حال بازار مرغ خوب است، اما تو باور نکن
حال بازار مرغ خوب است، اما تو باور نکن
post

حال بازار مرغ خوب است، اما تو باور نکن

در روزهای اخیر در بازار شاهد چند نرخی شدن مرغ در بازار هستیم و از طرفی با کمبود مرغ دولتی در بازار مواجه هستیم.

با وجود خالی بودن یخچال مرغ فروشی‌ها و وجود صفوف طولانی خرید مرغ، برخی مسئولان صف‌های مرغ را تکذیب می‌کنند، حال این ویترین‌های خالی و صف‌های طولانی مرغ را نادیده بگیریم یا کمبود مرغ را باور کنیم؟

از طرفی اگر کمی دیرتر به صف برسی دست خالی برمی‌گردی و مرغ تمام شده، اما مرغ آزاد وجود دارد که قیمت این مرغ‌ها به بیش از ۳۷ هزار تومان فروخته می‌شود. حال تکلیف چیست؟ مرغ‌های آزاد باید گران‌تر به فروش برسند و در اختیار شهروندان قرار گیرند چون نام هما، درسا و شمال را یدک می کشند؟

 

صف‌های مرغ در نیمه دوم مرداد ماه روند کاهشی دارد

مسئول واحد بازرسی اداره صمت استان همدان علت صف‌های طولانی خرید مرغ را چندین عامل دانست و افزود: پیش‌بینی می‌شود این روند تا نیمه دوم مرداد ماه ادامه داشته باشد.

مرتضی بیدآبادی، اظهار کرد: براساس آمار مجموعه جهاد کشاورزی میزان جوجه‌ریزی یک ماه گذشته در مرغداری‌ها به زیر یک میلیون رسیده است که این میزان جوجه‌ریزی با تقاضای مردم هم‌خوانی ندارد.

 

میزان جوجه‌ریزی چهار برابر شده است

آمار جوجه‌ریزی در حال حاضر به چهار برابر افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود کمبود مرغ در نیمه دوم مرداد ماه به بعد مرتفع شود.

بیدآبادی با بیان اینکه درصورتیکه تقاضا زیاد و عرضه کم باشد، شاهد صف‌های طولانی مرغ خواهیم بود، تصریح کرد: در حال حاضر این روند ادامه دارد اما با توجه به جوجه‌ریزی‌های انجام شده در شهریور ماه با مرغ مازاد همراه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه برخی شهروندان در حال برگزاری مراسم هستند، یادآور شد: برگزاری مراسم‌ها و دورهمی‌ها میزان تقاضای شهروندان را افزایش داد که انتظار داریم با توجه به شرایط قرمز کرونا شاهد کاهش تقاضای مرغ خواهیم بود.

قیمت تخم مرغ در بازار هنوز بلاتکلیف است

معاون واحد بازرسی سازمان صمت تأکید کرد: بخشی از صف‌های طولانی مرغ ناشی از  قیمت مصوب مرغ در استان و اجرای این طرح است که قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است اما برخی استان‌ها از جمله تهران قیمت مرغ آزاد بوده و ارسال مرغ به سایر استانها سود بیشتری برای مرغداران به همراه دارد.

وی با اشاره به سود بالای خروج مرغ از استان، ادامه داد: در برخی موارد بر اساس محاسبات افراد هنگام ارسال مرغ به استانها روزانه پنج میلیون تومان سود خواهند کرد به این ترتیب شاهد صف‌های طولانی مرغ هستیم.

 

کمبود مرغ موقتی است

بیدآبادی با بیان اینکه برخی شهروندان احساس نگرانی از کمبود همیشگی مرغ دارند، گفت: این نوع تصور موجب خرید مرغ بیش از مصرف خانوار شده درحالیکه کمبود مرغ در بازار موقتی بوده و از نیمه دوم مرداد ماه با تولید چند برابری مرغ همراه هستیم.

