رازهای طلایی افزایش میل جنسی خروس ها
رازهای طلایی افزایش میل جنسی خروس ها
۵/۵ - (۱ امتیاز)

رازهای طلایی افزایش میل جنسی خروس ها

در مزرعه مرغداری مادر، تنها تخم مرغ با ارزش، تخم مرغ بارور است. تا حد زیادی این مسئله بستگی به وضعیت میل جنسی خروس ها در گله دارد. عوامل مختلفی در این زمینه مهم هستند. پرورش و مدیریت صحیح آنها تأثیر مثبتی بر باروری آنها خواهد داشت.

در تخمدان پرنده ماده ، زرده تخم مرغ پس از کامل شدن تخمدان را ترک کرده و در عرض ۲۰ دقیقه توسط اینفاندیبولوم به دام می افتد. زرده تخم مرغ توسط غشای پرویتالین (PVM) احاطه شده است که دارای دیسک ژرمینال (GD) میباشد. این قسمت محل باروری است. اسپرم به PVM متصل می شود ، یک سوراخ ایجاد می کند و وارد GD می شود.

در اینجا مواد ژنتیکی اسپرم با رشد جنس ماده و جنین ترکیب می شود.

حدود ۳۰ اسپرم باید وارد تخمک در نزدیک دیسک ژرمینال شوند تا ۹۵ درصد احتمال بارور شدن را تضمین کنند، اگرچه فقط یک اسپرم لازم است. پس از حدود ۱۵ دقیقه ، زرده از اینفاندیبولوم خارج می شود (بارور شده یا نشده) و به سمت پایین رحم فرود می آید.

رشد اولیه (۰-۱۲ هفته) و شاخص های مرتبط با میل جنسی خروس

در طول ۲۸ روز اول مصرف پروتئین بر میل جنسی خروس ها تأثیر زیادی می گذارد. در این دوره حداقل مصرف ۲۰۰ گرم پروتئین ضروری است.

اولین تفکیک با توجه به وزن بدن (درجه بندی) در سن پنج هفتگی توصیه می شود.

بعد از هفته دهم هیچ مزیتی در درجه بندی وجود ندارد زیرا اندازه اسکلت ۸۵ درصد رشد کرده و هیچ فرصتی برای مدیر در جهت تأثیر بیشتر بر اندازه اسکلت باقی نمی گذارد.

اگرچه خروس ها میتوانند می توانند تریلیون ها اسپرم تولید کنند ، اما تعداد واقعی اسپرم های بالغ تولید شده با تعداد سلول های سرتولی در بیضه ها محدود می شود.

تکثیر سلول سرتولی در سن ۱۲-۲ هفتگی اتفاق می افتد اما هیچ وقت بعد از این مرحله اتفاق نمی افتد.

بنابراین حداکثر پتانسیل تولید اسپرم در ۸-۱۰ هفته اول زندگی ایجاد می شود.

هر چیزی که ممکن است در این زمان باعث ایجاد استرس غیر ضروری در خروس در حال رشد شود ، ممکن است مانع رشد مناسب این سلول های بسیار مهم بیضه شود.

در طول این دوره اولیه رشد ، بخشی از مغز (هیپوتالاموس) و هیپوفیز نیز در حال ایجاد یک رابطه مهم هورمونی با بیضه ها هستند.

روزانه ۳ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود

مراحل اولیه بلوغ که به ایجاد “حلقه بازخورد” کمک می کند در ایجاد تنظیماتی که عملکرد هیپوفیز را در طول عمر باقیمانده خروس ها تنظیم می کند ، مهم است.

مراحل بحرانی در میل جنسی خروس ها

استرس های خفیف که باعث کاهش وزن یا کاهش مصرف آب می شود ، می تواند منجر به تعطیلی کامل عملکرد بیضه ها در مراحل حساس رشد شود.
ممکن است با محدودیت شدید تغذیه بین ۶-۸ هفته ، الگوی طبیعی رشد بیضه ها مختل شود.

این موضوع منجر به کاهش اندازه بیضه ها ، کاهش تولید اسپرم و کاهش حداکثر تعداد نظری اسپرم های تولید شده می شود.

رشد خروس های بلند با کمترین ناهنجاری های اسکلتی ، نیاز به یک رژیم غذایی خوب (۲۰٪ پروتئین و ۲۹۰۰ کیلو کالری ME) در پنج هفته اول دارد.

