درگیری با نیوکاسل و آنگارا در شمال شرق کشور
درگیری با نیوکاسل و آنگارا در شمال شرق کشور

درگیری با نیوکاسل و آنگارا در شمال شرق کشور

یک واحد مرغ گوشتی ۱۰۰ هزار قظعه ای در سن ۱۲ روزگی، به دلیل ابتلا به نیوکاسل عصبی معدوم سازی شد/ آنگارا در حال گسترش است/ مرغداران پروتوکل های قرنطینه ای و امنیت زیستی را رعایت کنند.

به گزارش دامیران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار گفت: با اعلام تلفات بالای ۴۰ درصد در این واحد به علت بیماری نیوکاسل، نمونه‌های لازم به آزمایشگاه تشخیصی اداره کل دامپزشکی استان ارسال و بعد از مثبت شدن نتیجه آزمایش، این مرغداری با رعایت شرایط بهداشتی معدوم سازی شد.

دکتر زیدآبادی افزود: نیوکاسل یک بیماری عفونی ویروسی بسیار واگیردار در بین پرندگان با تلفات بسیار بالا است؛ لذا معدوم سازی کانون بیماری با هدف کنترل و جلوگیری از سرایت بیماری به مرغداری‌های مجاور و منطقه، در دستور کار این شبکه قرار گرفت.

وی ادامه داد: انتقال در بین پرندگان هم به صورت گوارشی از طریق بلع یا آشامیدن عوامل بیماری زا و هم به صورت تنفسی از طریق استنشاق صورت می‌گیرد و تلفات در پرندگان بسته به نوع طیور ممکن است تا ۱۰۰ درصد هم رخ بدهد.

وی مطمئنترین راه پیشگیری بیماری نیوکاسل را قرنطینه و رعایت امنیت زیستی دانست و گفت: مرغداران ضمن رعایت مسائل بهداشتی–قرنطینه‌ای در مرغداری، باید در زمان مقرر گله خود را علیه این بیماری واکسینه کنند ودر صورت تلفات ناگهانی و غیرمتعارف، مراتب را به مسئول فنی بهداشتی خود و شبکه دامپزشکی اطلاع دهند.

استان خراسان رضوی و شهرستان سبزوار در روزهای اخیر شاهد درگیری ۴۳ واحد مرغداری به بیماری آنگارا نیز بوده است. معاون سلامت دامپزشکی خراسان رضوی گفت: در صورت شیوع بیماری ویروسی آنگارا در مرغداری‌ها و عدم انجام اقدامات پیشگیرانه بهداشتی و عملیات قرنطینه به موقع، این بیماری و تلفات سنگین آن به دیگر واحد‌های مرغداری سرایت خواهد کرد.

محمود قربان زاده افزود: در جریان معدوم‌سازی صورت گرفته واحدهای مبتلا به آنگارا، تا کنون تعداد ۲۷۲ هزار و ۷۷۸ قطعه طیور معدوم شده است.

درگیری با نیوکاسل و آنگارا در شمال شرق کشور

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

11 − نه =