فسفات یا کلسیم؟ کدامیک برای استخوان سازی بهتر در طیور مناسب است؟
فسفات یا کلسیم؟ کدامیک برای استخوان سازی بهتر در طیور مناسب است؟

فسفات یا کلسیم؟ کدامیک برای استخوان سازی بهتر در طیور؟

تصویر زیر قسمت طولی سر استخوان درشت نی (تیبیا) را نشان می دهد. حاشیه سفید درست بالای فلش ها غضروف مفصلی است. لایه خاکستری زیر صفحه رشد (محل تشکیل استخوان) است. اگر استخوان سازی مختل شود، این لایه ضخیم تر می شود. در زیر این لایه نوارهای استخوانی وجود دارد که شروع استخوان واقعی را نشان می دهد. در عکس سمت چپ، فلش به یک صفحه رشد کمی باز شده اشاره می کند، در حالی که عکس سمت راست یک صفحه رشد به شدت باز شده را نشان می دهد که – طبق مطالعه – ناشی از کمبود فسفات است.

فسفات برای استخوان سازی در طیور بهتر نه کلسیم!
عکس: GvP Emmen

تحقیقات اخیر نشان می دهد که این کلسیم نیست که ارتباط قوی با تشکیل استخوان دارد.، بلکه سطح فسفات است.

هر حلقه در زنجیره تولید به رشد یک جوجه گوشتی سالم کمک می کند. این در مورد ترکیب خوراک نیز صدق می کند. به طور روزانه، متخصصان تغذیه صنعت خوراک برای بهینه سازی خوراک با کمک بینش های جدید تلاش می کنند که به عنوان مثال، می تواند به بهبود تشکیل استخوان کمک کند.

در طبیعت یک بهینه معقول و مشخص اغلب بهترین نتایج را ارائه می دهد. بیشتر همیشه بهتر نیست. این در مورد تغذیه نیز صدق می کند. یک رژیم غذایی باید تعادل خاصی بین مواد مغذی مختلف ایجاد کند تا به نتیجه مطلوب برسد. گاهی اوقات یافتن تعادل مناسب دشوار است زیرا یک ماده مغذی ماده مغذی دیگری را خنثی می کند. برای مثال این موضوع در مورد کلسیم صدق می کند. کلسیم به عنوان یک بلوک ساختمانی مهم برای تشکیل استخوان دیده می شود و در میان چیزهای دیگر، به شکل گچ به رژیم غذایی اضافه می شود. گچ pH معده را افزایش می دهد، جایی که پروتئین به خوبی هضم نمی شود. این به نوبه خود تأثیر منفی بر رشد روزانه و تبدیل خوراک دارد. بنابراین، افزودن بیش از حد گچ به خوراک منجر به نتایج فنی ضعیف‌تر می‌شود.

گرانی فعلی مرغ ناشی از اقدامات 3 ماه قبل دولت سابق است

استخوان چگونه تشکیل می شود؟

استخوان از کلسیم و فسفات و چیزهای دیگر تشکیل می شود. ویتامین D3 نقش کلیدی در این فرآیند دارد. همچنین باید تعادل خاصی بین کلسیم و فسفات وجود داشته باشد. در استخوان (هیدروکسی آپاتیت) نمک های کلسیم و فسفات با نسبت ثابتی رسوب می کنند. بنابراین، کلسیم و فسفات نیز باید در یک نسبت ثابت در جیره وجود داشته باشند.

کلسیم و فسفات را می توان با افزودن مواد اولیه مختلف به جیره اضافه کرد. گچ منبع شناخته شده ای از کلسیم است و مونوکلسیم فسفات منبع مهمی از کلسیم و فسفات است.

علاوه بر فیتاز، افزودنی‌های ارگانیک و سایر مواد افزودنی نیز موجود است که می‌تواند بر میزان کلسیم یا فسفات در رژیم غذایی تأثیر بگذارد.

فسفات برای استخوان سازی در طیور بهتر نه کلسیم!
تحقیقات اخیر نشان می دهد که این کلسیم نیست که ارتباط قوی با تشکیل استخوان دارد. بلکه سطح فسفات است .

سوال این است که:

چه نسبتی از منابع کلسیم و فسفات بهترین شکل گیری استخوان را به همراه دارد و در عین حال رشد بدن را حفظ می کند؟

شرکت خوراک ترکیبی هلندی Gebrs. Fuite BV و مرکز بهداشت طیور مطالعه ای را برای یافتن پاسخی برای این سوال انجام دادند.

