کیفیت پروتئین نیز در تولید تخم مرغ تاثیر دارد و سبب افزایش یا کاهش آن میگردد.

جیره غذایی طیور چه تاثیر بر ترکیب تخم مرغ دارد ؟

ترکیبات تخم مرغ بستگی به جیره غذایی طیور دارد. مقدار ویتامین، همچنین مقدار چربی و پروتئین موجود در تخم مرغ بستگی به مقدار این مواد در فرمول جیره غذایی طیور دارد.

مقدار زیادی از عناصر دیگر نیز به وسیله جیره غذایی طیور ممکن است به تخم مرغ برسند. به عنوان مثال ممکن است به وسیله ی اضافه کردن ید به جیره غذایی طیور ، تخم مرغ هایی تولید کرد که دارای مقدار کافی ید باشد.

کمبود کلسیم و منگنز در جیره غذایی طیور سبب کم شدن آنها در ترکیب تخم مرغ میگردد. اضافه نمودن بعضی مواد مانند روغن ماهی به جیره غذایی طیور سبب افزایش مس و آهن زرده تخم مرغ میگردد. همچنین گزارش داده شده است که اشعه افتاب دارای اثری مانند روغن ماهی است.

سکوم چیست؟ و نقش آن در دستگاه گوارش طیور چگونه است؟

عناصر دیگری نیز وجود دارند که پس از اینکه به جیره غذایی طیور اضافه شدند، مدتی بعد در ترکیبات تخم مرغ ظاهر میشود.

این ناصر عبارت اند از سلنیوم، برومین و اسید بنزوئیک و بعضی از رنگدانه های گیاهی مانند گزانتوفیل و کاپسانتین

جیره غذایی طیور چه تاثیری بر نطفه دار شدن تخم مرغ و کیفیت آن دارد ؟
جیره غذایی طیور چه تاثیری بر نطفه دار شدن تخم مرغ و کیفیت آن دارد ؟

تاثیر جیره غذایی طیور در خاصیت جوجه درآوری Hatchability

جیره غذایی طیور اثر زیادی در خاصیت جوجه درآوری دارد. به وسیله خاصیل جوجه درآوری میتوان به خوبی مناسب بودن جیره غذایی طیور  را بررسی کرد.

عواملی که توسط جیره غذایی طیور در خاصیت جوجه درآوری موثرند عبارت اند از کمیت و کیفیت پروتئین – مقدار املاح و مقدار ویتامین های مختلف

پروتئین ها و خاصیت جوجه درآوری

اگر جیره غذایی طیور متعادل باشد، اضافه نمودن پروتئین بیش از ۱۵-۱۶ درصد جیره غذایی طیور نتیجه ای در افزایش خاصیت جوجه درآوری نخواهد داشت.

کیفیت پروتئین نیز در امر جوجه رآوری اثر فراوانی دارد. پروتئین هایی که منشا حیوانی دارند سبب افزایش خاصیت جوجه درآوری میشوند. علت آن هم این است که این دسته از پروتئین ها اغلب حاوی مقادیر زیادی ویتامین ب۱۲ هستند و همین عامل سبب افزایش خاصیت جوجه درآوری میشود.

چربی های حیوانی، پودر ماهی، روغن ماهی، پودر گوشت، پودر خون، کنجاله تخم پنبه و کنجاله سویا دارای اثر مناسب در خاصیت جوجه درآوری میباشند.

مواد معدنی در جیره غذایی طیور و خاصیت جوجه درآوری

آزمایشات مکرر نشان داده است کلسیم در خاصیت جوجه درآوری تاثیر بسزایی دارد و کم کردن آن در جیره غذایی طیور سبب نقصان خاصیت جوجه درآوری و حتی از بین رفتن آن میشود. و همچنین زیاد بودن بیش از حد کلسیم نیز در جوجه درآوری اثر معکوس دارد. اثر کلسیم بستگی به میزان فسفر در جیره غذایی طیور دارد و وقتی کلسینم افزایش یابد فسفر هم باید افزایش بیابد.

منگنز برای بهبود خاصیت جوجه درآوری موثر و ضروری است. کمبود آن در جیره غذایی طیور سبب بد شدن پوسته تخم مرغ و اختلال در رشد جنین میگردد.

بیشتر بدانید : چطور از خراب / فاسد شدن تخم مرغ جلوگیری کنیم؟

کمبود ید نیز احتمالا سبب کم شدن خاصیت جوجه درآوری میگردد.

کمبود نمک طعام علاوه بر اینکه سبب اختلال در سلامتی طیور و کم شدن تولید میگردد، سبب اختلال در خاصیت جوجه درآوری نیز میشود.

سلنیوم یکی از املاحی است که زیاد بودن آن اثر مضر در رشد جنین و میزان جوجه درآوری دارد.

اگر در غذا مقدار جزئی آن حتی به مقدار ۱۵ قسمت در یک میلیون وجود داشته باشد، جوجه درآوری را کاهش میدهد.

جیره غذایی طیور چه تاثیری بر نطفه دار شدن تخم مرغ و کیفیت آن دارد ؟
جیره غذایی طیور چه تاثیری بر نطفه دار شدن تخم مرغ و کیفیت آن دارد ؟

نسبت چربی و مواد قندی جیره غذایی طیور در خاصیت جوجه درآوری

آزمایشات مختلف نشان داده است که چربی ها در جوجه درآوری اثر خوبی دارند ولی بعضی چربی ها مانند روغن خام تخم پنبه، دارای اثر منفی در جوجه درآوری است.

قند ها اثر چندانی در خاصیت جوجه درآوری ندارند. ولی مطالعات انجام شده نشان داده که اضافه نمودن گندم به جیره غذایی طیور بیش از چهار دانه دیگر که معمولا مورد استفاده قرار میگیرند (ذرت- جو- یولاف- ارزن) در جوجه درآوری اثر مناسب دارد.

جیره غذایی طیور چه تاثیری بر تولید مثل خروس دارد؟

کمبود بعضی از املاح و ویتامین ها سبب کاهش کیفیت و کمیت اسپرم خروس می شود. در این مورد کمبود ویتامین A و E بیش از دیگر عوامل موثرند. آزمایش های انجام شده نشان داده است که خروس ها محرومیت و ویا کمبود ویتامین های A و E را میتوانند به مدت طولانی تحمل کنند ولی این امر ممکن است عاقبت الامر منجر به عقیم شدن آنها شود.

همچنین کیفیت پروتئین ها نیز در فعالیت جنسی خروس ها موثر است . خروس هایی که تنها با پروتئین های گیاهی تغذیه میشوند کمتر جفت گیری میکنند ، نسبت به خروس هایی که در جیره غذایی آنها مقداری پروتئین حیوانی وجود دارد.

طبق مطالعات بعضی ایستگاه های تحقیقاتی ، خروس هایی که با بعضی مواد سیلو شده تغذیه شده اند، تولید اسپرم در آنها افزایش یافته است.

بعضی مواد اثر معکوس در تولید اسپرم دارند. مثلا طبق آزمایشی در مرکز تحقیقاتی آمریکا، تغذیه خروس ها با یک جیره غذایی طیور که حاوی غده تیروئید خشک شده است، به سرعت سبب کم شدن تولید اسپرم میشوند. افزایش مقدار کمی از بعضی نمونه های روغنی جوانه گندم به جیره غذایی طیور نیز دارای همین اثر می باشد.

جیره غذایی طیور چه تاثیری بر نطفه دار شدن تخم مرغ و کیفیت آن دارد ؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

منبع: اصول پرورش طیور / دکتر زهری

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

12 − دو =