سفارش های خرید نهاده ها به دلیل کاهش ارزش پول ملی لغو شد/ بحران در صنعت مرغداری
سفارش های خرید نهاده ها به دلیل کاهش ارزش پول ملی لغو شد/ بحران در صنعت مرغداری

سفارش های خرید نهاده ها به دلیل کاهش ارزش پول ملی لغو شد/ بحران در صنعت مرغداری

اسدالله نژاد: دستگاه‌های متولی تولید و تنظیم بازار مسئول بحران احتمالی مرغ شب عید هستند/ واردکنندگان نهاده‌های خوراک دام اعلام کرده‌اند با توجه به افزایش قابل توجه نرخ ارز، این نهاده‌ها با قیمت جدید که بالاتر از قیمت‌های قبلی است ثبت سفارش خواهد شد.

به گزارش دامیران به نقل از اقتصاد آنلاین، حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور، در توصیف آینده صنعت تولید مرغ کشور گفت: از زمان اجرای اصلاح نظام یارانه‌ای به جز مقاطع کوتاهی مرغداران مرغ گوشتی در زیان بوده‌اند و این زیان همچنان ادامه دارد.

وی افزود: انباشت زیان سنگین مرغداران می‌تواند موجب بحران در تولید و بازار مرغ مورد نیاز ایام نوروز شود.

به گفته اسدالله نژاد؛ دستگاه‌های متولی تولید و تنظیم بازار مرغ مسئول بحران احتمالی شب عید هستند چراکه تا امروز اقدامی از سوی آن‌ها برای جبران زیان مرغداران صورت نگرفته است.

وی یادآور شد: مرغداری نیز مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر برای ادامه تولید نیازمند صرفه اقتصادی و تأمین سود معقول برای تولیدکننده است، در حالی که مدت‌هاست این فاکتور‌ها در تولید مرغ نیست.

اسدالله نژاد با بیان اینکه جوجه‌ریزی برای تأمین مرغ بازار نوروز تقریباً از نیمه بهمن ماه آغاز می‌شود و افزود: دستگاه‌های متولی زمان زیادی برای جبران خسارت مرغداران و ایجاد انگیزه برای تولید مرغ مورد نیاز بازار نوروز ندارند، در صورت عدم جبران زیان بحران در بازار مرغ اجتناب ناپذیر است.

صنعت مرغداری در التهاب/ تداوم مشکلات تولید تخم مرغ مقدمه تشدید بحران های اجتماعی خواهد بود

وی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر میزان زیان مرغداران در تولید هر کیلوگرم مرغ چقدر است، گفت: برای میزان زیان مرغداران در تولید هر کیلوگرم مرغ نمی توان عدد ثابتی را اعلام کرد چرا که به دلیل نوسانات اخیر در قیمت نهاد‌ه‌های تولید رقم زیان برای هر مرغدار متفاوت است.

مرغداران نمی‌دانند تخم مرغ را به چه قیمتی عرضه کنند!

اسدالله نژاد اضافه کرد: به طور مثال مرغداران هر قطعه جوجه یکروزه را از ۵ تا ۱۸ هزار تومان تأمین کرده‌اند که هزینه تمام شده تولید مرغ را در دامنه بزرگی قرار می‌دهد اما، آنچه مسلم است برای تمامی مرغدار‌ان زیان اتفاق افتاده است.

وی دلیل نوسان در قیمت نهاده‌های تولید مرغ را در کنار تمامی مؤلفه‌ها، نوسانات در نرخ دلار عنوان کرد.

اسدالله نژاد همچنین خبر داد که، به دلیل افزایش قابل توجه نرخ دلار در هفته‌های اخیر، واردکنندگان بزرگ و نام آشنای نهاده‌های خوراک دام، همگی ثبت سفارش‌ها را باطل کرده‌اند.

وی تصریح کرد: واردکنندگان نهاده‌های خوراک دام اعلام کرده‌اند با توجه به افزایش قابل توجه نرخ ارز، این نهاده‌ها با قیمت جدید که بالاتر از قیمت‌های قبلی است ثبت سفارش خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور بر این باور است که با افزایش قیمت نهاده‌های خوراک دام در پی افزایش نرخ دلار، بالا رفتن قیمت مرغ به زودی اتفاق خواهد افتاد چراکه هزینه تمام شده تولید بالا خواهد رفت.

گفتنی است؛ روز گذشته، مسعود امراللهی، مدیرکل نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی، اعلام کرد: اکنون قیمت مرغ با نرخ مصوب یعنی۶۳ هزار تومان، حدود ۱۰ هزار تومان فاصله دارد از این رو با استفاده از تسهیلات تشکل‌ها و اتحادیه‌های مردمی در استان مازندران و اصفهان جمع‌آوری مرغ مازاد تولیدکننده‌ها آغاز شده است

سفارش های خرید نهاده ها به دلیل کاهش ارزش پول ملی لغو شد/ بحران در صنعت مرغداری

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: اقتصاد آنلاین

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هفت + 14 =