سیل آنفلوانزایی بر جان صنعت طیور و خسارات میلیاردی
سیل آنفلوانزایی بر جان صنعت طیور و خسارات میلیاردی
post

سیل آنفلوانزایی بر جان صنعت طیور و خسارات میلیاردی

شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان‌جنوبی خسارت های میلیاردی بر صنعت طیور وارد کرد و مرغداران گلایه مند از ورود واکسن بعد از آلودگی مرغداری ها هستند.

فعالان عرصه صنعت طیور و مرغداران آن را به مانند سیلی خانمان برانداز توصیف می‌کنند که همه سرمایه ۲۰-۳۰ ساله آنان را نابود کرده است. آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بعد از شیوع در خراسان‌جنوبی سوالات زیادی را در اذهان مطرح کرده است. اینکه چرا در راستای پیشگیری زودتر واکسن آنفلوانزا پرندگان وارد خراسان جنوبی نشد و آیا درست است که یک واحد طیور شیوع این ویروس را دیر اعلام کرده است.

سید حسین خیریه، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند، گفت: در هفته‌های گذشته بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان واحدهای مرغ تخم‌گذار، بوقلمون و حتی واحدهای مرغ گوشتی خراسان‌جنوبی را درگیر کرده است و آمار بالایی از تلفات داشته‌ایم.

پرندگان وحشی مهاجر منشاء آلودگی

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه اگر شیوع ویروس از کنترل خارج شود، پخش آن در سایر واحدهای طیور نیز صورت می‌گیرد، ادامه‌داد: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بیشتر از طریق پرندگان وحشی مهاجر به استان ما منتقل می‌شود.

وقتی که در زمستان هوا سرد می‌شود، پرندگان وحشی به مناطق گرمسیر مهاجرت کرده و در طول مسیر در تالاب‌ها برای استراحت فرود می‌آیند و در این فاصله ممکن است ویروس آنفلوانزا را منتشر کنند.

 در سه سال گذشته در استان‌های شمالی و غربی کشور مشکل شیوع آنفلوانزای پرندگان را داشتیم و حتی در این راستا ۱۷، ۲۶ و ۲۰ میلیون پرنده در این سه سال معدوم شدند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه در سال‌های قبل این استدلال که خراسان‌جنوبی جزو استان‌های پاک است و علی رغم درخواست دامپزشکی استان واکسن آنفلوانزای پرندگان به استان اختصاص پیدا نکرد، بیان‌کرد: اما مسئله این است که اگر واکسن به اندازه کافی در کشور موجود بوده، چرا به خراسان‌جنوبی سهمیه‌ای اختصاص ندادند.

خیریه با اشاره به اینکه کانون‌های آلوده در اسرع وقت باید تلفات غیرمتعارف خود را اعلام می‌کردند تا کانون‌های آلودگی کنترل می‌شد، گفت: اما مسائلی مطرح است که کانون‌های آلودگی چون آشنایی با این بیماری نداشته‌اند چند روز دیرتر به دامپزشکی تلفات غیر متعارف خود را اعلام کرده‌اند و این مسئله باعث گسترش آلودگی در منطقه شده است.

حتی برخی از واحدهای طیور که چند روز گذشته واکسن زده‌اند، احتمال خطر آلودگی به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در آن واحدها وجود دارد.

بیشتر بدانید: کرچ شدن مرغ چیست و چه زمانی رخ می دهد؟

کمبود مرغ و تخم مرغ گریبان گیر استان ها خواهد شد

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند، بیان‌کرد: با توجه به شیوع این ویروس مشکلی که ممکن است به وجود آید کمبود مرغ و تخم مرغ در استان است که به سایر نقاط کشور نیز منتقل خواهد شد.

خیریه با تأکید بر اینکه ما در خراسان‌جنوبی صادرکننده محصولات مرتبط با طیور بوده‌ایم، گفت: اما متأسفانه در ماه‌های آینده مجبور خواهیم بود که این محصولات را وارد کنیم و اجازه صادرات را نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه زمان جوجه‌ریزی در واحدهای مرغ تخم‌گذار مادر در خراسان‌جنوبی باید به صورت ویژه دیده شود، اظهار کرد: کارخانه‌های خوراک دام و طیور که مقدار زیادی از تولیداتشان را به خارج از استان صادر می‌کرده‌اند با شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این زمینه با مشکل رو به رو شده‌اند.

