عامل آشفتگی بازار مرغ در کشور تحریم نیست
عامل آشفتگی بازار مرغ در کشور تحریم نیست
post

عامل آشفتگی بازار مرغ در کشور تحریم نیست

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: عامل آشفتگی بازار مرغ در کشور تحریم نیست چرا که سوءمدیریت عامل این نابسامانی است.

سیدجواد ساداتی‌نژاد، ضمن اشاره به تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی مسئول این قرارگاه انتخاب شد در حالی که قرارگاه برای یک مسئله مهم است و موضوع مرغ نیاز به تشکیل قرارگاه نداشت.

وی با بیان اینکه آرامش نسبی اوضاع مرغ در شرایط فعلی به دلیل آن که فرمانده واحد وزارت جهاد کشاورزی بود، ایجاد شد افزود: از سال ۹۲ با تصویب قانون مجلس شورای اسلامی تمامی اقدامات کشاورزی متمرکز در وزارت جهاد کشاورزی شد و در این راستا اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی تفویض شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متأسفانه این قانون از تیرماه ۹۸ لغو شد، ابراز داشت: زمانی که وزیر جدید صمت از مجلس رأی اعتماد گرفت متعهد شد که اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی برگردد اما ریاست جمهوری با این موضوع مخالفت کرد.

بیشتر بدانید: افزایش ۶ دلاری خوراک دام و طیور در بازارهای جهانی

وی با بیان اینکه با تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ در کشور قیمت مرغ اصلاح شد گفت: سیاست‌های دولت است که قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند، کشاورزی و دامداری بنگاه خیریه نیست که وقتی به مرغ می‌رسد دست نگه بداریم تا قیمت افزایش پیدا نکند در حالی که در حوزه‌های دیگر اتفاقات مختلفی اتفاق افتاده و افزایش قیمت سر و صدا به پا نکرد.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه اگر فرماندهی واحد را کسی به هم نزند، می‌توان شاهد ثبات در بازار باشیم، تصریح کرد: ایران کشوری است که سالانه ۲.۵ میلیون تن ظرفیت تولید مرغ را داشته و صادرکننده بوده در حالی که ایجاد صف مرغ در اقصی نقاط کشور همانند خاری در چشم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه پنج عامل باعث این نابسامانی شده است تأکید کرد: یکی از این علل نبود تمرکز در تصمیم‌گیری در حوزه مرغ است و دومین علت ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی است که با فشار دولت متأسفانه در سال ۱۴۰۰ نیز آمده است و سومین عامل وزارت صمت است که قیمت کارشناسی تعیین نکرده بود.

بیشتر بدانید: قیمت مصوب مرغ افزایش یافت

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شبکه هوشمندی در توزیع وجود ندارد، افزود: ستاد تنظیم بازار و نحوه تصمیم‌گیری غلط در حوزه کشاورزی نیز یکی دیگر از دلایل این وضعیت بود چرا که در این ستاد با وجود آن که متولی حوزه کشاورزی وزارت جهاد است یک رأی از ۱۴ رأی را دارد و این موضوع قابل قبول نیست.

کاهش 80 درصدی تخلفات با راه‌اندازی سامانه هوشمند توزیع مرغ

وی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار باید نگاه خود را به حوزه کشاورزی تغییر دهد، ابراز داشت: تحریم عامل نابسامانی بازار مرغ نیست و نباید کد غلط به مردم داد چرا که سوءمدیریت عامل این نابسامانی بود در حالی که امنیت غذایی موضوع شوخی بردار نیست و بر همین اساس امسال بانک مرکزی در تخصیص ارز لازم نهاده دامی اهتمام بیشتری داشته باشد.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: تسنیم
لینک کوتاه: daamiran.com?p=7926
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
عامل آشفتگی بازار مرغ در کشور تحریم نیست

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوازده − 1 =