قیمت گذاری دستوری یا اثر کالای جایگزین؟!
قیمت گذاری دستوری یا اثر کالای جایگزین؟!
۵/۵ - (۱ امتیاز)

قیمت گذاری دستوری یا اثر کالای جایگزین؟!

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در رابطه با دلایل گرانی تخم مرغ در روز‌های اخیر گفت: گرانی تخم‌مرغ در بازار ناشی از قیمت‌های دستوری، اثر کالای جایگزین و ارزان بودن تخم‌مرغ در مقایسه با دیگر کالا‌های پروتئینی است.

قیمت تخم‌مرغ در هفته‌های گذشته رشد محسوسی داشته است و در روز‌های اخیر به شانه‌ای ۶۰ هزار تومان نیز رسیده است و مرغداران این افزایش قیمت را ناشی عدم تأمین نهاد‌های دامی باقیمت مصوب می‌دانند و برخی دیگر ضعف نظارت بر مراکز فروش را عامل این افزای قیمت عنوان کردند، به نظر می‌رسید این بازی افزایش مرغ و تخم‌مرغ تا زمانی که نهاده‌های دامی به میزان کافی در بازار تامین نشود، ادامه خواهد داشت.
نهاده دامی با نرخ مصوب نایاب شد

در همین خصوص ناصر نبی پور رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه طی ۷۰ تا ۸۰ روز اخیر نهاده ذرت به مرغداران داده نشده و تولیدکنندگان برای تأمین نهاده مجبور به خرید از بازار آزاد با نرخ ۶ هزار و ۲۰۰ تومان شدند این درحالی‌که نرخ مصوب این نهاده ۱۹۰۰ تومان به ازای هر یک کیلو اعلام‌شده است.

وی با اشاره به سهم ۶۰ درصدی ذرت در تأمین خوراک مرغ، ادامه کمبود ذرت را عامل تعطیلی واحد‌های مرغداری عنوان کرد.

به گفته وی؛ در شهریورماه ۴۰ درصد ذرت تعیین سهمیه کردند، اما این موضوع محقق نشد. این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری را ۲۰ هزار تومان اعلام کرد و می‌گوید: «در حال حاضر مرغداران هر شانه تخم‌مرغ را با نرخ ۳۸ هزار تومان درب مرغداری به وزارت جهاد تحویل می‌دهند که با نرخ ۴۱ تا ۴۲ هزار تومان در میدان‌ها توزیع می‌شود و با توجه به وضعیت کنونی تأمین نهاده قیمت تمام‌شده هر کیلو تخم‌مرغ بالای ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان است، درحالی‌که با تأمین نهاده موردنیاز از سامانه بازارگاه، قیمت تمام‌شده بالای ۱۹ هزار تومان است.

بسته‌بندی علت کمبود تخم مرغ اعلام شد

این مقام مسئول با اشاره به میزان تولید تخم‌مرغ می‌گوید «بنا بر آمار ماهیانه ۸۳ تا ۸۴ هزار تن معادل روزانه ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود و کمبودی در عرضه نداریم»

وی گرانی تخم‌مرغ در بازار را ناشی از قیمت‌های دستوری، اثر کالای جایگزین و ارزان بودن تخم‌مرغ در مقایسه با دیگر کالا‌های پروتئینی دانست.

عدم نظارت اصناف عامل افزایش قیمت تخم‌مرغ

فرزاد طلاکش، دبیر کانون سراسری مرغ تخم‌گذار علت افزایش قیمت تخم‌مرغ را عدم نظارت اصناف بر مراکز فروش تخم‌مرغ دانست و اعلام کرد «قیمت تخم‌مرغ درب مرغداری‌ها افزایش چندانی نداشته و مرغداران همچنان در هر کیلو تخم‌مرغ ۲۰۰۰ تومان ضرر می‌دهند. اما اگر در سطح مغازه‌ها باقیمت‌های بالا به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد این امر گران‌فروشی بوده و ناشی از عدم نظارت و کنترل مؤثر این واحد‌ها است»

وی فروش تخم‌مرغ به‌صورت فله‌ای را عامل چند نرخی بودن تخم‌مرغ عنوان کرد و ارائه تخم‌مرغ در بسته‌بندی را مهم‌ترین عامل در ثبات قیمت دانست.

به گفته وی؛ در حال حاضر بسته‌بندی تخم‌مرغ اجباری نیست و برخی از مغازه‌ها به‌صورت فله اقدام به فروش تخم‌مرغ می‌کنند. فروش فله تخم‌مرغ نیز راه را برای افزایش قیمت باز می‌کند، درحالی‌که اگر تخم‌مرغ الزام به بسته‌بندی شود و قیمت آن مشخص شود راه سودجویی و گران‌فروشی بسته خواهد شد.

با توجه به نوسانات بازار تخم‌مرغ در ماه‌های گذشته به نظر می‌رسد این مشکل در سایه اقدامات لحظه‌ای به‌صورت دوره‌ای بروز می‌کند و هنوز اقدام اساسی برای حل مشکل در این بخش صورت نگرفته است و ریشه این مشکلات را می‌توان در قالب عدم تخصیص نهاده باقیمت مصوبه، توزیع نهاده با تأخیر فراوان و قیمت‌گذاری دستوری بیان کرد.

قیمت گذاری دستوری یا اثر کالای جایگزین؟!

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری میزان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

یازده + سیزده =