ضرورت ورود تعاونی‌ها به واردات نهاده‌ها/ نقدینگی از چالش‌های جدی مرغداران است
ضرورت ورود تعاونی‌ها به واردات نهاده‌ها/ نقدینگی از چالش‌های جدی مرغداران است

رئیس اتحادیه مرغداران قزوین عنوان کرد؛

ضرورت ورود تعاونی‌ها به واردات نهاده‌ها/ نقدینگی از چالش‌های جدی مرغداران است

منوچهر شعبانی: تامین مواد اولیه یکی از چالش‌های پیش روی مرغداران است و تعاونی‌ها باید بتوانند واردات را انجام دهند؛ بیش از ۹۰ درصد مواد مورد نیاز صنعت طیور کشور از خارج وارد می‌شود اما از این میزان یک درصد هم توسط تعاونی‌ها انجام نمی‌شود و اگر این اتفاق بیفتد کمک بزرگی برای تعاونی‌ها خواهد بود و در قیمت تمام شده هم نقش خواهد داشت.

به گزارش دامیران به نقل از ایلنا، منوچهر شعبانی ، با اشاره به اهمیت توجه به تامین نهاده‌ها گفت: سالانه به ۲۵ میلیون تن کنجاله ذرت و سویا نیاز داریم که از خارج تامین می‌شود و برزیل، کانادا، هند، اوکراین و روسیه عمده کشورهایی هستند که واردات از آن‌ها صورت می‌گیرد.

رئیس اتحادیه مرغداران استان قزوین ادامه داد: ما در بخش مرغ تخم‌گذار هشتمین و در بخش مرغ گوشتی نهمین مصرف کننده هستیم و از این رو مشتری خوبی در دنیا به شمار می‌آییم و نسبت به ما پذیرش و استقبال دارند اما ورود به این حوزه به توان مالی نیاز دارد.

وی تاکید کرد: البته در این حوزه هم مشکل نقدینگی حرف اول را می‌زند و ورود تعاونی به واردات هم با مشکل نقدینگی مواجه خواهد شد، دولت هیچ سهم جداگانه‌ای را برای تعاونی‌ها درنظر نگرفته و شرکت‌های خصوصی راحت‌تر می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند.

شرایط واردات نهاده های دامی اعلام شد/  حجم اندک نهاده های بلا تکلیف در گمرکات

این مسئول اظهار کرد: در حال حاضر در استان قزوین ۴۲۰ واحد مرغ گوشتی، ۳۰ واحد مرغ مادر و ۷۵ واحد مرغ تخم‌­گذار داریم، در خصوص جایگاه تولید قزوین نیز می‌توان بسیار سخن گفت؛ در ماه ۱۰۰ میلیون جوجه در سطح کشور مورد نیاز است که تامین ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۳ میلیون آن سهم قزوین است و ما تامین کننده بخشی از نیاز تهران هم هستیم.

مرغداری‌ها بنگاه های اقتصادی هستند، نه خیریه!

وی ادامه داد: قزوین نزدیک‌ترین تولید کننده به تهران است و این یکی از چالش‌های استان ما است و کسری این میزان باید به هر شکل ممکن از قزوین تامین شود و ممکن است قیمت‌ها را افزایش دهند یا حتی مرغ توزیع شده را از سطح بازار جمع کنند و ببرند و همین عمل بارها برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان مشکل­‌آفرین شده، زمانی هم که مازاد تولید داشته باشند باز هم مرغ‌ها به استان قزوین منتقل شده و بازار ما را دچار چالش می‌کند.

ضرورت ورود تعاونی‌ها به واردات نهاده‌ها/ نقدینگی از چالش‌های جدی مرغداران است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایلنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

13 + هشت =