قیمت مصوب جوجه یک روزه برای مرغداران اجرا نمی‌شود
سیل آنفلوانزایی بر جان صنعت طیور و خسارات میلیاردی
سیل آنفلوانزایی بر جان صنعت طیور و خسارات میلیاردی

پیش بینی خسارت ۲۵۰ میلیارد تومانی از شیوع ویروس

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند بیان‌کرد: پیش‌بینی می‌شود که شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان خسارت و آسیب اقتصادی وارد کند.

با توجه به مشکلات اقتصادی پیش آمده برای واحدهای زنجیره صنعت طیور از بانک‌ها درخواست استمهال وام‌های این واحدها برای مدت یک سال را داریم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به آسیب‌هایی که شیوع کرونا بر واحدهای مرغ مادر و کل صنعت طیور وارد کرد، اظهار کرد: در این زمینه در ستاد تنظیم بازار موضوع پرداخت خسارت مطرح شد ولی تاکنون خسارتی به واحدها پرداخت نشده است.

خیریه با بیان اینکه تنها واحد مرغ مادر خراسان‌جنوبی ۲۸ میلیارد تومان زیان از شیوع کرونا و ۲۰ میلیارد تومان از حذف گله آسیب دید، بیان‌کرد: هزینه بالایی نیز برای واکسیناسیون پرداخت کرده‌ایم.

یکی از درخواست‌های ما از اداره کار، رفاه و تأمین اجتماعی بحث بیمه موقت کارکنان ما است که امیدواریم در این زمینه همکاری شود.

انتظار ما از همه بانک‌های دولتی در شرایط شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان همکاری و هماهنگی با واحدهای آسیب دیده و درخواست پیگیری یک خط اعتباری ویژه است.

بیشتر بدانید: بستر مرغداری و شرایط مناسب محل زندگی طیور

سرمایه‌ای که یک شبه بر باد رفت

سید محمدپور شمسیان مدیرعامل یکی از واحدهای مرغ تخم‌گذار خراسان‌جنوبی نیز، بیان‌کرد: سرمایه ۳۰-۴۰ ساله ما با شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک شبه بر باد رفت و حال نوبت دولتمردان است که چگونه می‌خواهند این مشکل را رفع کنند.

ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال ۹۶ در ۱۳ استان کشور نمایان و ۲۶ میلیون قطعه مرغ معدوم شد.

دامپزشکی در آذرماه اطلاع داده بود که آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وارد استان شده است ولی اطلاعی ندادند که در برابر این ویروس باید چه کنیم.

وقتی میزان تلفات واحد خود را به دامپزشکی اعلام کردیم، اول بیان کردند که بیماری نیوکاسل است.

نوشداروی بعد از مرگ طیور

بعد از اینکه برخی از طیور ما آلوده به این ویروس شدند، دامپزشکی ظرف ۲۴ ساعت واکسن را تأمین کرد که در حقیقت فایده چندانی نداشته و مصداق نوشداروی بعد از مرگ سهراب بود.

پور شمسیان همچنین از عدم امکان انجام آزمایش psr در مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بیرجند گلایه کرد.

منوچهر فروزانفر مدیرعامل یکی دیگر از شرکت‌های فعال در حوزه صنعت طیور در خراسان‌جنوبی نیز با اشاره به آسیب‌های شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گفت‌وگو، گفت: در شرایط فعلی تنها باید به راهکارهای جبران خسارت و موضوع بیکاری نیروهای فعال در واحدهای صنعت طیور، باشیم.

راه جبران خسارت از طریق صندوق بیمه بخش کشاورزی نباشد

پیشنهاد من این است که راه جبران خسارت از طریق صندوق بیمه بخش کشاورزی نباشد چرا که زمان بر و طولانی مدت خواهد بود.

مدیرعامل یکی از شرکت‌های فعال در حوزه صنعت طیور در خراسان‌جنوبی گفت: جبران خسارت واحدهای آسیب دیده از شیوع این ویروس باید در اسرع وقت صورت گیرد تا آنها بتوانند هر چه زودتر مجدد به چرخه تولید برگردند.

فروزانفر اظهار کرد: در حوزه مرغ‌های گوشتی آماده‌ایم که ظرفیت کشتار روزانه خود را افزایش دهیم.

