لزوم گسترش بازارهای صادراتی گوشت مرغ/ فرهنگ مصرف مرغ سنگین وزن اصلاح شود
لزوم گسترش بازارهای صادراتی گوشت مرغ/ فرهنگ مصرف مرغ سنگین وزن اصلاح شود

لزوم گسترش بازارهای صادراتی گوشت مرغ/ فرهنگ مصرف مرغ سنگین وزن اصلاح شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام گفت: در کشور ما نسبت به اندازه و وزن مرغ نگاه سنتی وجود دارد و مردم مرغ بالای دو کیلوگرم را می‌پسندند، این در حالی است که وزن مناسب مرغ بر اساس استانداردهای جهانی باید بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم باشد.

به گزارش دامیران به نقل از اقتصاد غذا؛ حسین دماوندی‌نژاد در حاشیه بازدید از واحدهای تولید طیور مازندران با اشاره به اجرایی‌سازی مصوبات شورای امنیت ملی مبنی بر تولید و اصلاح فرهنگ مصرف اظهار کرد: براساس این مصوبه مرغ سایز و نیز شیوه پرورش، کشتار و بسته‌بندی مرغ استاندارد (مرغ سایز) به اهمیت و ضرورت اطلاع‌رسانی، آموزش و ترویج و فرهنگ‌سازی تولید و مصرف مرغ سایز تاکید شده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره پرورش، بسته‌بندی و کشتار مرغ استاندارد، گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد مرغ‌های زنده تولیدی کشور بالای ۲.۵ کیلوگرم وزن دارند و این در حالی است که با این افزایش وزن، ارزش غذایی مرغ نیز کاهش می‌یابد، رشد جوجه از یک تا ۴۲ روز به صورت صعودی بوده و پس از آن تقریباً حالت افقی دارد و در نتیجه لازمه پرورش مرغ پس از ۴۲ روزگی، استفاده از واکسن‌ها و داروهای بیشتر است.

وی افزود: با بالا رفتن سن مرغ زیان‌هایی از جمله پایین آمدن کیفیت لاشه، بالا رفتن چربی محوطه بطنی، کاهش راندمان و افزایش ضریب تبدیل غذایی را به دنبال دارد، همچنین اگر زمان پرورش مرغ را به کمتر از ۴۲ روز برسانیم مصرف آنتی‌بیوتیک و هزینه‌های پرورش به حداقل می‌رسد.

مرغ ارزان، مقدمه گرانتر شدن است/ بار ارزانی گوشت مرغ بر دوش سفره مردم

دماوندی با بیان اینکه مرغداران به جای ۳۵ تا ۴۰ روز پرورش مرغ که وزن مرغ زنده به کمتر از دو کیلو و ۱۰۰ گرم می‌رسد، تعداد روزهای پرورش را به ۵۰ تا ۶۰ روز افزایش می‌دهند که در نتیجه وزن مرغ به بیش از ۲.۵ تا ۳ کیلوگرم افزایش می‌یابد، ادامه داد: در کشور ما نسبت به اندازه و وزن مرغ نگاه سنتی وجود دارد و مردم نیز مرغ بالای دو کیلوگرم را می‌پسندند، این در حالی است که وزن مناسب مرغ بر اساس استانداردهای جهانی باید بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم باشد.

طرح ضربتی نظارت بر بازار مرغ در پایتخت؟!

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در ایران، تولید گوشت مرغ، مازاد بر مصرف بوده و صادرات بسیار ضعیفی داریم؛ بنابراین باید به غیر از دو کشور عراق و افغانستان به کشورهای دیگر هم صادرات داشته باشیم، تصریح کرد: باید ضمن ساماندهی وضعیت تولید، نسبت به کاهش سن کشتار و افزایش کیفیت گوشت مرغ اقدام کرد.

لزوم گسترش بازارهای صادراتی گوشت مرغ/ فرهنگ مصرف مرغ سنگین وزن اصلاح شود

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: اقتصاد غذا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

18 − نه =