وی با اشاره به تشدید میزان بازرسی توسط مجموعه صمت در بحث مرغ، تصریح کرد: برای جلوگیری از بروز تخلفات در توزیع مرغ نیروهای مجموعه صمت در بازار حضور دارند و با تخلفات در این حوزه برخورد می‌کنند.

 

عدم تطابق قیمت مصوب مرغ را مردم اطلاع دهند

در صورتیکه شهروندان با تخلفات و عدم تطابق قیمت مصوب فروش مرغ مواجه شدند، موضوع را باید با شماره ۱۲۴ به اداره صمت اطلاع‌رسانی کنند، تا تخلف در دستور کار نیروهای بازرسی قرارگیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه قیمت مصوب فروش مرغ ۲۴ هزارو ۹۰۰ تومان است، گفت: درصورتیکه در قیمت فروش مرغ فروشندگان تخلف داشته باشد با آنها برخورد می‌شود.

 

گرایش مردم به مصرف گوشت مرغ بیشتر است

وی یکی دیگر از علت‌های صف‌های مرغ را افزایش گرایش مصرف شهروندان به گوشت مرغ دانست و گفت: با توجه به تورم و گرانی گوشت قرمز، شهروندان به سمت خرید گوشت مرغ تمایل بیشتری دارند.

بیدآبادی از افزایش تعداد بازرسی‌ها در حوزه گوشت مرغ خبر داد و اضافه کرد: افزون بر ۱۵۰ پرونده در حوزه تخلفات در توزیع مرغ داریم که همگی آنها در دست بررسی و رسیدگی قرار دارد.

 

مرغ درسا، هما و شمال را گران نخرید

وی فروش مرغ به نام‌های هما، درسا، شمال و سایر مصادیق با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب را تخلف خواند و گفت: در صورتیکه فروشندگان اقدام به فروش مرغ با این نام‌ها با قیمت بالاتر انجام دهند برخورد می‌شود.

شرایط توزیع نهاده‌ها، جوجه‌ریزی در تمامی مرغ‌ها یکسان بوده و فروش آنها با قیمت‌های مختلف تخلف بوده و به‌طور جدی با این موضوع  برخورد می‌شود.

 

توزیع ۳۵ تن گوشت منجمد گوساله در همدان

مدیر کل پشتیبانی امور دام استان همدان از توزیع ۳۵ تن گوشت منجمد گوساله از یکم تیرماه خبر داد و گفت: توزیع مرغ منجمد از ۲۰ تیرماه آغاز شده و تا زمان رفع نیاز بازار و با هماهنگی کارگروه تنظیم بازار توزیع مرغ و گوشت منجمد ادامه دارد.

ابوالفضل اینانلو، با بیان اینکه افزایش تقاضای مرغ و صف بستن شهروندان برای خرید گوشت مرغ کاذب است و هیچ کمبودی برای توزیع مرغ نداریم، خاطرنشان کرد: میزان مصرف شهروندان با عرضه همخوانی دارد، اما این صف‌ها برای خرید گوشت مرغ کاذب است.

عرضه مرغ در تهران بسرعت در حال افزایش است

مدیرکل پیشتیبانی امور دام گفت: هرگاه نوسانی در خصوص توزیع گوشت مرغ  و قرمز در بازار مواجه شویم ، مجموعه پشتیبانی امور دام ورود می‌یابد و کمبودها را با توزیع گوشت منجمد برطرف می‌کند.

 

قیمت گوشت مرغ منجمد ۱۸هزار و ۸۰۰ تومان است

وی با بیان اینکه گوشت مرغ منجمد با قیمت هر کیلوگرم ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان توزیع می‌شود، گفت: وضعیت ذخایر گوشت‌های منجمد مطلوب بوده و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

در زمان‌های مختلف با کمبود مواد خوراکی در حوزه‌های مختلف مواجه هستیم، اما ای کاش این موضوعات برای همیشه پایان یابد، بی‌شک این نوع نوسانات بر تورم دامن می‌زند و زندگی را به کام کم درآمدها تلخ و سخت‌تر می‌کند.

حال بازار مرغ خوب است، اما تو باور نکن

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایسنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

20 + چهار =