دولت در گوش خود پنبه فرو کرده است/ مشکلات مرغداران به قوت خود باقیست
دولت در گوش خود پنبه فرو کرده است/ مشکلات مرغداران به قوت خود باقیست

با گذشت بیش از سه ماه از آزاد شدن قیمت نهاده ها

دولت در گوش خود پنبه فرو کرده است/ مشکلات مرغداران به قوت خود باقیست

اختصاصی دامیران؛ ناصر نبی پور: این که مسئولان در حال حاضر به صحبت های ما اهمیتی نمی دهند به این دلیل است که میبیند مرغدار محصولش را با ضرر می فروشد و همه چیز در بازار فراوان است/ عدم ثبات اقتصادی دلیل اصلی عدم امکان رقابت ما در بازار صادرات است/ ما ناچار به پذیرفتن قیمت دستوری شدیم/ دولت علاقه ای به اجرای طرح کالابرگ نشان نمی دهد

با وجود پیگیری، مکاتبات و مصاحبه های فعالان اصناف مختلف تولید کننده دام و طیور کشور، با گذشت بیش از سه ماه از حذف ارز ترجیحی مشکلات معیشتی مردم و اقتصادی صنعت، همچنان به قوت خود باقیست و به نظر می رسد عزم جدی برای حل این مشکلات وجود ندارد.

ناصر نبی پور، رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگویی با خبرنگار دامیران، درانتقاد از طرفداران حذف ناگهانی ارز ترجیحی گفت: «واقعیت این است که بسیاری از افراد اعتقاد داشتند که با حذف حتی ناگهانی ارز ترجیحی دوران طلایی اقتصاد کشور آغاز می‌شود. ولی من در این رابطه همیشه تردید داشتم و اعتقاد خود را با شخص وزیر نیز مطرح کرده بودم. حذف این ارز باید به تدریج صورت می گرفت تا هم تولید کننده و هم مصرف کننده بتواند خود را با شرایط جدید سازگار کند.»

وی ادامه داد: « در حال حاضر این شوک وارد شده به بازار، می تواند برای گروهی همراه با مرگ باشد. در حال حاضر صنعت تولید جوجه یک روزه، تولید کنندگان گوشت مرغ و دامداران، عملا با مرگ دست و پنجه نرم می کنند.»

این فعال صنفی در توضیح شرایط صنعت در هنگام این تحول اقتصادی گفت: « نقدینگی کافی برای گذار از این شرایط در اختیار صنعت نبود. صنعت مرغ و تخم مرغ طی دو سال اخیر، بالاترین میزان تولید در ۴۰ سال گذشت را تجربه می کرد. محصولات ما محصولات ما ماهیتا قابلیت انبار کردن نداشتند. تخم مرغ را یک تا دو هفته و جوجه را یک تا دو ساعت میتوان نگهداری کرد. دولت صنعت را در اوج تولید خود بدون پشتیبان رها کرد. این جراحی اقتصادی نبود.»

اهمیت خروج واردات نهاده های دام و طیور از انحصار

نبی پور یادآور شد: «دولت وعده داده بود که با آزاد سازی قیمت نهاده ها، مدیریت صنعت را به صنعت واگذار کند. ولی در عمل چنین اتفاقی نیفتاد و دخالت های دولتی به قوت خود باقی بود. باز برای ما قیمت دستوری تعیین کردند و ما با توجه به حجم بالای تولید در کنار کاهش تقاضا به دلیل قدرت خرید پایین مردم، چاره‌ای جز پذیرفتن آن نداشتیم.»

وی افزود: « مورد دیگر وعده تخصیص تسهیلات بود. آن هم عملاً به دلیل عدم وجود منابع مالی در صندوق بانک کشاورزی نصفه و نیمه رها شد و بهره آن حجم از تسهیلاتی که واگذار شد، بالاتر از توان پرداخت مرغ دار بود. این تسهیلات با بهره ۱۸ درصد واگذار شد که این به این معنی بود که ما باید محصول نهایی خود را حداقل با ۴۰ درصد سود می فروختیم که بتوانیم از عهده پرداخت این میزان بهره برآییم.»

