مرغدار‌ان اجازه عرضه مرغ خارج از قیمت مصوب را ندارند
مرغدار‌ان اجازه عرضه مرغ خارج از قیمت مصوب را ندارند
post

مرغدار‌ان اجازه عرضه مرغ خارج از قیمت مصوب را ندارند

مدیر کل تعزیرات حکومتی تهران: در شرایطی که مرغداران نهاده تولیدی را با قیمت دولتی دریافت کرده اند، حق ندارند بخشی از مرغ تولیدی خود را به قیمت آزاد عرضه کنند.

آقای محمدعلی اسفنانی که برای رصد هر چه بیشتر علل اخلال در قیمت مرغ در یک کشتارگاه حاضر شده بود، افزود: اعلام کردیم که مشکلات در بحث توزیع را بنا داریم از مبدأ پیگیری کنیم تا بتوانیم از این طریق رسیدگی و حکم صادر کنیم و به همین منظور در این کشتارگاه مرغ که اطراف یکی از شهرستان‌های تهران است، حاضر شدیم.

خوشبختانه در این کشتارگاه روی بسته‌های مرغ قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان درج می‌شود و هیچ کسی اجازه فروش بالاتر از آن را ندارد.

مدیر کل تعزیرات حکومتی تهران افزود: البته ما در این کشتارگاه شاهدیم که بسته‌هایی شامل ۴ تا ۵ عدد مرغ به شرکت‌های قطعه بندی ارسال می‌شود که در شرایط کنونی به لحاظ کمبود مرغ این کار باید متوقف شود و حتماً سازمان‌های مرتبط باید جوابگو باشند تا مرغی که باید به قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به دست مصرف کننده برسد با قیمت‌های بالاتر قطعه بندی نشود و البته ما هم این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

آقای اسفنانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در شرایطی که وزارت جهاد کشاورزی ادعا می‌کند همه نهاده‌های مورد نیاز مرغداران را با قیمت دولتی تأمین کرده است چرا برخی مرغداری‌ها حدود ۴۰ درصد تولیدات خود را به شبکه تنظیم بازار می‌دهند؟ گفت: مرغدار نهاده یارانه‌ای دریافت می‌کند لذا حق ندارد غیر از شبکه توزیع با مبلغی دیگر توزیع کند و این تخلف است و عرضه خارج از شبکه محسوب می‌شود؛ سازمان‌های نظارتی باید به ما گزارش کنند تا حکم صادر کنیم و از نظر ما عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب تحت هر عنوانی تخلف است.

قیمت گذاری دستوری یا اثر کالای جایگزین؟!

مرغدار باید مرغ زنده را براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار هر کیلوگرم ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان تحویل کشتارگاه دهد تا در نهایت مرغ کشتار شده و بسته بندی به قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به دست مردم برسد، اما متأسفانه شاهدیم که برخی مرغداران تا ۲۴ هزار تومان مرغ زنده را افزایش قیمت داده اند و این از نظر ما تخلف است و مسئولان جهاد کشاورزی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان باید ورود کنند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: اشکال دیگر این است که ما می‌بینیم کشتارگاه هیچ فاکتور و حواله‌ای تحویل مرغدار نمی‌دهد و به صورت سنتی و زبانی کار می‌کند، اما مگر می‌شود مرغدار، مرغ ارسالی اش را بدون حواله و صورت باسکول ارائه کند.

آقای اسفنانی افزود: مسئولان نظارتی مکلف اند همه مرغداران را ملزم کنند همه تولیدات مرغ را با حواله رسمی معتبر و با فاکتور مهر و امضا شده تحویل کشتارگاه دهند تا ما بتوانیم موارد را پیگیری کنیم.

از این طریق ما می‌توانیم میزان مرغ تولید شده و میزان ارسال شده به کشتارگاه را رصد کنیم و اگر بازار اشباع شد آن زمان می‌توان اجازه قطعه بندی مرغ را هم صادر کرد.

مدیر کل تعزیرات حکومتی تهران افزود: فاکتور صادر نکردن چه از ناحیه مرغدار و چه از ناحیه کشتارگاه تخلف است و آنچه که تحت مسئولیت ماست پیگیری می‌کنیم و درباره تخلفات برخی مرغداری‌های دیگر استان‌ها باید نظارت‌های بیشتری صورت گیرد.

بیشتر بدانید:

مرغداران در ضررند، دولت باید تخم مرغ ذخیره کند

مرغداران هنگام خرید جوجه فاکتور دریافت کنند

بانک کشاورزی به مرغداران کمک کند

مدیران نظارتی و اجرایی در میدان عرضه میوه، روغن و مرغ شب عید

صبح امروز میرمحمدی بازرس کل امورصمت بازرسی کل کشور با آقای قبادی دبیر کارگروه تنظیم بازار و معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت به همراه رییس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران و نمایندگان اصناف و سازمان حمایت در میدان تره بار جلال آل احمد تهران حاضر شدند و از نحوه عرضه، کیفیت و قیمت میوه بازدید کردند.

صادرات جوجه یک روزه موجب کاهش تولید مرغ شده است

در حین بازدید، اقای کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی نیز در میدان حاضر شد و از روند عرضه میوه و مرغ بازدید کرد.

بررسی قیمت و کیفیت میوه در سطح میدان مذکور اگرچه از وضعیت قابل قبولی برخوردار بود، اما مراجعه به سطح شهر و اصناف خرده فروش حاکی از تفاوت قابل ملاحظه و حداقل دو برابری قیمت با میوه‌های مشابه تره بار بود که در خصوص موارد نا متعارف اعمال قانون شد.

بنا بر مطالبه بازرس کل امور صمت مقرر شد، کارگر رییس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران طی هماهنگی با رییس اتحادیه بارفروشان، موضوع ضرورت ارایه فاکتور را برابر مصوبات جلسه ۱۰ اسفند با موضوع نظارت بر شبکه فروش را پیگیری و کلیه اصناف ذیربط را مکلف به اجرای آن کند.

آنچه حایز اهمیت است ضرورت نظارت حداکثری اصناف و اتحادیه بر عملکرد فروشندگان خرد در سراسر کشور است و آقای میرمحمدی بازرس کل امور صمت از مردم شریف ایران در اقصی نقاط کشور درخواست کرد موارد تخلف و گرانفروشی را با سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مطرح کنند.

با توجه به بررسی بعمل آمده در خصوص کمبود روغن مخصوص پخت و پز در سطح تره بار جلال آل احمد بلافاصله نسبت به تامین روغن مورد نیاز اقدام و نسبت به توزیع آن مبادرت شد.

در خصوص توزیع مرغ نیز امروز ۷ تن مرغ به میدان جلال تحویل داده شده بود که به واسطه تاخیر در بارگیری ماشین‌های حمل، صف طولانی در میدان شکل گرفته بود و با تذکر به مدیر میدان مقرر شد برنامه ریزی مناسب شود.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: خبرگزاری صداوسیما
لینک کوتاه: daamiran.com?p=10069
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
مرغدار‌ان اجازه عرضه مرغ خارج از قیمت مصوب را ندارند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

20 + دو =