قیمت مرغ با حذف ارز ترجیحی ۲.۵ برابر افزایش می یابد
قیمت مرغ با حذف ارز ترجیحی ۲.۵ برابر افزایش می یابد

قیمت مرغ با حذف ارز ترجیحی ۲.۵ برابر افزایش می یابد

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور گفت: در صورت حذف ارز ترجیحی و عدم اعمال سیاست های حمایتی قیمت مرغ گوشتی حداقل ۲.۵ برابر افزایش خواهد یافت.

حبیب اسدالله نژاد در جمع تعدادی از تولید کنندگان مرغ گوشتی در ارومیه افزود: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی سرمایه در گردش واحدهای مرغداری افزایش می‌یابد و مرغداران توان جبران آن را ندارند بنابراین دولت باید تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تولید کنندگان قرار دهد تا این مسئله جبران شود.

وی با اشاره به اینکه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت تمام شده تولید و در نتیجه قیمت مرغ حداقل ۲.۵ برابر افزایش می‌یابد، گفت: این مسئله در بازار بر روی بحث عرضه و تقاضا تأثیر جدی خواهد داشت و میزان مصرف را به شدت کاهش می‌دهد.

اسدالله نژاد افزود: مرغ وارد بازار می‌شود اما خریدار ندارد در چنین شرایطی یا باید این محصول را صادر کنیم و یا اقدام به ذخیره سازی آن کنیم که در حال حاضر هیچ کدام از این ظرفیت‌ها را نداریم و بستر آن فراهم نیست.

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور اضافه کرد: روش بهتر این است که دولت کالا یا بن یا کوپن در اختیار مردم قرار دهد که هم سفره مصرف کننده خالی از پروتئین و مرغ نباشد و هم تولید کننده ضرر نکند و تولید او به فروش برسد.

پیشنهاد ما این است دولت این کار را به تدریج و به صورت مرحله‌ای انجام دهد، مثلاً در یک مرحله ارز ذرت و در مرحله بعد ارز سویا را حذف کند تا شوک و فشار ناگهانی به تولید و بازار مصرف وارد نشود.

اسدالله نژاد راهکار دیگر را تخصیص مستقیم یارانه به تولید از طریق شناسایی میزان جوجه ریزی و نهاده دامی دریافتی از سامانه بازارگاه عنوان و اظهار امیدواری کرد: مجموعه سیاستگذاری‌ها رضایت تولید و مصرف را در پی داشته باشد.

قیمت مرغ با حذف ارز ترجیحی ۲.۵ برابر افزایش می یابد
کاهش تولید گوشت مرغ/ قیمت مرغ  به بالای نرخ مصوب رسید

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری مهر

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

18 − 16 =