دولت علائم هشدار فاجعه در تولید جوجه یک روزه را جدی بگیرد
دولت علائم هشدار فاجعه در تولید جوجه یک روزه را جدی بگیرد

عضو هیات رئیسه انجمن جوجه یک روزه:

دولت علائم هشدار فاجعه در تولید جوجه یک روزه را جدی بگیرد

اختصاصی دامیران؛ اجتماع تولید جوجه یک روزه در صورت عدم حل مشکلات این صنف تصمیم بر توقف تولید جوجه یک روزه به صورت مقطعی گرفتند/ محمدکریم فکوری ضمن تاکید بر خلف وعده های دولت در حمایت از تولید کننده در اصلاح نظام یارانه ها، گفت: دولت علائم خطر را نادیده می گیرد/ طبق قانون اساسی دولت مجاز به اجبار تولید کننده به تولید و نحوه تولید نیست

محمدکریم فکوری، عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه کشور، از تصمیم مجمع خودجوش این انجمن مبنی بر توقف تولید جوجه یک روزه به صورت مقطعی خبر داد.

در پی مشکلاتی که پس از اجرای طرح مردمی سازی نظام یارانه ها گریبان تولیدکنندگان بخش های مختلف زنجیره صنعت طیور را گرفت، پرورش دهندگان مرغ مادر و تولید کنندگان جوجه یک روزه، بارها در مکاتبات و مصاحبه های خود از سیاستگزاری های اشتباه دولتی در مدیریت بازار جوجه یک روزه سخن گفتند و از تحمیل زیان مالی سنگین به این بخش گلایه کرده بودند.

در این ارتباط محمد کریم فکوری به خبرنگار دامیران گفت: «قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، در بهمن ماه سال گذشته، ما به بخش سیاست گذار صنعت طیور در دولت اطلاع دادیم که با افزایش دو تا سه برابری قیمت مرغ، مصرف خود به خود کاهش پیدا میکند. با این وجود دولت ما را مکلف به تولید ۱۳۵ میلیون جوجه یک روزه در ماه کرده بود و این در حالی بود که طبیعتا مصرف به زیر ۷۰ میلیون کاهش پیدا کرده بود.»

محمد کریم فکوری اگر وزیر جهاد کشاورزی بود در شرایط کنونی چه می کرد؟

وی ادامه داد: «ما از بهمن ماه سال گذشته این موضوع را به مقامات هشدار دادیم و از معاونت امور دام خواستیم که تولید جوجه یک روزه کاهش پیدا کند. متاسفانه با این مسئله موافقت نشد و بازار جوجه و مرغ افت چشمگیری پیدا کرد. با توجه به واردات تخم مرغ نطفه دار و پر بودن انبارهای شرکت پشتیبانی از مرغ منجمد، وقوع چنین اتفاقاتی کاملا قابل پیش بینی بود. ولی مدیران از آنجا که اختیار تصمیم گیری نداشتند، همچنان بر طبل تولید می کوبیدند.»

آغاز به کار هیئت رئیسه جدید انجمن جوجه یک روزه از هفته آینده/ آیا قیمت جوجه یک روزه افزایش پیدا خواهد کرد؟

فکوری تصریح کرد: « در حال حاضر ما جوجه ای که ۱۲ هزار تومان برای تولید کننده تمام میشود و خود دولت ۱۵ هزار تومان قیمت گذاری کرده است را، با قیمتی در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان می فروشیم. جوجه آرین که تقریباً متقاضی ندارد. یا کاملاً به صورت مجانی ریخته می شود و یا به عنوان تخم مرغ خوراکی فروخته می شود. ما باید بر اساس برنامه‌ریزی چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون جوجه یک روزه آرین تولید کنیم اما به گواهی سامانه سماصط، ماهیانه تقاضای حتی ۵ میلیون جوجه آرین وجود ندارد. مابقی این جوجه ها یا معدوم می شوند و یا رایگان در روستاها توزیع می شوند. تمام اینها علائم وقوع یک فاجعه بزرگ در آینده هستند.»

