نوک چینی طیور ، چرا و چگونه انجام شود؟
نوک چینی طیور ، چرا و چگونه انجام شود؟
post

نوک چینی طیور ، چرا و چگونه انجام شود؟

نوک چینی طیور برای کاهش شدت آسیب های ناشی از برخی رفتار ها در شرایط خاص انجام می شود. این شرایط می تواند شامل: بیماری کانیبالیسم، کمبود مواد غذایی، افزایش نور و… باشد.

نوک چینی طیور به عملی گفته می شود که در آن قسمتی از نوک پرنده به صورت دستی یا توسط دستگاه چیده می شود و بدین ترتیب از وارد آمدن خسارات جدی به گله جلوگیری به عمل می آید. دلیل انجام این کار جلوگیری از بیماری هم خواری در پرندگان می باشد، هم خواری یا کانیبالیسم یک بیماری مسری (واگیردار) می باشد که طی آن یک پرنده به پرنده دیگر حمله کرده و باعث زخمی شدن و پر چینی پرنده مقابل می گردد و سایر پرنده ها نیز به صورت ناخود آگاه این عمل را انجام داده و بدین ترتیب این بیماری به کل گله سرایت می کند و باعث وارد آمدن ضرر های زیادی به صاحبان گله می شود.

بیشتر بدانید:

بهترین زمان برای نوک چینی طیور

عمل نوک چینی طیور در هر سنی انجام می شود، ولی بهترین زمان برای نوک چینی طیور ۶ الی ۸ روزگی می باشد زیرا در صورت قطع شدن نوک پرنده در این سن امکان رشد مجدد نوک پرنده در آینده وجود ندارد. البته این کار نیاز به مهارت و ظرافت خاصی دارد و در صورت انجام هر عمل اشتباه یک جوجه را از بین خواهد برد. معمولا پرورش دهندگانی که تجربه کافی ندارند عمل نوک چینی را پس از رسیدن جوجه ها به سن یک الی دو ماهگی انجام می دهند، چون در این حالت نوک پرنده ها به اندازه کافی رشد کرده و با سوراخ بینی آنها فاصله زیادی دارد و احتمال انجام اشتباه خیلی کم می شود. نوک چینی در پرندگانی مانند مرغ، خروس، بوقلمون، بلدرچین و اردک انجام می شود.
نوک چینی طیور، چرا و چگونه انجام شود؟
عمل نوک چینی طیور در هر سنی انجام می شود

فواید و مظرات نوک چینی طیور

فواید نوک چینی طیور

نوک چینی در پرندگان هم مزیت دارد و هم عیب، ولی مزایای آن بیشتر از معایب آن می باشد. البته ناگفته نماند برخی ترجیح خود را بر نچیدن نوک پرندگانشان می دهند و از این کار صرف نظر می کنند. از جمله مزایای چیدن نوک پرندگان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • از بین رفتن خود خواری در طیور

 • از بین رفتن هم دیگر خواری یا کانی بالیسم در گله

 • صرفه جویی در مصرف غذا، زیرا امکان ریخت و پاش غذا از بین می رود.

 • در یک سطح ماندن میزان رشد گله

 • شانس زنده ماندن طیور افزایش می یابد.

مضرات نوک چینی طیور

در کنار مزایایی که نوک چینی دارد، این عمل با معایبی نیز همراه خواهد بود. موارد زیر چند مورد از معایب نوک چینی طیور می باشد:
 • وزن پرنده یک الی دو هفته پس از عمل نوک چینی کاهش خواهد یافت، دلیل این امر استرس وارد شده به پرنده می باشد.
 • جوجه های نوک چینی شده به دلیل کاهش اشتها در آنها وزن کمتری نیز خواهند داشت، بنابراین ۱۰ الی ۲۰ هفته زمان می برد تا این جوجه ها مانند جوجه های نوک چینی نشده به وزن ایده آل برسند.
 • به دلیل انجام عمل نوک چینی، بلوغ جنسی در پرنده با تاخیر به وقوع خواهد پیوست. به همین دلیل میزان تخم گذاری در سنین بلوغ با کاهش مواجه خواهد شد ولی در اندازه تخم هیچ تاثیری نخواهد داشت.

 

نوک چینی طیور برای کدام پرندگان الزامیست

نوک مرغ هایی که در طول شبانه روز در سالن های پرورشی مرغداری زندگی می کنند، باید قطع شود. زیرا در این مکان، مرغ ها با تراکم بیش از حد نگهداری می شوند.
در نتیجه این عامل و دلایلی مشابه به این، باعث بروز بیماری کانیبالیسم می شود. در مرغ های بومی  قطع کردن و سوزاندن نوک صورت نمی گیرد.