تحقیقات آزمایشگاهی بر جوجه های گوشتی متمرکز شده است

این مطالعه بر روی تشکیل استخوان در جوجه های گوشتی در هفته اول زندگی متمرکز بود. جوجه‌های ۱۴ مزرعه جوجه‌ گوشتی (با جوجه‌ گوشتی از مزارع مختلف پرورشی) برای نظارت بر تحقیقات به آزمایشگاه فرستاده شدند. علاوه بر یک بخش معمولی، جوجه ها برای تعدادی از پارامترها مورد بررسی قرار گرفتند که نشانه ای از کیفیت استخوان سازی را ارائه می دهد. به عنوان مثال، محققان جنسیت، وزن، طول دستگاه گوارش، وزن باقیمانده زرده، قدرت شکستگی استخوان بالای ساق پا، استخوان پایین ساق پا و استخوان آج، عرض صفحات رشد و اینکه مفصل استخوان ران در زمان در رفتگی دچار شکستگی میشود یا خیر

سطح کلسیم و همچنین فسفات آلی و معدنی در خون نیز مورد بررسی قرار گرفت. به این ترتیب، پارامترهای مختلف با ۳ نوع مختلف خوراک استارتر مرتبط شدند. سپس تمامی داده ها با استفاده از مدل آماری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

خوئک یا خوش گوشت چیست؟ مصرف آن مفید است یا مضر؟

مرغ ها استخوان سازی بهتری دارند

نتایج (جدول ۱ را ببینید) نشان داد که برخی از پارامترها به شدت با کیفیت تشکیل استخوان مرتبط هستند. یکی از این پارامترها جنسیت جوجه است. مرغ ها نسبت به خروس ها استخوان سازی بهتری دارند (مستقل از وزن بدن). قابل توجه است که مرغ ها نیز سطح فسفات بیشتری در خون دارند. سطح فسفات بالاتر (صرف نظر از جنسیت) به نظر می رسد به طور قابل توجهی (۰.۰۰۵>p) با استخوان سازی بهتر و وزن بدن بالاتر ارتباط دارد. خروس ها به طور کلی سطح فسفات کمتری در خون و همچنین کیفیت استخوان ضعیف تری دارند. با این حال، سطح کلسیم بالاتر در خون تأثیر کمتری بر تشکیل استخوان بهتر در مردان و زنان داشت. چیزی که در این مطالعه قابل توجه بود این بود که PH بالاتر در معده با سطح کلسیم بالاتر در خون مرتبط بود، اما با سطح فسفات بالاتر در خون ارتباط نداشت.

جدول ۱ – همبستگی بین تعدادی از پارامترهای موثر بر تعداد ناهنجاری های استخوانی در طی هفته اول زندگی جوجه های گوشتی.

وزن سطح کلسیم سطح فسفر
وزن ۱ -۰,۲۳۱ ۰,۳۱۴ -۰,۳۳۳
سطح کلسیم -۰,۲۳۱ ۱.۰۰ -۰,۰۸۲ -۰,۱۱۲
سطح فسفات ۰,۳۱۴ -۰,۰۸۲ ۱ -۰,۲۲۲
ناهنجاری های استخوان -۰,۳۳۳ -۰,۱۱۲ -۰,۲۲۲ ۱

فسفات باعث تشکیل استخوان می شود

این تحقیق نتایج شگفت انگیزی منجر شد. انتظار می رفت مرغ ها کیفیت استخوان بهتری داشته باشند. اما این واقعیت که این مربوط به سطوح بالاتر فسفات خون و کمتر به سطوح بالاتر کلسیم خون مربوط باشد تعجب آور بود. علاوه بر این، به نظر می رسد که PH بالاتر در معده با سطوح بالاتر کلسیم در خون مرتبط است، اما این تاثیر کمتری بر کیفیت استخوان دارد. سطوح بالاتر فسفات با وزن بدن همبستگی مثبت داشت، اگرچه یک رابطه علت و معلولی در این مطالعه پیدا نشد. در نتیجه، به نظر می رسد که این کلسیم نیست، بلکه سطح فسفات است که عامل مهم تری میباشد و باید هنگام بهینه سازی خوراک جوجه گوشتی، به ویژه برای اطمینان از تشکیل استخوان مناسب، در نظر گرفت.

فسفات یا کلسیم؟ کدامیک برای استخوان سازی بهتر در طیور مناسب است؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.7/5 - (3 امتیاز)

منبع: www.allaboutfeed.net

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

19 − پانزده =