نبی پور در ارتباط با عدم تخصیص کالابرگ گفت: « به نظر می رسد دولت ما علاقه‌ای به اجرایی کردن این طرح ندارد. احساس می کند ارائه کالابرگ وجهه خوبی را از دولت به نمایش نمی گذارد. ولی به هر حال یکی از راههای بالا بردن مصرف مرغ و تخم مرغ ارائه کالابرگ الکترونیک است. چرا که هزینه های زندگی به قدری در کشور افزایش پیدا کرده که خانواده ها یارانه نقدی واریزی را به زخم های دیگری می زنند. من بارها به مسئولین نیز گفتم که در هنگام برنامه ریزی برای جراحی اقتصادی باید معیشت مردم نیز مدنظر قرار میگرفتند. افزایش درآمد مردم با افزایش هزینه های زندگی تناسب ندارد. وقتی مردم کالای ما را نمی خرند ما ناچاریم قیمت را پایین بیاوریم و این نابودی صنعت را در پی دارد.»

رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ضمن تاکید بر این که حذف ارز ترجیحی باید در طی یک دوره چند ماه تا یک ساله صورت می گرفت، گفت: « در این میان مرغداران باید از امکانات و حمایت های دولتی برخوردار می شدند تا بتوانند محصول خود را وارد بازار جهانی کنند. در حال حاضر با قیمت های تمام شده امروزی ما توان رقابت با رقبای خارجی خود در بازارهای منطقه را نداریم. ما قبل از حذف ارز ترجیحی نیز در قالب تشکیلات مرغ تخمگذار، در جلساتی که با سیاست گذاران کشور داشتیم، اعلام کرده بودیم که با بالارفتن قیمت نهاده ها، تخم مرغ مزیت رقابتی خود را برای صادرات از دست خواهد داد و ما نیاز به مشوق صادراتی خواهیم داشت. در حال حاضر کشوری مانند ترکیه که به راحتی صادرات انجام میدهد ازیارانه ۱۸ درصدی استفاده می کند. قیمت امروز تخم مرغ در سلیمانیه عراق ۳۲ هزار تومان و هم قیمت با تخم مرغ در بازار داخلی ماست. با توجه به هزینه های صادرات در صورتی که ما مشوق صادراتی دریافت نکنیم امکان صادرات نخواهیم داشت.»

دولت تجربه شکست خورده سرکوب قیمت‌ها را دوباره تکرار نکند!

وی افزود: «با توجه به اینکه قیمت نهاده درصد بالایی از قیمت تمام شده مرغ و تخم مرغ را به خود اختصاص می دهد و قیمت نهاده در همه جای دنیا یک عدد ثابت و مشخص است. احتمالا دلیل توانایی تولید کنندگان ترکیه در پایین نگاه داشتن قیمت تمام شده، ثبات اقتصادی کشور برای تولید کننده است. عدم ثبات اقتصادی برای تولید کننده ایجاد هزینه می کند. در کشور ما دولت عملا تشکل ها را در مورد مدیریت حذف ارز ترجیحی مشارکت نداد و تشکل ها را بازی داد.»

وی ادامه داد: « مرغدار نیز ناچار است به دلیل عدم وجود بازار با تمام ظرفیت تولید نکند که این نیز باعث بالا رفتن هزینه های تولید و قیمت تمام شده می شود. در حال حاضر به نظر می رسد تنها راه برون رفت از این مشکل این است که دولت مشوق صادراتی بدهد. کشوری در دنیا وجود ندارد که کشاورزی در آن حمایت نشود. این حمایت لزوماً نقدی نیست.»

نبی پور تصریح کرد: « این که مسئولان در حال حاضر در گوش خود پنبه گذاشته اند و کلاً به صحبت های ما اهمیتی نمی دهند به این دلیل است که میبیند مرغدار تخم مرغی که برایش کیلویی ۴۵ هزار تومان تمام می‌شود را ۳۰ هزار تومان می فروشد. همه چیز در بازار فراوان است و مردم هم نارضایتی ندارند. فلذا اهمیتی به ضرری که مرغدار متحمل می‌شود نمی دهد.»

این مدیر صنفی ایراد فرهنگی عدم اتحاد و مقدم دانستن منفعت فرد بر جمع را مشکل اصلی کشور، جامعه و صنعت دانست و تاکید کرد: « مرغداران باید با تشکل های خود به شور بنشینند و به راهکار مشترکی برای حفظ منافع صنعت و مردم دست پیدا کنند.»

دولت در گوش خود پنبه فرو کرده است/ مشکلات مرغداران به قوت خود باقیست

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

15 + چهار =