قیمت مصوب جوجه یک روزه برای مرغداران اجرا نمی‌شود
قیمت مصوب جوجه یک روزه برای مرغداران اجرا نمی‌شود

قیمت مصوب جوجه یک روزه برای مرغداران اجرا نمی‌شود

مدیرعامل اتحادیه مرغداران قزوین از افزایش هزینه‌های تولید همزمان با افزایش قیمت مرغ خبر داد و گفت: اگر قیمت مولفه‌های تولید تغییر نکند شرایط خوب است اما متأسفانه وقتی قیمت مرغ افزایش پیدا می‌کند، از روز بعد هزینه تولید مانند کرایه و دارو، جوجه یک‌روزه و واکسن را افزایش می‌دهند.

کیوان لشگری اظهار داشت: اگر قیمت مولفه‌های تولید تغییر نکند شرایط خوب است اما متأسفانه وقتی قیمت مرغ افزایش پیدا می‌کند، از روز بعد هزینه تولید مانند کرایه و دارو، جوجه یکروزه و واکسن را افزایش می‌دهند؛ امروز جوجه یک‌روزه با بیمه و کرایه حمل ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان به مرغداران تحویل داده می‌شود.

اگر قیمت مولفه‌های تولید تغییر نکند، قیمت مصوب شده معقول است چون در آن سود تولیدکننده و کشتارگاه لحاظ شده است. هفت ماه است قیمت جوجه یکروزه بیش از قیمت مصوب ۶۰۰۰ تومانی است چون تولید جوجه کم و تقاضای آن زیاد است به همین جهت جوجه را ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌فروشند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران قزوین خاطرنشان کرد: قیمت تمام‌شده مرغ زنده برای مرغدار بدون سود ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان و با در نظر گرفتن سود ۲۱ هزار تومان است؛ قیمت ستاد تنظیم بازار برای مصرف‌کننده نیز ۳۱ هزار تومان تعیین‌شده است.

مرغ زنده ۲۱ هزار تومانی، ۳۰۰ تومان کرایه حمل و ۲۴ درصد افت لاشه (خون و پر) دارد و برای کشتارگاه حدود ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان تمام می‌شود؛ سود پخش مرغ گرم از کشتارگاه تا خرده‌فروشی برای هر کیلوگرم مرغ حدود ۷۰۰ تومان و سود مرغ‌فروش نیز ۲۰۰۰ تومان است. هزینه کشتار کیلویی ۷۰۰ تومان است که از محل فروش آلایش مرغ مانند جگر، سنگدان، دل و پا جبران می‌شود.

یک ماه است که ذرت و سویا در سامانه بازارگاه بارگذاری نشده است و پشت بارنامه رانندگان برای هر کیلو نهاده ۲۰۰ تومان از مرغدار می‌گیرند؛ به‌علت بی‌کیفیت بودن دارو و واکسن، تلفات غیرمتعارف را در مرغداری‌ها شاهد هستیم.

قیمت مصوب جوجه یک روزه برای مرغداران اجرا نمی‌شود
قیمت مرغ کنترل شد/ فروش بالای 60 هزار تومان تخلف است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایسنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

یک × پنج =