برای خروس های کم وزن (که در اولین درجه بندی قرار داده شده اند) این تغذیه با چگالی بالا را چند هفته دیگر ادامه دهید زیرا چنین خروس هایی به جیره های توسعه دهنده پاسخ ضعیفی می دهند.

جیره های توسعه دهنده به طور کلی از هفته ششم معرفی می شوند و پروتئین و انرژی کمی دارند.

از هفته ۱۰ تا ۱۷ و شاخص های مرتبط با میل جنسی خروس

از هفته دهم به بعد ضروری است که سرعت رشد را از دست ندهید.

از هفته پانزدهم، بیضه ها به سرعت رشد می کنند و مشخصات رشد باید کنترل شود در غیر اینصورت میل جنسی خروس به تأخیر افتاده یا از بین می رود.

از هفته شانزدهم، خروس ها را به طور مداوم با تغذیه تحریک کنید تا وزن بدن و رشد بیضه ها حفظ شود.

مهم است که اطمینان حاصل شود که خروس ها تا زمان تحریک نوری به وزن استاندارد بدن می رسند.

از هفته ۱۸ تا ۳۰ و شاخص های مرتبط با میل جنسی خروس

یکی از مهمترین عوامل موثر بر رشد و توسعه بیضه ، رشد خروس ها از تحریک نور تا بلوغ کامل میل جنسی خروس در پایان دوره تحریک نور (هفته ۲۰-۲۸) است.

نرها و ماده ها معمولاً باید همزمان تحریک نوری شوند ، اگرچه ممکن است اگر بلوغ میل جنسی خروس ها به وضوح پیش از  ماده ها به نظر برسد نرها ۱-۲ هفته زودتر تحریک شوند.

از هفته ۳۰ به بعد و شاخص های مرتبط با میل جنسی خروس

اطمینان حاصل کنید که وزن خروس ها از کنترل خارج نمی شود (بیش از ۴.۱ کیلوگرم در هفته ۳۰) و در وهله بعد کاهش نمی یابد (تقریباً ۴.۹ کیلوگرم در هفته ۶۸). برای رسیدن به هدف هدف تفاوت وزن بدن ، از ۲۰ تا ۴۰ هفته باید به ۵۰۰-۶۰۰ گرم نزدیکتر باشد و بعد از ۴۰ هفته تفاوت بین ۸۰۰-۹۰۰ گرم افزایش می یابد. این نوع منحنی رشد باعث رشد  کافی بیضه می شود در حالی که خروس ها را فعال و از نظر جسمی قادر به جفت گیری می کند.

تخم مرغ چگونه شکل می‌گیرد؟

ارزیابی تاثیر سینه مردان بر باروری دستی ، راه خوبی برای برآورد وضعیت بدن است.

سعی کنید سینه “شکل V” را تا آنجا که ممکن است نگه دارید. قفسه سینه باید محکم باشد. حداکثر مقدار مجاز ۱۵۰-۱۷۰ گرم (۱۴٪ پروتئین و ۲۷۵۰ کیلوکالری ME) به طور کلی کافی است و باید در طول زندگی حفظ شود.

بعد از هفته ۳۰ ، معمولاً برخی از خروس های ضعیف و افسرده در گله پدیدار میشوند. این گونه خروس ها باید جدا شوند ، غذای اضافی (+۲۰ گرم در روز) و ویتامین به آنها داده ش

رازهای طلایی افزایش میل جنسی خروس ها
رازهای طلایی افزایش میل جنسی خروس ها

ود و حداقل ۲-۳ هفته قبل از جفت گیری مجدد استراحت کنند.

تغذیه خروس ها و تاثیر آن بر باروری

تحقیقات نشان می دهد که تغذیه خروس ها می تواند کیفیت اسپرم را به ویژه با کاهش سطح پروتئین به ۱۱-۱۳ بهبود بخشد. این به کنترل وزن بدن و رشد ماهیچه های سینه کمک می کند.

ویتامین E در رژیم غذایی ۲۰۰ میلی گرم/کیلوگرم ، در پرندگان تحت استرس ،تعداد اسپرم و قدرت زنده ماندن آن را افزایش می دهد.ترکیب رژیم غذایی و سطح تغذیه می تواند تأثیر چشمگیر و مطلقی بر باروری داشته باشد.

