قیمت جوجه در سایه نبود نظارت افزایش یافته
قیمت جوجه در سایه نبود نظارت افزایش یافته

دبیر کانون مرغداران: قیمت جوجه در سایه نبود نظارت افزایش یافته

پرویز فروغی دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور گفت: قیمت مصوب جوجه یکروزه ۶۰۰۰ تومان تعیین شده است ولی در حال حاضر جوجه با قیمت ۹ تا ۱۱ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود و هیچ نظارتی هم بر آن نیست.

پرویز فروغی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر قیمت جوجه یکروزه چقدر است؟ گفت: جوجه یکروزه در بازار با قیمت ۹ تا ۱۱ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالیست قیمت مصوب آن ۶۰۰۰ تومان تعیین شده است.

هیچ نظارتی بر افزایش قیمت جوجه یکروزه نیست. در واقع هیچ وقت نظارتی بر بازار جوجه یکروزه وجود نداشته است و در سایه همین عدم نظارت قیمت‌ها بالا می رود.

دبیرکانون مرغداران گوشتی کشور در پاسخ به اینکه گفته می‌شود افزایش تقاضا برای جوجه‌ریزی قیمت‌ها را بالا برده است، گفت: افزایش تقاضا دلیل بر افزایش قیمت نیست و هیچ توجیهی ندارد. مگر زمانی که تقاضای خرید مرغ زیاد می شود مرغداران اجازه افزایش قیمت دارند؟ مگر نه اینکه تعزیرات با هرگونه افزایش قیمت مرغ برخورد می‌کند؟

نباید سیاست یک بام و دوهوا در پیش گرفته شود. اگر افزایش تقاضا داریم و قرار است قیمت جوجه‌یکروزه هم به تبع آن افزایش یابد پس باید قیمت مرغ هم براساس هزینه‌های تولید محاسبه شود. این درست نیست که مرغداران جوجه یکروزه را گران خریداری‌کنند و از آن طرف مرغ را ارزان یعنی کمتر از قیمت تمام شده تولید بفروشند.

فروغی با بیان اینکه قیمت تمام شده مرغ زنده برای مرغداران بیش از ۲۰ هزار تومان و نرخ مصوب مرغ زنده نیز ۱۹ هزار و۷۰۰ تومان است، گفت:مرغ باید با نرخ مصوب ۳۱ هزارتومان به دست مصرف‌کننده برسد ولی گاهی می بینیم که در بازار اینگونه نیست.

وی با اشاره به اینکه هیچ نظارتی بر کرایه های حمل نهاده های دامی وجود ندارد، افزود: هر چقدر که راننده تعیین کند مرغدار مجبور است با آن موافقت کند؛ زیرا در غیر این صورت بارش را حمل نمی کنند. از طرفی کرایه حمل و نقل نهاده‌های دامی از بندر تا مثلا تهران باید هر تن حدود ۴۰۰ تومان باشد ولی راننده ها تنی ۸۰۰ تومان هم بار نمی‌زنند.

چندنرخی شدن مرغ در قطب تولید

این فعال بخش خصوصی در پایان گفت: اگر قراراست چارچوبی برای تولید تعیین شود بایستی همه زنجیره آن را رعایت کنند.

قیمت جوجه در سایه نبود نظارت افزایش یافته

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: سایت انتخاب

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نوزده − 16 =