ما در تولید مرغ خوداتکا نیستیم/ احتمال افزایش قیمت مرغ تا ۱۰۰ هزار تومان
ما در تولید مرغ خوداتکا نیستیم/ احتمال افزایش قیمت مرغ تا ۱۰۰ هزار تومان

عضو ستاد تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صمت:

ما در تولید مرغ خوداتکا نیستیم/ احتمال افزایش قیمت مرغ تا ۱۰۰ هزار تومان

 فرشید شکرخدایی: دولت باید وارد سیاست های کلان شود و از قیمت گذاری در بازار دست بردارد/ در مقطع کنونی دولت باید توسعه روابط منطقه ای و خارجی را دنبال کند

به گزارش دامیران به نقل از موج، عضو ستاد تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صمت با اشاره به شیب قیمت دلار و کسری بودجه گفت: به نظر می رسد در شش ماهه دوم سال، تورمی ۳۰ تا ۴۰ درصدی خواهیم داشت و این مسئله علاوه بر اینکه روی معیشت عمومی مردم تاثیر می گذارد روی فعالیت شرکت ها هم تاثیر گذار خواهد بود ، باتوجه به کسری بودجه به همین دلیل در شرایط کنونی یکی از راهکارهای دولت برای عبور از آن اصلاح قیمت حامل های انرژی همچون برق و بنزین و گاز است که شرایط ملتهب جامعه پذیرای این افزایش قیمت ها نخواهد بود.

فرشید شکرخدایی با بیان اینکه مساله رکود به معنی عدم توان خرید مصرف کننده به نسبت نیازهایی است که دارد، افزود: وقتی مصرف کننده قدرت خرید کافی نداشته باشد میزان خرید خود را کاهش می دهد. به همین دلیل برخی از کالاها از سبد خرید مصرف کننده خارج می شود و توازن عرضه و تقاضا را بهم می زند و به مشکلات نقدینگی بنگاه های تولیدی هم دامن می زند. به ویژه شرکت های که محصولات خود را به مصرف کننده نهایی می فروشند با مشکلات ناشی از سرمایه در گردش بیشتر مواجه می شوند. اما شرکت های که در ابتدا و میانه حلقه قرار دارند در ابتدا کمتر درگیر کاهش تقاضا می شوند و در ادامه تحت تاثیر افت خرید مصرف کنندگان قرار می گیرند.

درخواست مرغداران برای افزایش قیمت مرغ

شکرخدایی درباره ناکارآمدی سیاست حذف ارز ترجیحی گفت: حدود ۹۰ درصد از نهاده های کشور از طریق واردات تامین می شوند به همین دلیل این ادعا که ما در تولید مرغ و تخم مرغ خوداتکا هستیم درست نیست، زیرا بخش عمده ای از نهاده ها وارداتی هستند و از طرف دیگر افزایش قیمت های جهانی باعث شده که علاوه بر حذف ارز ترجیحی عامل دیگری نیز در تورم هم تاثیر داشته باشد و حالا اگر قیمت نهاده ها در بازار جهانی افت پیدا نکند تا قبل از سال ۱۴۰۲ بار دیگر قیمت مرغ در کشور تا ۱۰۰ هزار تومان افزایش می یابد.

سود اختلاف قیمت تخم‌مرغ در بازار به جیب چه کسانی می رود؟

او با تاکید بر اینکه دولت باید وارد سیاست های کلان شود و از قیمت گذاری در بازار دست بردارد، اظهار کرد: امروز باید عرضه و تقاضا برای تعیین قیمت ملاک قرار بگیرد تا تعادل به وجود بیاید، از طرف دیگر دولت باید در  پرداخت حق بیمه کارگران و پرداخت یارانه به آنها، به کارفرما ها کمک کند و پرداخت مستقیم یارانه به کارگران را برای جبران کاهش قدرت خرید آنها اجرایی کند و از فشار به کارفرمایان برای جبران سیاست های غلط اقتصادی دست بردارد.

عضو ستاد تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صمت افزود: با توجه به هزینه های بالای جاری و ضعف در بودجه نویسی کاهش قدرت خرید در کشور افزایش یافته است و در شرایط کنونی ایران ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی نیاز دارد تا بتواند از مشکلات اقتصادی جلوگیری کند و به اقتصاد رونق بخشد.

علت اصلی افزایش قیمت مرغ چه بود؟

او با تاکید بر اینکه فرصت توسعه را نباید به تعویق انداخت، گفت: از آنجایی که در دهه ۸۰ ایران فرصت توسعه را هنگام افزایش قیمت نفت از دست داده است در مقطع کنونی دولت باید توسعه روابط منطقه ای و خارجی را دنبال کنند تا از این طریق اقتصاد کشور کم کم به ریل توسعه برگردد در غیر اینصورت همچنان تورم و رکود اقتصادی شدید تر می شود.

ما در تولید مرغ خوداتکا نیستیم/ احتمال افزایش قیمت مرغ تا ۱۰۰ هزار تومان

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری موج

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دو + 7 =