واردات دی کلسیم فسفات؛ آری یا نه؟!
واردات دی کلسیم فسفات؛ آری یا نه؟!

واردات دی کلسیم فسفات؛ آری یا نه؟!

دبیر انجمن واردکنندگان دارو افزودنی و مواد بیولوژیک دام، در نامه‌ای به رئیس سازمان دامپزشکی کشور، خواستار رفع ممنوعیت واردات مونو و دی کلسیم فسفات شد.

دبیر انجمن واردکنندگان دارو افزودنی و مواد بیولوژیک دام، در نامه‌ای به رئیس سازمان دامپزشکی کشور، خواستار رفع ممنوعیت واردات مونو و دی کلسیم فسفات شد. این در حالیست که پیش از این دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونو کلسیم فسفات سراسر کشور، در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی، ضمن اعلام مشکلات در تامین اسید فسفریک به عنوان ماده اولیه تولید این محصول حیاتی در جیره خوراک دام و طیور، در راستای حمایت از تولید کنندگان این محصول، خواستار ادامه ممنوعیت واردات محصول نهایی و موکدا، خواستار تسریع تامین اسید فسفریک شده بود.

دکتر حمیدرضا توکلی، دبیر انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام، در نامه خود به دکتر آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کشور، با اشاره به اهمیت تامین مونو و دی کلسیم فسفات برای تولید خوراک دام و تامین امنیت غذایی مردم جامعه تشریح کرده است: « تنها برای تهیه خوراک طیور، سالانه بیش از ۱۴۰ هزار تن فسفات به صورت دی کلسیم فسفات نیاز است.

هرچند تولیدکنندگان داخلی قادرند بخش عمده‌ای از این نیاز را برطرف سازند، ولی تولیدات آنان وابسته به تولید اسید فسفریک است که این خود وابسته به واردات خاک فسفر از خارج می باشد. در سال‌های گذشته نیز به دفعات شاهد کمبود اسید فسفریک و در نتیجه اخلال در روند تولید دی کلسیم فسفات بوده‌ایم. از این رو اتکا در شرایط تحریم به تنها یک منبع برای تامین مواد اولیه که امنیت غذایی مملکت به آن وابسته است همواره می‌تواند خطر آفرین باشد.»

دکتر توکلی در ادامه تاکید کرده است:« با توجه اختلاف قیمت سه برابری دی کلسیم فسفات وارداتی در مقایسه با تولیدات داخلی، طبیعی است که به محض تامین کافی فسفات مورد نیاز، این واردات از خارج از کشور عملاً متوقف خواهد شد.»

گلایه تولید کنندگان مرغ از کمبود نهاده و خوراک طیور

از سوی دیگر پیش از این دکتر محسن سعیدیان، دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونو کلسیم فسفات سراسر کشور، در خصوص احتمال کمبود دی و مونوکلسیم فسفات هشدار داده بود.

وی در نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی، دلایل این کمبود را تعمیرات اساسی کارخانجات تولید اسید فسفریک به عنوان ماده اولیه این صنعت، فشار سازمان خدمات حمایتی کشاورزی جهت تهیه کود دی آمونیوم فسفات به این کارخانه ها، با استفاده از اسید فسفریک و اختصاص ظرفیت تولید آنها به تولید این کود به جای تامین مواد اولیه کارخانجات تهیه دی و مونو کلسیم فسفات، و نیز مشکلات پیش آمده در تهیه خاک فسفات داخلی که از معادن داخلی استحصال می شود و از مسیر بورس کالا تهیه می گردد دانسته است.

در این نامه آمده است: « این دو شرکت تولید کننده اسید فسفریک، تحت فشار سازمان خدمات حمایتی کشاورزی موظف به تامین اسید فسفریک به منظور تولید دی آمونیوم فسفات شده‌اند و درصد زیادی از اسید فسفریک فرتیلایزر گرید تولیدی آنها، صرف این درخواست شده است. در نتیجه به دلایل فوق حدود دو ماه است که صدور حواله جدید جهت تامین اسید فسفریک مورد نیاز تولیدکنندگان دی و مونو کلسیم فسفات سراسر کشور توسط این دو تولید کننده معوق گردیده است و در نتیجه بازار مصرف دی و مونو کلسیم فسفات داخل دچار اختلال و کمبود گردیده است.»

دکتر سعیدیان در ادامه ضمن تقدیر از تولیدکنندگان عضو انجمن تصریح کرده است: «تولید کنندگان دی و منو کلسیم فسفات توان و آمادگی تولید را دارند و در دو ماه اخیر بدون تغییر در قیمت و افزایش آن، حدود ۲۰ هزار تن از محل ذخیره انبارهای خود به مصرف کنندگان، یعنی مرغداران دامداران و کارخانجات خوراک به منظور حفظ آرامش بازار تحویل نموده اند.»

وی در این نامه درخواست کرده که به عنوان اولین گزینه برای رفع این معزل، به فوریت و حداقل برای دو ماه فشار سازمان خدمات حمایتی از روی این دو تولید کننده مواد اولیه اصلی برداشته شود.

آدرس دهی غلط وزارت جهاد کشاورزی برای سیگنال گرانی دوباره مرغ

به عنوان دومین گزینه در صورت عدم رفع نیاز و کمبود اسید، اسید فسفریک لازم جهت استفاده تولیدکنندگان داخلی توسط پتروشیمی رازی خریداری و انبارش و تحویل شود، و در نهایت فقط و فقط در صورت نیاز موقت به واردات دی و مونو کلسیم فسفات، این اجازه به صورت موقت برای انجمن تولیدکنندگان دی و مونو کلسیم فسفات سراسر کشور صادر شود تا این واردات موقت و اجباری، با سرمایه اعضا انجام شده و سود احتمالی نیز به اعضای انجمن تعلق گیرد.

دی کلسیم فسفات در چنگال بازار سیاه

گفتگوی دامیران با مهندس مصطفی سید مصطفوی و مهندس مجید جعفری

در حال حاضر به نظر می رسد، زنگ خطر کمبود دی و مونو کلسیم فسفات، به عنوان تنها تامین کننده فسفر و کلسیم بدن دام و طیور به صدا درآمده است. با نظر ضرورت تامین به موقع جیره مناسب خوراک دام و طیور و با تاکید به نزدیکی عید نوروز، اهمیت قرارگرفتن سیاست ها بر تامین هر چه سریعتر این ماده حیاتی، جهت حمایت از پرورش دهندگان دام و طیور به عنوان بخش اصلی چرخه تولید پروتئین کشور و حفظ امنیت غذایی مردم جامعه از اولویت بالایی برخوردار است.

نامه انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام - دامیران
نامه انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام به دکتر آقامیری ریاست سازمان دامپزشکی کشور
نامه انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات سراسر کشور - دامیران
نامه انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات به دکتر ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی
نامه انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات سراسر کشور - دامیران
نامه انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات به دکتر ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی
نامه معاونت امور تولیدات دامی - دامیران
نامه معاونت امور تولیدات دامی به آقای سعیدیان دبیر مجمع تولیدکنندگان دی و منو کلسیم فسفات
واردات دی کلسیم فسفات؛ آری یا نه؟!

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.8/5 - (5 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهارده − 9 =