بیماری آنفلونزای پرندگان

ابوالفضل مزروعی مدیرعامل یکی دیگر از شرکت‌های فعال خراسان‌جنوبی در عرصه صنعت طیور نیز گفت: ستاد تنظیم بازار و صنعت و معدن در این شرایط شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اصرار بر تأمین مقدار مشخصی تخم مرغ و تحویل آن به مراکز توزیع دارند.

وی با بیان اینکه ما این سهمیه را در هر شرایطی تأمین می‌کنیم، بیان‌کرد: البته پیشنهاد می‌کنیم که چند روزی به ما مهلت داده شود تا بتوانیم پروتکل‌های مد نظر دامپزشکی را نیز مراعات کنیم.

بیشتر بدانید: نکات کلیدی در دوران جوجه کشی

بانک‌ها وام‌های واحدهای آسیب دیده را استمهال کنند

این فعال در عرصه صنعت طیور یادآور شد: خواست دیگر ما این است که بانک‌ها وام‌های واحدهای آسیب دیده صنعت طیور را استمهال کنند.

محمدباقر بذرکاران، مدیرعامل واحد تولیدی تولید شانه تخم مرغ در بیرجند نیز اظهار کرد: همان طور که بسیاری از واحدهای صنعت طیور از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان آسیب دیده‌اند، ما نیز خسارت دیده‌ایم.

 ما قبلاً به برخی از استان‌های کشور شانه تخم مرغ می‌فرستادیم ولی در حال حاضر به واسطه رعایت پروتکل‌های بهداشتی نمی‌توانیم این اقدام را انجام دهیم و در داخل استان نیز خریداران بسیار کاهش یافته است.

علیرضا قاسمی نماینده بانک کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با مهر گفت: برای جبران خسارت واحدهای آسیب دیده جهت اعطای تسهیلات از محل منابع داخلی بر اساس ظرفیت طرح و منابع در خدمت تولیدکنندگان و فعالان صنعت طیور هستیم.

ضرورت پیگیری یک خط اعتباری ویژه

وی با اشاره به اینکه آسیب‌های وارده به فعالان صنعت طیور بیش از یک سیل در استان بوده است، بیان‌کرد: از این جهت پیگیری یک خط اعتباری ویژه برای واحدهای تولیدی آسیب دیده از سوی استانداری ضروری به نظر می‌رسد.

نماینده بانک کشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: تمدید پرداخت اقساط وام‌ها نیز طبق روال قبلی انجام خواهد شد.

محمد حسین بخشی معاون بیمه‌ای بانک کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز با اشاره به اینکه بیمه محصولات کشاورزی در ایران بیمه هزینه تولید و نه بیمه ارزش محصول است، اظهار کرد: در مورد طیور، بیمه از مبدأ تولید اجباری است در مورد بیمه تکمیلی هم در صورت خواست مرغداران در خدمت آنان هستیم.

وی با اشاره به اینکه بسته به نوع خسارت مدت زمان بررسی و زمان پرداخت خسارت فرق می‌کند، گفت: اگر مستندات خسارت کامل باشد ما نیز در اسرع وقت خسارت را پرداخت خواهیم کرد.

معاون بیمه‌ای بانک کشاورزی خراسان‌جنوبی افزود: به عنوان مثال در حال حاضر در مورد دام سبک و سنگین ظرف یک هفته خسارت پرداخت می‌شود.

بخشی تأکید کرد که میزان تعیین خسارت در مورد واحدهای طیور بر اساس سن جوجه تعیین می‌شود.

سیل آنفلوانزایی بر جان صنعت طیور و خسارات میلیاردی
سیل آنفلوانزایی بر جان صنعت طیور و خسارات میلیاردی

بیشتر بدانید: مرغ سبز یا مرغ بدون آنتی بیوتیک را بهتر بشناسیم

درخواست واکسن داشتیم اما اختصاص پیدا نکرد

قاسم عجم، رئیس اداره طیور دامپزشکی خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه موضوع تشخیص دیرهنگام بیماری و نبود آزمایشگاه pcr در خود دامپزشکی در حال بررسی است، اظهار کرد: در مورد واکسن آنفلوانزا نیز در سال‌های قبل به ۱۲ استان داده شد و ما نیز درخواست داده بودیم ولی متأسفانه با درخواست ما موافقت نشد چون ما جزو ۱۲ استان آلوده نبودیم.