وی ادامه داد: « با وجود اینکه ما به صورت مستمر مسائل را با وزیر، معاون وزیر، دفتر آقای مخبر و دفتر مقام معظم رهبری مطرح و پیگیری کرده ایم، مدیران ما این علائم را نادیده می گیرند و در نهایت از طرف مرغداران به بزدلی و ناتوانی در حل مشکلات متهم و از سوی دیگر به اطلاعات تهدید شدیم، و از ورود ما به جلسات وزارتخانه جلوگیری شد

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه در ارتباط با تصمیم اعضای این تشکل به دامیران گفت: « تجمع خود جوش بوده و با توجه به حضور خود جوش  که به نمایندگی از طرف طیف وسیعی از مرغداران بود، خود تجمع گذاران، این تجمع را بصورت مجمع فوق العاده مدیریت کرده و نامگذاری و به هیئت مدیره تکلیف کردند. در نهایت روز چهارشنبه مرغداران عضو این تشکل، تصمیم گرفتند که سی میلیون تخم مرغ توسط انجمن جمع آوری شود. در صورتی که این حلال مشکلات تولیدکنندگان جوجه یکروزه و پرورش دهندگان مرغ مادر نبود، به مدت سه هفته هیچ تخم مرغ نطفه داری در دستگاه گذاشته نشود و اگر تولید کننده ای از این تصمیم تخلف کرد به ازای هر تخم مرغ ۱۰ هزار تومان جریمه پرداخت کند. این صورتجلسه به امضای اکثر مرغداران سراسر کشور رسید.»

فکوری در توضیح خلف وعده های دولت گفت: « مجلس شورای اسلامی، دولت قبل و این دولت را مکلف به حذف ارز ترجیحی کرد، به این شرط که در قبال آن کالابرگ صادر شود تا یارانه تخصیص پیدا کرده به مردم، که مصرف کننده کالای نهایی زنجیره تولید گوشت مرغ هستند، به خرید مرغ اختصاص پیدا کند. عدم اجرای درست سیاست های حمایتی دولت از بخش های مختلف زنجیره صنعت تولید مرغ باعث این شد، که تولیدکنندگان جوجه یکروزه در طی این سه ماه به تنهایی سه هزار میلیارد تومان متضرر شوند.»

معدوم سازی جوجه ها تنها راه حل نیست

وی افزود: «دولت بر خلاف گفته های خود در زمان حذف ارز ترجیحی، طلب نهاده‌های ما تا قبل از بیستم اردیبهشت را نداد. کمک چندانی نیز به تامین نقدینگی مورد نیاز به ما نکرد. صحبت تولیدکنندگان جوجه یکروزه این است که ما در صورتی می توانیم این زیان سه ماهه را تحمل کنیم که تصمیم گیری های بعدی به خود صنف واگذار شود. نه اینکه دولت بدونه انجام دادن هیچ گونه اقدام کارشناسی، با تصمیم گیری ها و مدیریت اشتباه خود تولیدکنندگان را تحت فشار قرار دهد.»

واحد های صنفی می توانند یک شانه تخم مرغ را 120 تا 130 هزار تومان عرضه کنند

فکوری تاکید کرد: «تولید کنندگان بسیار بیشتر از مدیران برای این کشور زحمت کشیده و هزینه کرده اند. ما هم ایرانی هستیم. انقلاب کرده و در دوران دفاع مقدس جنگیده ایم و شهید داده ایم.  امروز هم در جبهه اقتصادی این مملکت در حال مبارزه هستیم. در حالیکه بسیاری از مدیران دولت به فکر منافع شخصی خودشان هستند.»

