دور باطل در تولید و بازار تخم مرغ
دور باطل در تولید و بازار تخم مرغ

دبیر کانون سراسری مرغ تخم‌گذار:

دور باطل در تولید و بازار تخم مرغ

سید فرزاد طلاکش: تولید تخم مرغ برای مرغدار به صرفه نیست/ احتمال رشد قیمت تخم مرغ در فصول سرد سال

به گزارش دامیران به نقل از دنیای اقتصاد، سید فرزاد طلاکش با تاکید بر زیان ۱۵ هزار تومانی پرورش دهنگان مرغ تخم گذار روی هر کیلو تخم مرغ گفت: « در حال حاضر قیمت تمام‌شده تخم‌مرغ حداقل ۴۵‌هزار‌تومان و حداکثر ۴۷‌هزار‌تومان در هر کیلو درب مرغداری است، در مقابل میانگین فروش آنها در چند‌ماه اخیر ۳۳‌هزار‌تومان است. از طرفی قیمت تمام‌شده هرکیلو مرغ زنده در مرغداری حداقل ۴۶‌هزار‌تومان و حداکثر ۴۸‌هزار‌تومان است، اما تولیدکننده در سه‌ماه اخیر حداکثر مرغ را در مرغداری ۳۷‌هزار‌تومان فروخته است؛ یعنی برای هر کیلو مرغ بالای ۱۰‌هزار‌تومان ضرر کرده است. درضمن امیدی هم به اصلاح وضعیت بازار ندارد.»

وی افزود: « دولت قرار بود کارت الکترونیکی برای خرید مرغ و تخم‌مرغ به مردم بدهد؛ اما هنوز این کارت را ارائه نکرده است. مردم هم یارانه‌ای که دریافت می‌کنند را برای خرید اقلامی مثل مرغ و تخم‌مرغ استفاده نمی‌کنند، درنتیجه شاهد چنین وضعیتی هستیم.»

دبیر فدراسیون طیور ایران و کانون سراسری مرغ تخم‌گذاردر ارتباط با عدم تمایل مرغداران به تولید و خرید نهاده گفت: « دولت وعده داده بود، برای ایجاد انگیزه تسهیلاتی با نرخ بهره ۱۰‌درصدی به تولیدکنندگان خواهد داد، اما مرغداران در زمان رجوع به بانک کشاورزی با یک گروه‌بندی جدید مواجه شده بودند که براساس آن برای واحدهای کوچک تسهیلات ۱۰‌درصدی، برای واحدهای متوسط تسهیلات ۱۲‌درصدی و برای شرکت‌های بزرگ بهره ۱۸‌درصدی پیش‌بینی شده بود که اصلا برای مرغداران به‌صرفه نیست. گذشته از اینکه کماکان بسیاری از آنها با چالش وثیقه و ضمانت مواجه هستند، در واقع الان مرغداران نه نقدینگی دارند و نه تسهیلاتی برای خرید نهاده‌ها. البته آنهایی هم که نقدینگی دارند به دلیل اینکه بازاری ندارند و زیان می‌کنند؛ تمایلی برای خرید ندارند.»

شکست سیاست های انحصار؛ در تامین دی کلسیم فسفات

طلاکش در پیش بینی شرایط ماه های آتی بازار تخم مرغ گفت: « ما پیش‌بینی می‌کنیم در زمستان که اوج مصرف است و تقاضا برای مرغ و تخم‌مرغ رشد می‌کند با کمبود کالا و سپس رشد قیمت مواجه شویم. در این زمان ما در واقع غیر از رشدی که به واسطه افزایش نرخ نهاده داریم؛ با رشد ناشی از کمبود کالا هم مواجه می‌شویم. بدین ترتیب هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده متضرر می‌شوند. البته اگر قیمت مجددا به واسطه کمبود رشد کند، شرایط نگران‌کننده‌تر می‌شود؛ چون مجددا تقاضا کاهش پیدا می‌کند

دور باطل در تولید و بازار تخم مرغ

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دنیای اقتصاد

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

1 × دو =