مخالفت تشکل‌های صنعت طیور با حذف سامانه بازارگاه
مخالفت تشکل‌های صنعت طیور با حذف سامانه بازارگاه

مخالفت تشکل‌های صنعت طیور با حذف سامانه بازارگاه

انجمن ملی تولیدکنندگان جوجه یکروزه، اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران و اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی مرغ تخم‌گذار میهن در نامه‌ای به وزیر جهادکشاورزی مخالفت تشکل‌های ملی صنعت طیور را با حذف سامانه بازارگاه بعد از تغییر نرخ ارز اعلام کردند.

در متن نامه این تشکل‌ها به سید جواد ساداتی نژاد آمده است:

با عنایت به تغییر نرخ ارز و اخبار واصله از عدم تصمیم‌گیری نهایی در رابطه با شیوه توزیع نهاده‌ها و همچنین تحلیل عملکرد سامانه بازارگاه در دو سال گذشته به استحضار می‌رسانیم سیستمی شدن توزیع نهاده‌ها از دیرباز مورد تقاضای فعالین صنعت دام و طیور بوده و این نیاز از سال ۱۳۹۸ از مجرای سامانه بازارگاه عملیاتی شد. از جمله نقاط قوت و ضعف توزیع سیستمی از طریق سامانه می‌توان به مواردی اشاره کرد.

عملکرد و نقاط قوت سامانه شامل حذف واسطه‌های غیر ضرور و سوداگری در مسیر توزیع، شفافیت در عملکرد واردکنندگان، نظارت در عرضه و خرید نهاده‌ها، امکان تحلیل داده‌ها و میزان مصرف نهاده‌ها جهت تصمیم گیری های کلان کشور، استفاده از سامانه به عنوان ابزاری جهت تمکین تولیدکنندگان در اجرای قوانین و دستورالعمل‌ها است.

همچنین از نقاظ ضعف نیز می توان به تخصیص و توزیع نهاده‌ها برای مصرف کنندگان توسط دولت، وجود بانک کشاورزی به عنوان حلقه پایانی تخصیص و رفع نواقص که با توجه به نامرتبط بودن سیستم بانکی با بدنه تولید سامانه را دچار بروکراسی پیچیده و به مخاطره انداختن فعالیت تولیدکنندگان شده است و عدم تعریف فرآیند پاسخگویی به تولیدکنندگان بابت محوله‌های فاقد کیفیت (با توجه به اینکه ارزش کالا قبل از تحویل پرداخت شده است) اشاره کرد.

جناب آقای وزیر قطعاً تایید می‌فرمایید که با تغییر نرخ ارز مشکلات تامین، تخصیص و انتقال ارز به طور کامل حل نخواهد شد و تحریم‌های ظالمانه علیه کشور به عناوین مختلف ادامه خواهد داشت و در این شرایط لزوم مدیریت بهینه صنعت طیور جهت کنترل شرایط و استفاده از ظرفیت‌های موجود و رها نکردن امورات امری است اجتناب ناپذیر که ادامه توزیع نهاده‌ها از طریق سامانه بازارگاه اما با مدیریت تشکل‌های ملی و رفع ایرادات جزئی باقی مانده می‌تواند نقش پررنگی در کمک به دولت جهت پیشبرد و اهداف کلان کشور داشته باشد.

رونق بازار داخلی فرآورده های دام و طیور

لذا با توجه به اخبار واصله مبنی بر ارائه پیشنهادات مختلف در خصوص حذف کامل سامانه بازارگاه که پاک کردن صورت مسئله است و نه حل مسئله و با عنایت به توضیحات ارائه شده، بدینوسیله تشکل‌های ملی صنعت طیور ضمن مخالفت قاطع با حذف سامانه بازارگاه که زمینه ساز بی نظمی و سودجویی‌هایی که مسبوق به سابقه است، عرضه کالا صرفاً از طریق سامانه بازارگاه با محوریت تشکل‌های ملی را خواستار و خواهشمند است دستور فرمایید قبل از هرگونه تصمیم‌گیری موضوع با تشکل‌های ملی مطرح و پس از تصمیم سازی مناسب نسبت به اتخاذ بهترین راهکار اقدام شود.

مخالفت تشکل‌های صنعت طیور با حذف سامانه بازارگاه

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری الف

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × یک =