مرغداران زیر بار شرایط خرید وزارت جهاد نمی روند
مرغداران زیر بار شرایط خرید وزارت جهاد نمی روند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

مرغداران زیر بار شرایط خرید وزارت جهاد نمی روند

احتمال کمبود شدید گوشت مرغ در آینده  نزدیک/ علت پایین بودن قیمت مرغ بر هم خوردن نظام عرضه و تقاضا است/ وزارت جهاد قیمت خرید مرغ را به مرغداران اعلام نکرده است

به گزارش دامیران به نقل از بازار، جلال محمودزاده ، با اشاره به توزیع نهاده های دامی و گرانی در این بخش اظهار کرد: با رویکردی که دولت و وزارت جهاد کشاورزی در پی گرفته، در دو ماه آینده به دلیل کاهش جوجه ریزی و معدوم کردن جوجه ها آن هم به دلیل نبود نهاده های دامی ، با کمبود شدید گوشت مرغ مواجه خواهیم شد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: مسئولین وزارت جهاد کشاورزی تاکید دارند که ما قیمت مرغ را ۳۰ الی ۳۵ هزار تومان نگه داشتیم در صورتی که شرایط به این نحو نیست. دلیل اصلی اینکه مرغ در شرایط فعلی ۳۰ الی ۳۵ هزار تومان قیمت دارد این است که، اولا در زمانی که دولت قصد داشت یارانه ها را بردارد مردم هجوم آورده و مرغ ارزان قیمت خریداری کردند و نهایتاً عرضه و تقاضا به هم ریخت.

این نماینده مجلس تاکید کرد: همچنین ما مقداری مرغ از تولید گذشته در اختیار داشتیم و همچنین مقداری نهاده های دامی ارزان قیمت هم در انبارها وجود داشت، از سوی دیگر قدرت خرید مردم هم کاهش پیدا کرده بود بنابراین به واسطه این دلایل است که مرغ در شرایط فعلی ۳۰ الی ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

هیچ نهاده ای در بازارگاه بارگزاری نشده / مرغداران در مضیقه سویا

این نماینده مجلس تاکید کرد: بر اساس آنالیز صورت گرفته، قیمت هر کیلو مرغ ۵۵ هزار تومان برای مردم تمام می شود. یعنی اگر مرغدار بخواهد این مرغ را به فروش برساند، باید این مرغ را کیلیویی ۶۰ هزار تومان در اختیار دولت قرار دهد. در نهایت دولت نیز باید با این قیمت مرغ را در اختیار بازار قرار ‌دهد که این کار را انجام نمی دهد.

وزیر جهاد از مجلس کارت زرد گرفت

وی با بیان اینکه شاهد افزایش قیمت نهاده‌های دامی هستیم ،گفت: در شرایط فعلی قیمت جو از ۲ هزار تومان به کیلویی ۱۳ هزار تومان، ذرت به کیلیویی ۱۴ هزار تومان و سویا به ۱۶ هزار تومان رسیده است.  بنابراین مرغداران نقدینگی لازم را ندارند تا نهاده های گران از بازار تهیه کنند. این موارد باعث می‌شود تا مرغداری‌ها جوجه ریزی نکرده و آن مرغ داری که جوجه ریزی کرده، جوجه هایش را معدوم کند.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس تاکید کرد: از سوی دیگر جهاد کشاورزی به مرغ داران اعلام کرده که تسهیلات و قرارداد خرید با مرغ داران تنظیم خواهد کرد اما قیمت را به آنها نخواهد داد، یعنی نمیگوید که به چه قیمتی مرغ را از مرغداران خریداری خواهد کرد و این یعنی یک معامله ناقص.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی این سوال برای مرغ داری ها مطرح است که اگر فردا روزی جهاد کشاورزی مرغ را زیر قیمت از مرغداری ها خریداری کند، این مرغداری ها چه کار باید کنند بنابراین هیچ مرغ داری زیر بار چنین قراردادی نمی رود.

مرغداران زیر بار شرایط خرید وزارت جهاد نمی روند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: گروه کشاورزی بازار

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهارده + دوازده =