وی در توضیح مشکلات تولید جوجه یک روزه آرین گفت: «دولت در ارتباط با تولید جوجه آرین نیز به هیچ یک از وعده‌های خود عمل نکرده است. دولت به ما قول تسهیلات با بهره ۵ تا ۶ درصدی داد. قول حمایت و جذب جوجه آرین را داد. ولی هیچ کدام از این وعده‌ها عملی نشدند و تنها برای گروهی رانت ایجاد ، و در این میان تولید کننده دچار ضرر و زیان جدی شد.»

فکوری افزود: «بر اساس قانون اساسی هیچ مقامی اجازه ندارد که تولیدکننده آزاد را مکلف به تولید یک گونه یا نژاد خاص کند. تولید کننده آزاد است. شغل آزاد دارد. می‌تواند با سرمایه خود به ویژه در شرایطی که از تسهیلات دولتی و یارانه استفاده نمی کند، هر نژاد مرغی که صلاح می‌داند را پرورش دهد. وقتی با زور تولید کننده را وادار به عمل به دستورات خود می کنند باید ضرر و زیان آن را نیز تقبل کنند.»

به گزارش دامیران مصوبات اجتماع انجمن جوجه یک روزه به این شرح است:

_ جمع آوری تعداد ۱۵ میلیون عدد تخم مرغ قابل جوجه کشی از مزارع، با اعلام تعداد سهمیه هر واحد توسط انجمن، طبق مصوبه اخذ شده انجمن از مراجع ذیصلاح

_ نحوه اجرای بند یک این صورتجلسه، زمانبندی محل جمع آوری تخم مرغ، و تعیین تکلیف نهایی آن تا روز شنبه مورخه ۱۴۰۱/۵/۲۲ توسط هیئت مدیره مشخص و به اعضا اعلام گردد.

_ جرائم متخلفین بر اساس هر تخم مرغ نطفه دار معادل ده هزار تومان مورد تصویب قرار گرفت.

مرغ در بازار، نرخ مشخصی ندارد

_ مقرر گردید چنانچه جمع‌آوری تخم مرغ نطفه دار موجب بهبود وضع بازار و تنظیم آن و نگردید، اعضا برای جمع آوری ۱۰۰ درصد تخم مرغ نطفه دار همه واحدهای مرغ مادر کشور برنامه ریزی نمایند. چنانچه صنعت خدای ناکرده مجبور به حرکت به سوی اجرای این بخش گردید، اعضا هیئت مدیره را مکلف می نمایند که از خواباندن تخم مرغ ها در جوجه کشی به مدت سه هفته جلوگیری نماید.

_ اعضای انجمن جوجه یکروزه به صورت متفق القول آزادسازی صادرات تخم مرغ نطفه دار و جوجه یک روزه و مرغ تولیدی حاصل از همه نژاد ها را درخواست دارند که مقرر گردید، هیئت مدیره این موضوع را با جدیت بیشتر از قبل پیگیری نماید.

اهمیت هفت روز اول مرغداری برای اطمینان از کیفیت جوجه تخم گذار

_ بدیهی است که واردات گوشت مرغ به هر عنوان و دلیلی، سم مهلکی برای بخش تولید کشور است فلذا اعضای مجمع از هیئت مدیره درخواست نمودند که از دولت محترم منع واردات گوشت مرغ تا پایان سال خواسته شود.

_ با توجه به اینکه خسارات چندین ماه گذشته صنعت مرغ مادر کشور تقریباً در حال نابود نمودن کل این صنعت است اعضاء مجمع هیئت مدیره درخواست نمودند که زمان محاسبه خسارت جبران آن را از مراجع ذیصلاح خواستار شود

_ همه اعضاء انجمن جوجه یکروزه تقاضای کاهش سن کشتار و حذف مرغ مادر و تنظیم جوجه ریزی متناسب با نیاز فعلی بازار مصرف و قدرت خرید مصرف کنندگان تعدیل و هیئت مدیره مکلف به پیگیری شد

دولت علائم هشدار فاجعه در تولید جوجه یک روزه را جدی بگیرد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

16 + 8 =