نرخ‌های نمادین دولتی و جوجه‌های یک روزه‌ای که راه خود را می روند
نرخ‌های نمادین دولتی و جوجه‌های یک روزه‌ای که راه خود را می روند
post

نرخ‌های نمادین دولتی و جوجه‌های یک روزه‌ای که راه خود را می روند

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک روزه گفت: نرخ دولتی جوجه یک روزه ۴۲۰۰ تومان است اما با افزایش تقاضای جوجه یک روزه قیمت ها در بازار بالا رفت.

بازار مرغ یکسالی است که از شرایط ثبات خارج شده و علیرغم نرخ مصوب دولتی ۲۴۹۰۰ تومانی، قیمت های بازار بالاتر است. تولید کنندگان مرغ دلیل عمده را به گرانی جوجه یک روزه مرتبط می دانند. آنها می گویند علیرغم اینکه نرخ جوجه یک روزه ۴۲۰۰ تومان است اما تا ۹ هزار تومان هم به فروش می رود.

در این زمینه با محمدرضا صدیق پور، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک روزه صحبت کردیم:

وی در پاسخ به اینکه تولید کنندگان مرغ از قیمت بالای جوجه یک روزه به شدت انتقاد دارند، دلیل این افزایش قیمت چیست؟ گفت: البته انتقاد داشتند اما اکنون قیمت بهتر شده است، دلیل افزایش قیمت جوجه یک روزه هم این بود که قیمت مرغ را افزایش دادند و تقاضا برای جوجه ریزی زیاد شد و همین عاملی برای افزایش قیمت شد.

دولت سال گذشته قیمت مرغ را به کیلویی ۲۴۹۰۰ تومان افزایش داد بدون اینکه قیمت جوجه یک روزه را اصلاح کند و به دلیل سود آوری که تولید مرغ داشت تقاضا برای جوجه ریزی بیشتر شد و چون تولید جوجه هم ثابت بود باعث افزایش قیمت شد.

صدیق پور با بیان اینکه قیمت جوجه یک روزه بین ۵۰۰۰ تا ۵۷۰۰ تومان ثابت شده است، افزود: از فروردین ماه امسال قیمت را مدیریت کردیم و اکنون اصلاح شده و مشکل خاصی در مورد قیمت جوجه ندارد.

وی در پاسخ به اینکه قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومان است، گفت: این نرخ آذر پارسال است و از آن موقع قیمت مرغ و نهاده‌های مربوط افزایش یافته اما قیمت جوجه تغییری نکرده است.

علیرغم اینکه قیمت نرخ دولتی جوجه یک روزه ۴۲۰۰ تومان است به گفته دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان  جوجه یکروزه، به قیمت ۵۷۰۰ تومان به فروش می رود.

مرغداری ها دان ندارند، احتمال بحران در بازار نوروزی مرغ

تولید در چند ماه اخیر برای مرغداران سودآور شده است

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه در پاسخ به اینکه شما می گویید پس از افزایش قیمت مرغ به ۲۴۹۰۰ تومان تقاضا برای  جوجه ریزی بیشتر شده منظور شما این است که تولید برای مرغداران سودآوری دارد؟ گفت: بله همینطور است اگر سود آوری نداشت که اکنون برای خرید جوجه صف نمی کشیدند.

تولید کنندگان مرغ می گویند قیمت جوجه یک روزه و نهاده های تولید بالاست و آنها در هر کیلو ۲۴۰۰ تومان ضرر می کنند.

به گفته این مسئول ماهانه ۱۲۲ میلیون جوجه یک روزه تولید می شود و این تولید ثابتی است و امکان افزایش ندارد، قیمت جوجه پاپ زیر ۵ هزار تومان و سایر برندها تا ۶ هزار تومان است.

بنابه اظهارات این مسئول در حالی که قیمت مصوب جوجه یک روزه ۴۲۰۰ تومان است اما در بازار تا ۶ هزار تومان هم به فروش می رود که سال گذشته مرغداران رسیدن قیمت‌ها تا ۹ هزار تومان هم گزارش دادند.

صدیق پور در توجیه این عدم رعایت نرخ مصوب می گوید: سال گذشته چندین ماه تولید کنندگان جوجه یک روزه را به نرخ پایین تر از مصوب دولتی فروختند ضمن اینکه دولت دو مرحله نرخ خوراک دام را افزایش داده و حقوق پرسنل ۲۵ درصد افزایش یافته و کرایه ها ۸۰ درصد بیشتر شده است.

دبیر انجمن صنفی تو لیدکنندگان جوجه یک روزه افزود: کشوری که صادر کننده بود اکنون به واردات مرغ منجمد و تخم مرغ نطفه دار روی آورده است. بنابراین نباید سیاست ها طوری باشد که تولید کننده ضرر کند.

وی در پاسخ به اینکه چه سهمی از این جوجه ها نژاد آرین است، گفت: حدود ۸ درصد این جوجه ها آرین است، دولت گفته است که تا پایان امسال ۵۰ درصد آرین خواهد شد.

نرخ‌های نمادین دولتی و جوجه‌های یک روزه‌ای که راه خود را می روند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری فارس

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نوزده − ده =