قیمت مرغ باید حداقل ۷۰هزار تومان باشد
قیمت مرغ باید حداقل ۷۰هزار تومان باشد

دبیر انجمن جوجه یک روزه:

قیمت مرغ باید حداقل ۷۰هزار تومان باشد

محمدرضا صدیق پور: حذف گله های مولد به ضرر همه خواهد بود/ این نکته مهم است چراکه تولیدکنندگان نیز تمایل ندارند که مردم مرغ با نرخ بالا خریداری کنند.

به گزارش دامیران به نقل از ایلنا، محمدرضا صدیق‌پور با اشاره به نرخ جوجه‌ یک روزه، گفت: قیمت سویه‌های مختلف جوجه یک روزه متفاوت است و قیمت جوجه یک روزه در بازار ۵ تا ۱۴ هزار تومان شده است.

وی رقم تولید جوجه یکروزه گوشتی در این ماه را بالغ بر ۱۱۲ میلیون قطعه دانست و افزود: در مهرماه سال جاری میزان تولید جوجه یکروزه نسبت به سال گذشته که مرغداران ارز ترجیحی دریافت می‌کردند کمی جهش پیدا کرده است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه ادامه داد: مطابق با آمار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، بعد از افزایش نرخ مرغ گوشتی میزان مصرف حدود ۲۰  درصد ریزش کرد از این‌رو جوجه‌ریزی نیز می‌بایست به همین نسبت تعدیل می‌شد و با ادامه این روند  جذب مرغ تولیدشده در ۲ ماه آینده تولیدکنندگان با چالش مواجه می‌شوند و دوباره کندی عدم جذب جوجه دور از انتظار نیست.

این فعال اقتصادی با اشاره به لزوم مدیریت بازار مرغ از سوی وزارت کشاورزی، تصریح کرد: وزارت کشاورزی باید کارگروه برنامه‌ریزی تولید تشکیل و این بازار را مدیریت کند چراکه نوسان‌های قیمت و حذف گله‌های مولد در نهایت به ضرر مصرف‌کنندگان تمام خواهد شد.

وی قیمت ۷۰ هزار تومان را برای مرغ گوشتی منطقی دانست و افزود: فروش مرغ زیر این نرخ به نفع تولیدکنندگان تمام نمی‌شود و در ماه‌های گذشته که قیمت مرغ به این نرخ نرسید تمایل واحدهای پرورش مرغ گوشتی برای جوجه‌ریزی کاهش پیدا کرد از این‌رو به مدت ۳ ماه جوجه میانگین قیمت جوجه یک روزه به ۳ هزار تومان رسید از این‌رو تعدادی از واحدهای تولیدکننده جوجه یک روزه حذف شدند؛ اگر مرغ کمتر از ۷۰ هزار تومان بفروش برسد شرایط دشواری برای تولیدکنندگان ایجاد خواهد شد.

پرورش حشرات درون مرغداری برای تغذیه طیور

صدیق‌پور در پاسخ به این پرسش که قیمت ۷۰ هزار تومان برای تولیدکنندگان با توجه به هزینه‌های تولید منطقی به‌نظر می‌رسد اما از سوی دیگر خارج از قدرت خرید مصرف کنندگان است در این میان تکلیف مصرف‌کنندگان چه خواهد شد؟ افزود: پیشنهاد تولیدکنندگان این بود که دولت کالابرگ پروتئین به مصرف‌کنندگان بدهد و دولت در حال فراهم کردن زیرساخت‌هاست. این مهم است چراکه تولیدکنندگان نیز تمایل ندارند که مردم مرغ با نرخ بالا خریداری کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مشاهدات میدانی حاکی از این مهم است که نرخ مرغ گوشتی هفته گذشته به کیلویی ۷۶ هزار تومان رسید که با کاهش تقاضا قیمت آن با آغاز هفته، کاهشی و به کیلویی ۶۹ هزار تومان رسیده است این در حالیست که نرخ مصوب مرغ کیلویی ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان شده است.

قیمت مرغ باید حداقل ۷۰هزار تومان باشد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایلنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × پنج =