مقررات بهداشتی برای پیشگیری از بیماری‌های واگیردار طیور
مقررات بهداشتی برای پیشگیری از بیماری‌های واگیردار طیور

لزوم رعایت مقررات بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار طیور

کارشناس دامپزشکی: رعایت مقررات بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار طیور ضروری است.

کارشناس اداره کل دامپزشکی استان ماندران گفت: مرغداران با به‌روز کردن ساختار مرغداری و رعایت دقیق ضوابط و مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای دامپزشکی، از شیوع بیماری‌های واگیردار طیور پیشگیری کنند.

محمدرضا شیرزاد در دوره آموزشی مهارتی آشنایی با بیماری‌های تنفسی طیور که با حضور کارشناسان دامپزشکی و جهاد کشاورزی و مرغداران شهرستان بهشهر برگزار شد، گفت: این دوره با توجه به اهمیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و خسارات اقتصادی قابل توجه ناشی از رخداد بیماری نیوکاسل و تلفات حاصل از آن برگزار شد.

کارشناس اداره کل دامپزشکی استان مازندران تصریح کرد: برای جلوگیری از پراکندگی و گسترش بیماری‌های طیور بویژه بیماری‌های تنفسی که به صورت فصلی در مرغداری‌ها شیوع پیدا می‌کنند، بایستی مسائل امنیت زیستی به صورت کامل رعایت شوند.

وی سرفه، تنفس بدون نظم، بی تحرکی، بی اشتهایی، لرزش در عضلات، فلج نسبی و یا ایجاد شدن فلج کامل را از علائم بیماری نیوکاسل برشمرد و بیان داشت: رعایت نکات ایمنی و بهداشتی اصلی‌ترین عامل در پیشگیری و موثرترین ابزار برای کنترل این بیماری، واکسیناسیون است.

شیرزاد اشکال در تنفس همراه با صدا‌های تنفسی، افت تولید بسیار زیاد تخم مرغ، خونریزی در ساق پا، آبریزش چشم و بینی، کاهش شدید مصرف دان و شروع ناگهانی تلفات با رشد صعودی را از علائم و واکسن‌های تزریقی و خوراکی را از راه‌های پیشگیری بیماری آنفلوانزا برشمرد.

مرغداران می‌توانند با به‌روز کردن ساختار مرغداری خود و رعایت دقیق ضوابط و مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای دامپزشکی ضمن پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار طیور که برخی از این بیماری‌ها مانند آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان تهدیدکننده بهداشت و سلامت عمومی جامعه نیز هستند، در حفظ سرمایه ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی گام مؤثری بردارند.

مقررات بهداشتی برای پیشگیری از بیماری‌های واگیردار طیور

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری فارس

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سه × دو =