خوراک دام تامین نشود قیمت تخم‌ مرغ افزایش خواهد یافت
خوراک دام تامین نشود قیمت تخم‌ مرغ افزایش خواهد یافت
post

خوراک دام تامین نشود قیمت تخم‌ مرغ افزایش خواهد یافت

رئیس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی گفت: در صورتی که در تامین خوراک دام حمایت صورت گیرد، تا پایان سال افزایش قیمتی برای تخم‌مرغ پیش‌بینی نمی‌شود اما اگر حمایت‌های دولت در حوزه تامین خوراک کمرنگ شود، مرغدار برای تامین دان ناچار می‌شود به بازار سیاه مراجعه کند و طبیعتا قیمت تخم‌مرغ افزایش پیدا خواهد کرد.

سیدحسین موسوی نژاد در خصوص وضعیت تولید تخم‌مرغ در استان اظهار کرد: نحوه تخصیص ارز به دان مرغ، عدم تخصیص ارز به واردات جوجه اجداد، افزایش هزینه‌های تولید و عدم همخوانی قیمت‌های تعیین شده توسط دولت با میزان تولید باعث کاهش انگیزه مرغداران برای تولید و در نتیجه کاهش میزان تولید تخم مرغ در استان شده است.

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی در گذشته رتبه اول تولید و صادرات تخم‌مرغ در کشور را داشته، افزود: همچنین در پنج سال گذشته ۶۰ درصد صادارت تخم‌ مرغ مربوط به استان ما بوده است. امروز مرغداران با حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد ظرفیت‌های تولیدی کار می‌کنند و رغبتی به پرورش مرغ‌های تخم‌گذار ندارند.

رئیس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ تولید روزانه تخم‌ مرغ در استان بالغ بر ۶۰۰ تن بود اما در حال حاضر میزان تولید روزانه این محصول به ۳۲۰ تن رسیده است؛ یعنی میزان تولید تخم مرغ در روز به طور تقریبی حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد نسبت به ۲ سال گذشته کاهش پیدا کرده است. دلیل اینکه مرغداران با ۵۵ درصد ظرفیت تولید کار می‌کنند، این است که واحدهای مرغداری خود را از دست ندهند و کارگران خود را اخراج نکنند؛ هر چند باز هم تعدیل نیرو در واحدهای کارگاهی انجام شده است.

این شرایط به دلیل عدم حمایت کافی بر سر این صنعت آمده و احتمال می‌رود این وضعیت تا آخر سال جاری بدتر هم بشود.

وعده جدید دولت: گوشت مرغ از فردا به میزان نیاز وارد بازار می‌شود

وی با بیان اینکه یکی از علل افزایش قیمت تخم‌ مرغ کاهش تولید است، ادامه داد: در شرایط فعلی میزان تولید کم شده و هزینه‌های تولید به شدت افزایش پیدا کرده است؛ به طوری که هزینه تولید تخم‌ مرغ نسبت به مدت مشابه سال گذشته برای مرغدار حداقل ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

رئیس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی افزود: ورود به فصل سرما نیز باعث افزایش مصرف تخم‌ مرغ و رشد تقاضا برای این محصول شده است. از طرف دیگر با چنین سطح تقاضایی کاهش تولید موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

طی جلساتی که طی ۲۵ روز گذشته در سطح استان برگزار شده، اعلام شد آمادگی عرضه تخم‌ مرغ به قیمت ۲۰ هزار و ۳۵۰ تومان درب مراکز پخش وجود دارد؛ بنابراین طبق توافقات صورت گرفته قیمت برای مصرف‌کنندگان نباید بیش از کیلویی ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان باشد.

همچنین ما به واحدهای صنفی اعلام آمادگی کرده‌ایم که توان تامین هر میزان تخم‌ مرغ را داریم؛ بنابراین باید در بازارهای مشهد، میادین میوه و تره‌بار شهرداری و سایر اصناف تخم‌ مرغ به قیمت مذکور عرضه شود.

رئیس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی افزود: از مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده قیمتی بالاتر از قیمت تعیین شده، با دستگاه‌های نظارتی و تعزیرات حکومتی در تماس باشند تا با متخلفان برخورد شود.

طبق تمهیداتی که ما برای کنترل قیمت در نظر گرفته‌ایم، به اتحادیه مرغداران اعلام آمادگی شده تخم‌ مرغ پرینت شده با قیمت مذکور درب مراکز پخش تحویل داده شود. همچنین تمام تخم‌ مرغ‌ها باید نشان‌گذاری شده و قیمت مصرف‌کننده روی آن درج شود.

وی در خصوص وضعیت قیمت تخم‌ مرغ تا انتهای سال جاری عنوان کرد: در صورتی که در بخش تامین خوراک دام حمایت‌ صورت بگیرد تا پایان سال افزایش قیمتی برای تخم‌ مرغ پیش‌بینی نمی‌کنیم اما اگر حمایت‌های دولت در زمینه تامین خوراک کمرنگ شود، مرغدار برای تامین دان ناچار می‌شود به بازار سیاه مراجعه کند و طبیعتا همین موضوع موجب می‌شود قیمت تخم‌ مرغ افزایش پیدا کند.

خوراک دام تامین نشود قیمت تخم‌ مرغ افزایش خواهد یافت

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایسنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دو × پنج =