رئیس اداره طیور دامپزشکی خراسان‌جنوبی یادآور شد: البته پیش‌بینی ما این است در شرایط پاک بودن خراسان‌جنوبی به لحاظ آنفلوانزا حتی اگر امکان واکسیناسیون نیز فراهم می‌شد تنها حدود پنج درصد واحدها اقدام به واکسیناسیون طیور می‌کردند.

خرید مرغ از مرغداران زیر نرخ مصوب!

علی شکرابی، معاون منابع بیمه‌ای تأمین اجتماعی خراسان‌جنوبی نیز گفت: در صورت معرفی از سوی اداره کار ما برای بیمه بیکاری موقت کارگران واحدهای طیور آسیب دیده از آنفلوانزای پرندگان مشکل خاصی نداریم.

وی با بیان اینکه بیمه امکان پرداخت سهم ۲۳ درصد حق بیمه کارفرمایی را در مورد بیمه کارگران واحدهای تولیدی آسیب دیده را ندارد، اظهار کرد: اما می‌توانیم واحدهای طیور آسیب دیده را در مورد سهم بیمه کارفرمایی بدهکار کنیم و بعد مساعد شدن شرایط به صورت تقسیط از آنان دریافت کنیم.

محمد حسین اکبری، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز، بیان‌کرد: شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان آسیب‌های اقتصادی زیادی را به واحدهای تولیدی صنعت طیور در خراسان‌جنوبی وارد کرد.

وی با اشاره به اینکه درخواست ما تسریع روند پرداخت خسارت به واحدهای آسیب دیده از سوی بیمه است، ادامه‌داد: روند تأیید خسارت باید به مدیریت جهاد کشاورزی اعلام شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی یادآور شد: امیدواریم بانک کشاورزی و سایر بانک‌ها در خصوص اعطای تسهیلات و تأمین سرمایه در گردش واحدهای طیور آسیب دیده همکاری لازم را داشته باشند.

مدیریت بحران محل اعتباری برای تخصیص ندارد

محمدرضا تیمورپور، معاون مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی نیز اظهار کرد: حتی در موضوعاتی چون سیل نیز مدیریت بحران محل اعتباری برای تخصیص ندارد و از محل‌های دیگر چون بیمه پیگیر موضوع می‌شود

متأسفانه برخی از فعالان اقتصادی ما وارد بحث بیمه نمی‌شوند و یا اطلاعات کافی از شیوه پرداخت خسارت از سوی بیمه ندارند که در این زمینه باید فرهنگ‌سازی کرد.

معاون مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی یادآور شد: در مورد صنعت طیور خراسان‌جنوبی نه تنها نیاز استان که نیاز بسیاری از استان‌های دیگر را نیز تأمین می‌کرده است که نشان از ضرورت پیگیری خسارت واحدهای آسیب دیده است.

بیشتر بدانید: نوک چینی طیور ، چرا و چگونه انجام شود؟

انجام آزمایش PCR آنفلوانزا در بیرجند فعال شد

محمد اصغرزاده مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی گفت: آزمایش PCR ویژه تشخیص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان چند روزی است در بیرجند انجام می‌شود.

وی با اشاره به معدوم شدن ۸۵۸ هزار پرنده و مرغ بر اثر آنفلوانزای فوق حاد اظهار کرد: متأسفانه یکی از واحدها دیر شیوع ویروس در واحد خود را به ما اعلام کرد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی افزود: متأسفانه برخی از واحدهای صنعت طیور بیمه و واکسن سایر بیماری‌ها را جدی نمی‌گیرند ولی الان حرف از این می‌زنند چرا قبلاً به ما واکسن آنفلوانزای فوق حاد داده نشده است.

خراسان‌جنوبی قطب تولید گوشت مرغ و تخم مرغ است و بی شک اگر مسئولان و متولیان امر در اسرع وقت به مشکلات و خسارات ناشی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان رسیدگی نکنند در آینده‌ای نه چندان دور با مشکل کمبود محصولات مرتبط با طیور در بازار مواجه خواهیم بود. موضوعی که به همراه خود تبعات اجتماعی و نارضایتی مردم را به همراه خواهد داشت.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: خبرگزاری مهر / لینک کوتاه خبر: daamiran.com?p=5807
سیل آنفلوانزایی بر جان صنعت طیور و خسارات میلیاردی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هجده − سیزده =