سرانجام بیمه طیور اجباری شد!
سرانجام بیمه طیور اجباری شد!
post

سرانجام بیمه طیور اجباری شد!

رییس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه میزان تلفات آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در سال جاری کاهش قابل توجهی یافته است، گفت: یک میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه طیور برای کنترل این بیماری معدوم شد که بخش عمده آن مربوط به پنهان کاری یک واحد مرغداری در خراسان جنوبی است.

علی صفر ماکنعلی رییس سازمان دامپزشکی کشور در نشست خبری درباره وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور و مرگ و میر پرندگان مهاجر تالاب میانکاله اظهار کرد: درحالی که یک میلیون و ۳۵۰ هزار قطعه طیور در استان خراسان جنوبی معدوم شده است که این رقم در دیگر استان های کشور تنها ۵۰ هزار قطعه است و دلیل تلفات زیاد پرندگان در خراسان جنوبی پنهان کاری مرغداری است که واحد خود را بیمه نکرده بود.

این پنهان کاری باعث شد در شعاع ۱۵ کیلومتری ۹ واحد تخمگذار و ۹ واحد گوشتی، شترمرغ و پرنده مهاجر نیز درگیر شوند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در صورتی که این واحد در استان خراسان جنوبی بروز بیماری را به موقع اطلاع می داد آمار میزان تلفات آنفلوآنزا بسیار کمتر است.

تامین محصولات پروتئینی با کمک تشکل‌های دام و طیور

اکنون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ۵۰ نقطه کشور شناسایی، ردیابی، مهار و مختومه شده است، البته این بیماری در کشور دارای چهار نسخه متفاوت در شمال، استان های با تراکم بالا مزارع مرغ تخمگذار (شامل آذربایجان شرقی، قزوین، تهران، قم، مرکزی و اصفهان) و سایر نقاط کشور است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از لحاظ شناسایی کانون‌های بیماری اکنون شفاف‌ترین آمار کانون ها را به سازمان جهانی بهداشت دام اعلام کرده ایم.

۷۵ میلیون قطعه مرغ تخمگذار و پولت در یک هزارو ۷۰۱ واحد تولیدی در کشور داریم که سه هزارو ۵۰ تن روزانه تخم مرغ تولید می کنند که ۶۵۰ تن مازاد نیاز بر کشور است.

توزیع خارج از شبکه؛ علت کمبود مرغ

به گفته وی، روزانه دو هزار و ۴۰۰ تن نیاز تخم مرغ کشور است که بقیه تولید، مازاد بر نیاز داخلی است که این مازاد تولید به دلیل موفقیت سازمان دامپزشکی کشور در مهار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.

 

بیمه طیور اجباری شد

رییس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: برای جلوگیری از پنهان کاری واحدهای پرورشی از ابتدای اسفندماه سال ۹۹ بیمه طیور به طور ۱۰۰ درصد اجباری شد دیگر هیچ واحدی بدون بیمه امکان جوجه ریزی را ندارد.

وی با بیان اینکه ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حال گردش است، اظهارداشت: البته قانون بیمه واحدهای پرورشی طیور مربوط به سال ۱۳۹۵ است.

 

فعالیت باغ پرندگان قم ممنوع می‌شود

سیستم شناسایی و رصد و پایش سازمان دامپزشکی کشور در بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به حدی قوی است که این بیماری در کمتر از ۲۴ ساعت در باغ پرندگان قم شناسایی و عملیات مهار آن انجام شد.

به گفته وی، اکنون ۶۷۰ قطعه پرنده باغ پرندگان قم معدوم شده است و احتمال آن می رود که از ادامه فعالیت این باغ پرندگان به دلیل حضور ۱۱ میلیون قطعه واحد مرغ تخمگذار و گوشتی در قم جلوگیری شود زیرا تامین امنیت غذایی کشور در اولویت برنامه های این سازمان قرار دارد.

 

بوتولیکس ۱۱ هزار قطعه پرنده مهاجر تالاب میانکاله را کشت

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بیش از ۱۱ هزار پرنده مهاجر از ۲۲ گونه منحصر به فرد به دلیل مسمویت سم بوتولیسم در تالاب بین المللی میانکاله تلف شده اند که از این تعداد ۹۴ درصد مرغ چنگر، ۳.۵ درصد فلامینگو و ۱.۵ درصد سایر پرندگان هستند.

سال گذشته بیش از ۵۰ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله به دلیل مسمویت سم بوتولیسم از بین رفتند که امسال نسبت به سال گذشته نزدیک ۴۰ هزار کاهش مرگ و میر داشته ایم.

به گفته وی، تالاب بین المللی میانکاله دارای ۶۸ هزار هکتار است که ۲۵ هزار هکتار آن اکوسیستم خشکی و مابقی آبی است و ۸۰ درصد آب مورد نیاز این تالاب از دریای خزر و ۲۰ درصد از آب شیرین تامین می شود.

دلسردی مرغداران با اعمال قیمت دستوری

طبق آخرین آزمایش‌های سازمان دامپزشکی کشور، مرگ و میر پرندگان مهاجر در میانکاله به دلیل بیماری آنفلوانزای پرندگان، نیوکاسل و وجود فلزات سنگین نبوده و این موارد منتفی است.

شایع ترین بیماری های طیور (بخش دوم)

رییس سازمان دامپزشکی کشور علت اصلی مرگ و میر پرندگان مهاجر را سمی شدن نرمتنان جنوب غربی تالاب میانکاله را به دلیل تغییر اکوسیستم، تغییر توازن آب شور و آب شیرین، کاهش اکسیژن، ورود سیلاب و مواد آلی به آب و فاضلاب کارخانجات به این تالاب دانست و گفت: این پرنگان در اثر مسمویت به سم بوتولیسم و فلجی گردن و عضلات از بین می روند.

وی با بیان اینکه پرندگان غواص بیشترین مرگ و میر را دارند، ادامه داد: پرندگان پس از مصرف نرمتنان سمی کف تالاب بین ۲۰ دقیقه تا حداکثر سه ساعت به دلیل فلجی از بین می روند.

ماکنعلی با بیان اینکه سالانه بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار پرنده مهاجر به این تالاب سفر می کنند گفت: بخشی از پرندگان مهاجر در اسفندماه و بخشی دیگر در اواسط و اواخر فرودین ماه از این تالاب بین المللی به مقصد دیگر کشورها مهاجرت می کنند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور افزود: اکنون احیای تالاب میانکاله از اهمیت بالایی برخوردار است که این امر نیازمند بالانس آب شور دریا و آب شیرین توسط دستگاه های پمپاژ، پلمپ چاه های غیرمجاز و جلوگیری از ورود و پساب کارخانجات و واحدهای تولیدی است.

بنابراین برای جلوگیری از مرگ و میر پرندگان در این تالاب سازمان باید دستگاه های مختلف از جمله وزارت نیرو با دادن حق آبه، ایجاد تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای اطراف و پلمپ چاه های غیرمجاز با سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی و شهرداری و استانداری همکاری کنند.

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: عصرایران
لینک کوتاه: daamiran.com?p=6694
سرانجام بیمه طیور اجباری شد!

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

16 + 9 =