دبیر انجمن جوجه یکروزه: ماهانه یک هزار میلیار تومان ضرر می دهیم
دبیر انجمن جوجه یکروزه: ماهانه یک هزار میلیار تومان ضرر می دهیم

دبیر انجمن جوجه یکروزه: ماهانه یک هزار میلیار تومان ضرر می دهیم

محمدرضا صدیق پور: اصلاح نظام یارانه ها طرح خوبی  بود ولی پیش بینی های لازم برای جوجه یک روزه انجام تشده بود/ از حدود یک ماه پیش صادرات جوجه ممنوع شده و هنوز این ممنوعیت ادامه دارد/ احتمال حذف گله های مولد وجود دارد

به گزارش دامیران به نقل از خبرگزاری بازار، بالا رفتن قیمت مرغ بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت جوجه یکروزه نیز جزو مواردی بود که شاهد افزایش قیمت بود. اما بر اساس آنچه گفته می شود که قیمت دستوری کارساز نیست و همیشه عرضه و تقاضا است که قیمتها را تعیین می کند با کاهش تقاضا برای جوجه یکروزه به دلیل کاهش تولید مرغ، به گفته کارشناسان این محصول این روزها با قیمتی بسیار کمتر از نرخ سابق خود خرید و فروش می شود. به طوری که محمدرضا صدق پور دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه می گوید: در ۲ ماه و نیم گذشته شرایط بسیار سختی بود. با توجه به اینکه دولت طرح اصلاح نظام یارانه را اجرا کرده و اگرچه طرح خوبی بوده اما برای جوجه یکروزه چون یک موجود آسیب پذیر است پیش بینی های لازم صورت نگرفته و با افزایش قیمت هایی که انجام شده کشش بازار برای مرغ استحصالی از این جوجه ها به آن قیمت واقعی نمی تواند برسد و لذا باعث ضرر و زیان مرغداران گوشتی می شود. به این ترتیب اولین کاری که مرغداران گوشتی می کنند این است که تمایلی به جوجه ریزی نشان نمی دهند.

از تولید ۱۲۰ میلیون جوجه الان به حدود ۹۲-۹۳ میلیون قطعه رسیده ایم اما با این حال باز هم این مقدار جذب نمی شود

فروش جوجه یکروزه با نرخ میانگین ۲ هزار تومان طی ۲ ماه اخیر

صدیق پور افزود: جوجه ای که در زمان ارز ترجیخی ۶ تا ۸ هزار تومان به فروش می رفت و در قیمت اخیر مرغ، به نرخ ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان قیمت گذاری شده متاسفانه در این ۲ ماهه با میانگین ۲ هزار تومان به فروش رفته که ضرر و زیان غیر قابل تحملی برای واحدهای پرورشی جوجه یکروزه به وجود آورده است.

بتائین و بهبود استحکام استخوان در مرغ تخمگذار

وی خاطر نشان کرد: البته دولت هم اقداماتی انجام می دهد بابت اینکه این گله های مولد حذف نشود چون در صورت حذف گله های مولد، تولید آتی جوجه یکروزه به مخاطره می افتد. با این وجود تولید کنندگان جوجه یکروزه الان حداقل ماهانه هزار میلیارد تومان ضرر می دهند.

صدیق پور در خصوص کاهش تولید جوجه یکروزه نیز اظهار داشت: در ابتدا باید بدانید مصرف مرغ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته و به این ترتیب از تولید ۱۲۰ میلیون جوجه الان به حدود ۹۲-۹۳ میلیون قطعه رسیده ایم اما با این حال باز هم این مقدار جذب نمی شود.

اگر در بخش جوجه یکروزه شرایط به همین شکل پیش برود گله های مولد توان ادامه تولید ندارند و قطعا حذف می شوند و شرایط سختی برای تولید کشور به وجود می آید

ممنوعیت صادرات جوجه یکروزه ادامه دارد

وی همچنین در خصوص صادرات جوجه یکروزه گفت: صادرات جوجه یکروزه را در دستور کار قرار داده اند اما متاسفانه از حدود یک ماه پیش صادرات ممنوع شده و هنوز این ممنوعیت ادامه دارد. با این وجود اگر صادرات باز شود غالبا عراق و افغانستان بازارهای هدف ما خواهند بود. به خصوص اینکه پیش از این نیز سابقه صادرات به این کشورها را داریم.

صدیق پور در پاسخ به این سوال که دولت با چه استدلالی ممنوعیت صادراتی برای جوجه یکروزه اعمال کرده، گفت: به هر حال نظر دولت بر این است که یک حداقل تولیدی در کشور باشد و لذا باید این عدد حداقلی اصلاح شود و پس از آن صادرات آن هم آزاد می شود.

وی در خصوص پیش بینی روند آتی بازار نیز گفت: اگر شرایط به همین شکل پیش برود گله های مولد توان ادامه تولید ندارند و قطعا حذف می شوند و شرایط سختی برای کشور به وجود می آید.

دبیر انجمن جوجه یکروزه: ماهانه یک هزار میلیار تومان ضرر می دهیم

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری بازار

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوازده + دوازده =