ساماندهی بازار مرغ در بلاتکلیفی
ساماندهی بازار مرغ در بلاتکلیفی
۵/۵ - (۱ امتیاز)

ساماندهی بازار مرغ در بلاتکلیفی

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور گفت: مرغداران از دولت جدید ساماندهی بازار مرغ را انتظار دارند.

برومند چهارآیین رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور با اشاره به مشکلات پیش روی صنعت طیور کشور، گفت: با وجود تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری مبنی بر توجه بیشتر به امر تولید، اما در عمل توجه معناداری از سوی دولت به حمایت از تولید داخلی دیده نشده، به طوری که در سال‌های اخیر بخش زیادی از انرژی تولیدکنندگان خصوصا مرغداران صرف رفع مشکلات و حواشی پیش آمده شده است.

مرغداران از دولت جدید انتظار دارند چالش‌های پیش روی صنعت طیور کشور را شناسایی کرده و با بهره گیری از امکانات بالقوه و با استفاده از نظرات کارشناسی این چالش‌ها را به فرصت تبدیل کند.

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور با بیان اینکه بخش تولید به ساماندهی احتیاج دارد، افزود: در حال حاضر در کنار اینکه تولیدکنندگان از نوسانات شدید قیمت‌ها گله‌مند هستند، مصرف کنندگان هم دل خوشی از نوسان قیمت‌ها ندارند و همه این‌ها در حالیست که اگر تولید ساماندهی شود قطعا سودجویی در توزیع نهاد‌ها و بازار مرغ به حداقل خواهد رسید.

چهارآیین با بیان اینکه با قیمت‌های دستوری و فشار به تولیدکنندگان نمی‌توان مشکلات حوزه تولید مرغ را حل کرد، افزود: دولت اگر می‌خواهد از تولیدکنندگان حمایت کند باید دست از سرتولیدکنندگان بردارد.

ساماندهی بازار مرغ منوط به این است که دولت قیمت مرغ را تابع عرضه و تقاضا کرده و بدون بهره گیری از نظرات فعالان و کارشناسان امور در مورد قیمت مرغ تصمیم گیری نکند.

چهارآیین اشاره‌ای هم به برنامه‌های وزیر جدید جهاد کشاورزی داشت و گفت: آقای ساداتی نژاد در جلسه رای اعتماد دو نکته مهم را مطرح کرد که حرف دل تولیدکنندگان بود، اول اینکه دولت نباید از جیب تولیدکنندگان به مصرف کنندگان یارانه بدهد و دوم اینکه دستوری بودن قیمت مرغ فقط باعث رانت و فساد و زیرزمینی شدن فعالیت‌ها می‌شود.

درخواست تثبیت بازار جوجه یکروزه از وزیر جهاد برای جلوگیری از ضرر مرغداران

اگر وزیر جهاد کشاورزی همین دو موضوع را اجرایی کند تولید مرغ در کشور رونق خواهند گرفت و تمامی مشکلات مرغداران مرتفع خواهد شد.

رئیس هیئت مدیریه اتحادیه مرغداران گوشتی استان کرمانشاه یک راهکار هم برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه داشت و گفت: دولت با استفاده از قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌تواند به اقشار آسیب پذیر که خارج از اراده خود دستمزدشان کم شده و یا قدرت خریدشان پایین آمده که به راحتی هم قابل شناسایی هستند، یارانه خرید مرغ به شکل کالابرگ الکترونیکی بدهد که این نوع از پرداخت یارانه به دلیل عدم رد و بدل شدن پول تورمی هم در پی نخواهد داشت.

او اشاره‌ای هم به قیمت معقول مرغ در شرایط کنونی داشت و گفت: با توجه به اینکه دولت و سازمان‌های نظارتی نشان داده اند که هیچ اراده‌ای برای کنترل قیمت جوجه یک روزه و قیمت نهاده‌های اساسی صنعت طیور یعنی ذرت و سویا ندارند و هم اکنون جوجه یک روزه با قیمت کمتر از یازده هزار تومان وارد سالن‌های پرورشی نمی‌شود و قیمت سویا به کیلویی چهار هزارتومان و ذرت ۲۵۰۰ تومان رسیده و با لحاظ افزایش هزینه‌های حمل و نقل، بیمه و دیگر مولفه ها، قیمت تمام شده مرغ درب واحد‌های تولیدی ۲۱ هزار تومان است و این قیمت برای مصرف کنندگان باید ۳۰ هزار تومان تعیین شود .

ساماندهی بازار مرغ در بلاتکلیفی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هجده − 12 =