درخواست مرغداران برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات نهاده
درخواست مرغداران برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات نهاده
post

درخواست مرغداران برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات نهاده

دبیر کانون مرغداران کشور با بیان این که ارز ۴۲۰۰ تومانی به نام تولیدکنندگان و به کام دیگران است گفت: مرغداران خواستار پایان دادن به سیاست ارز ترجیحی برای واردات نهاده هستند.

پرویز فروغی دبیر کانون مرغداران کشور در مصاحبه با رادیو گفت: انجمن طیور ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور، خواستار پایان دادن به سیاست ارز ترجیحی و اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده خوراک دام شد.

ارز ترجیحی به نام تولیدکنندگان و سودش به کام دیگران شد دولت با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ قیمت مرغ از تولید حدود ۱۷ هزار تومان طلب می کند در صورتیکه مرغداران نهاده های دامی را از بازار آزاد تهیه می کنند و قیمت تمام شده حدود ۲۲ هزار تومان می شود پس حذف آن به سود ماست.

مرغداران کشور پس از گذشت سالها از اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده خوراک دام و طیور، به این نتیجه رسیده‌اند که این ارز نه تنها هیچ سودی برای تولید نداشته، بلکه موجب ضرر و زیان و هزاران میلیارد تومان فساد و رانت شده که دود آن به چشم تولید کننده و مردم رفته است.

دولت به بهانه اینکه اگر ارز ۴۲۰۰ تومان از واردات حذف شود، قیمت ها افزایش‌های زیادی خواهد داشت، همچنان به تخصیص این ارز یارانه ای ادامه می‌دهد.

اعضای انجمن طیور و شماری از تشکل‌های زیرمجموعه آن، در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار حذف ارز ترجیحی برای واردات نهاده شده و در توصیف نتایج آن نوشته‌اند: «نه تنها باری از دوش تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برنداشت، بلکه زمینه‌ های انحراف، فساد و سوداگری را در تمام زیربخش‌های خصوصی و دولتی فراهم آورد.»

فروغی با اشاره به اینکه اعضای انجمن طیور ایران معتقدند یارانه را به جای واردات باید به تولیدکننده و مصرف کننده (دهک‌های آسیب پذیر) اختصاص داد تا پرونده قیمت‌گذاری دولتی و دستوری و ارز چندنرخی برای همیشه بسته شود. گفت: در طی دو سال گذشته وجود رانت و فساد در واردات خوراک دام و طیور که سالانه بیش از ۴,۵ میلیارد دلار از کشورهای دیگر وارد می‌شود، باعث شد نه تنها تولیدکنندگان از برکات این ارز ترجیحی برخوردار نشود، بلکه روز به روز بر آشفتگی بازار نهاده و مرغ هم اضافه شود.

مرغداران از فروش هرشانه تخم مرغ 30 درصد ضرر میکنند

پرویز فروغی دبیر کانون مرغداران کشور در پایان تاکید کرد: به نظر می‌رسد، جرات تولیدکنندگان و ارزیابی آنها از مسئله ارز ترجیحی نسبت به دولت بسیار دقیق تر است و کاری را که دولت سالها جرات و شهامت اجرا را ندارد و یا نمی‌خواهد اجرا کند را خود تولیدکنندگان به صورت شفاف طلب می‌کنند.

درخواست مرغداران برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات نهاده

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دو × پنج =