تغذیه بیش از حد و تغذیه کم منجر به از دست دادن تولید مایع منی می شود.

حتی ۹ تا ۱۰ درصد پروتئین خام رژیم غذایی می تواند تولید مایع منی بهینه را انجام دهد و باروری را تا ۲-۳ درصد بهبود بخشد. چاقی در خروس ها با تولید مایع منی و مهمتر از آن با فعالیت جفت گیری و میل جنسی خروس ارتباط منفی دارد.

چنین افزایش وزنی بیشتر در اثر تغذیه بیش از حد عمومی یا بیش از حد پروتئین یا انرژی در خوراک ایجاد می شود. تغذیه پروتئین بالا (معادل ۱۶ درصد پروتئین خام) اغلب باعث رشد ماهیچه های اضافی می شود و این خود مشکلاتی در کنترل وزن ایجاد می کند.

در صورت عدم تغذیه نر ها ، خروس ها  به سرعت تولید مایع منی و میل جنسی را کاهش می دهند.

تست مثبت اعتیاد، پس از مصرف جوجه کباب! تیتری که جنجال آفرید..

بیضه ها و مایع منی

بیضه ها قبل از بلوغ بسیار کوچک هستند و هر کدام فقط ۱-۲ گرم و در حدود ۱۸ هفته ۱۵-۲۰ گرم هستند. بین تولید اسپرم و اندازه بیضه ها رابطه مستقیمی وجود دارد. هورمون تستوسترون توسط بیضه ها تحت تنظیم گنادوتروپین ها تولید می شود و کنترل کلی چرخه پرورش در نهایت توسط دوره نوری تعیین می شود.

اندازه شانه یک شاخص حساس برای سطح تستوسترون است و بنابراین می تواند برای ارزیابی مرحله بلوغ در خروس های در حال رشد استفاده شود.

تشکیل اسپرم حدود ۱۵ روز طول می کشد. مایع منی خروس می تواند حدود ۵ میلیارد اسپرم در میلی لیتر داشته باشد. پتانسیل میل جنسی خروس ها حتی در یک گله متفاوت است. هنگامی که خروس بالغ می شود ،اگر به درستی نگهداری شود ، حدود ۳۵۰۰۰ اسپرم در ثانیه تولید می کند.

تولید روزانه اسپرم ۱۰۰ میلیون گرم در گرم وزن بیضه ها است. تولید اسپرم بدون توجه به فراوانی جفت گیری یا جمع آوری نسبتاً ثابت است. بنابراین با فراوانی بیشتر جفت گیری ، اسپرم/انزال کمتری وجود خواهد داشت. اگر در طول دوره ۲-۳ روزه انزال رخ ندهد ، هرگونه اسپرم ذخیره شده در مجرای عروقی جذب می شود.

عملکرد بیضه

استرس گرمایی (HS) می تواند میزان لقاح اسپرم ها را کاهش دهد. این موضوع می تواند پروتئین های اتصال دهنده روی سطح اسپرم را که برای اتصال به اپیتلیوم تخمدان قبل از انتقال به محل لقاح ضروری هستند ، تحت تأثیر منفی قرار دهد.

استرس گرمایی اثرات مخربی بر عملکرد بیضه ها ، قوام منی ، غلظت اسپرم ، میل جنسی خروس و حجم منی دارد.

وزن بیضه ها بیشتر با اندازه بدن ارتباط دارد تا با سطح پروتئین جیره.

وزن بیضه ها در جوجه ها حدود ۱ درصد از وزن کل بدن را تشکیل می دهد یا در بلوغ جنسی بسته به نژاد ، حدود ۹ تا ۳۰ گرم در هر بیضه است. مایع منی چسبناک و سفید دارای غلظت اسپرم زیاد است ، در حالی که منی که ظاهر آبکی دارد غلظت اسپرم کم است.

گزارش شده است که خروس های گله مرغ مادر جوجه گوشتی، هنگامی که ۵ بار در هفته انزال داشته اند بیشترین تعداد کل اسپرم را در هر انزال تولید کرده اند.

دکتر آویناش داوال ، هچری الماس ، حیدرآباد ، هند
رازهای طلایی افزایش میل جنسی خروس ها

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

منبع: poultryworld.net

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هشت + 11 =