مسئولان نیوکاسل را عامل اصلی کمبود مرغ می‌دانند
مسئولان نیوکاسل را عامل اصلی کمبود مرغ می‌دانند

مسئولان “نیوکاسل” را عامل اصلی کمبود مرغ می‌دانند

در روزهای اخیر نبود گوشت مرغ و قیمت‌های متفاوت آن در استان و از سوی دیگر بی‌تدبیری مسئولان، موجب آشفته بازاری و نارضایتی مردم شده است.

سریال دنباله‌دار کمبود گوشت مرغ بار دیگر از بحث‌های داغ در روزهای اخیر شده و در این آشفته بازار مردم به دنبال مرغ برای سفره‌هایشان می‌گردند و اصناف نیز از ویترین‌های خالی خود ناراضی و گلایه‌مند هستند.

کمبود و نبود مرغ گرم در بازار از یک سو و نبود نظارت بر روی قیمت‌ها و نحوه توزیع آن از سوی دیگر صدای مردم استان را درآورده و مسئولان مدعی هستند که هیچ افزایش قیمت نداشته‌ایم، اما سخن مردم و اصناف چیز دیگری است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، در این زمینه اظهار داشت: در مهرماه به دلیل بیماری نیوکاسل کاهش ۴۰ درصدی جوجه ریزی در استان رخ داد که سبب عدم تعادل در بازار عرضه و تقاضا شده است.

با توجه به جوجه‌ریزی بیش از ۴ میلیون قطعه طیور در واحدهای مرغداری سطح آذربایجان‌غربی در آبان ماه، طی این هفته مشکل کاملا مرتفع خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت تامین کالاهای اساسی مردم، گفت: به منظور برخورد با متخلفان باید فرایند تولید مرغ از مرحله جوجه‌ریزی تا عرضه در سطح بازار مصرف و رسیدن به دست مردم بیش از پیش رصد و نظارت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، افزود: طی هفته گذشته به‌ دلیل خودداری تعدادی از واحدهای تولید مرغ گوشتی از فروش مرغ به قیمت مصوب دولتی، تعداد ۶۲ واحد متخلف به مراجع نظارتی جهت برخورد قانونی معرفی شده است.

از صبح شنبه بازرسی‌های نظارتی با همکاری ضابطان قضایی و بسیج مستضعفان در بازار، بر سطح کشتارگاه‌ها و مراکز عرضه گوشت مرغ تشدید می‌شود.

مهمترین موضوع مورد بررسی در این زمینه، تامین امنیت غذایی و تداوم تولید و نظارت بر بازار است که در این راستا تولید و بازاررسانی گوشت مرغ در اولویت قرار دارد.

تخم‌مرغ گران نشده بلکه به قیمت واقعی نزدیک شده است!

با واحدهای تولیدی که از تحویل گوشت مرغ به کشتارگاه خودداری می‌کنند، برخورد قانونی انجام می‌شود.

مهمترین مشکل گوشت مرغ توزیع در سطح بازار است که از ظرفیت بالقوه بسیج مستضعفان و نیروهای جهادی در این بخش نیز استفاده می‌شود. عرضه گوشت مرغ منجمد تا تثبیت بازار به صورت نامحدود ادامه خواهد داشت.

گوشت مرغ درگیر دلال بازی شده است

یکی از اصناف در سطح شهر ارومیه در خصوص کمبود و افزایش لحظه به لحظه قیمت گوشت مرغ در استان، اظهار داشت: طی چند روز گذشته هیچ مرغی در مغازه‌ها توزیع نشده است، عامل اصلی آشفته بازار مرغ دلال‌بازی است، بیماری نیوکاسل بهانه است.

کشتارگاه‌ها گوشت مرغ را با قیمت گزاف در بین مغازه‌داران توزیع می‌کنند، اگر اصناف با قیمت بالا گوشت مرغ را بخرند مجبور است با قیمت بالا نیز به فروش برساند بنابراین هیچ نظارتی از سوی مسئولان انجام نمی‌گیرد.

عملکرد مسئولان طی چند ماه اخیر کاملا ضعیف شده و هیچ ارگان و سازمانی پاسخگوی این آشفته بازار نیست.

نظارت از کشتارگاه تا مغازه بر عهده بر عهده جهاد کشاورزی است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌‌غربی، در خصوص عدم نظارت این سازمان بر قیمت گوشت مرغ در استان، که طی روزهای اخیر موجب سوء استفاده دلالان شده است، بیان داشت: بر اساس دستور صادر شده، از ابتدای هفته جاری، نظارت از کشتارگاه تا عرضه مرغ در بازار بر عهده جهاد کشاورزی بوده و سازمان صمت هیچ دخالتی در آن ندارد.

غلامرضا بابایی عنوان کرد: بازرسان سازمان صمت استان با همکاری دیگر دستگاه‌های مسئول، کار بازرسی از بقیه کالاها را در بازار استان بر عهده دارند و با تخلفاتی که در این حوزه انجام می‌شود، براساس قانون به جدیت برخورد می‌کنند.

حال باید منتظر ماند و دید آیا نظارت و افزایش تولید می‌تواند موجب التیام درد مردم باشد یا دلیل دیگری مانع وجود مرغ در بازار است؟!

مسئولان نیوکاسل را عامل اصلی کمبود مرغ می‌دانند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دو × 5 =