بیشتر بدانید:

 

روش های نوک چینی طیور

نوک چینی طیور به دو روش کلی سیستم دقیق و سیستم سنتی انجام می شود:

 

سیستم دقیق

نوک چینی طیور به چهار روش انجام می شود که شامل: ۱- روش مکانیکی ۲-روش تیغه داغ ۳- روش الکتریکی ۴- استفاده از اشعه فرو سرخ
 1. مکانیکی: در این روش عمل نوک چینی طیور به صورت دستی و با استفاده از یک چاقو یا قیچی انجام می شود، این روش وقت گیر می باشد و برای تعداد زیاد کاربرد ندارد. در این روش عمل نوک چینی طیور با درد همراه می باشد و احتمال رشد دوباره نوک ها وجود دارد.
 1. تیغه داغ: در این روش نوک پرنده را داخل سوراخی قرار می دهند و یک تیغه داغ با عبور سریع باعث قطع شدن سر نوک میشود. به دلیل داغ بودن تیغه بافت های سلولی فعال کشته می شود و احتمال رشد مجدد از بین می رود و درد جوجه نیز کمتر می باشد. برای انجام نوک چینی مناسب بر روی یک پرنده، بخشی از فک بالائی و پائینی بوسیله یک دستگاه الکتریکی قطع کننده با حرارت ۸۱۵ درجه سانتیگراد برداشته می شود. دستگاه اتوماتیک بوده و با فشار نوک جوجه ها به ماشه آن، تیغه ای پائین آمده و نوک جوجه را قطع مینماید. تیغه داغ نه تنها نوک را قطع می کند بلکه بعنوان یک وسیله داغ کننده عملکرده و بافتهای مولد نوک را معدوم می نماید. در نوک چینی طیور با تیغه داغ باید دقت نمود که زبان جوجه سوزانیده نشود. روش کار: جوجه وارد سوراخ مورد نظر شده و سپس توسط تیغه ی داغی نوک قطع می شود. امکان رشد دوباره نوک وجود ندارد و جوجه درد کمتری را تحمل می کند.
 1. الکتریکی: در این روش از یک جریان الکتری قوی برای قطع کردن نوک استفاده می کنند.
 1. اشعه فرو سرخ: در این روش نیز قطع شدن نوک پرنده با استفاده از اشعه فرو سرخ صورت می گیرد، درد پرنده کمتر می باشد و خونریزی کمتری نیز صورت می گیرد و میزان استرس وارد شده به پرنده نیز کمتر از سایر روش ها خواهد بود.

سیستم سنتی

این روش در دو مرحله صورت می گیرد. یکی در ۴ تا ۶ هفتگی و دیگری در ۱۲ تا ۱۴ هفتگی انجام می شود.
روش کار: در این روش توسط تیغه ای، نصفی از قسمت فوقانی نوک جوجه قطع و سوزانده خواهد شد.

در اغلب موارد سن جوجه ها تعیین کننده روش نوک چینی خواهد بود.

نوک چینی طیور، چرا و چگونه انجام شود؟
نوک چینی طیور به دو روش کلی سیستم دقیق و سیستم سنتی انجام می شود


نوک چینی انسدادی در سن ۶ تا ۸ روزگی

این روش یکی از بهترین طرق نوک چینی پولتهائی است که بعداً بعنوان تخمگذار نگهداری خواهند شد. ولی تأثیر آن در نژادهای مختلف مرغ لگهرون یکسان نیست.
در این سن به راحتی می توان جوجه ها را گرفت و سرعت عمل هم خوب خواهد بود. ولی در این روش تمیز بودن بی نهایت اهمیت دارد، بطوریکه اغلب این روش را نوک چینی ظریف می نامند.
تجارب انجام شده نشان می دهد که برای انجام این روش مهارت خیلی مهم است و خیلی ها در انجام آن با شکست مواجه شده اند. بهرحال وقتی که با این روش نوک جوجه قطع و داغ می گردد مجدداً رشد نخواهد کرد و نوک چینی بعدی لازم نخواهد شد.
جوجه ها بوسیله یک ماشین نوک چینی الکتریکی که دارای یک صفحه راهنما و یک سوراخ به قطر ۰.۴۴ سانتیمتر است نوک چینی میشوند.
درجات بیشتر عمق سوراخ در مواردی که جوجه ها بزرگتر از حد طبیعی باشند استفاده می گردند.
جوجه را طوری نگه میدارند که انگشت شست پشت سر او قرار گرفته و انگشت نشانه زیر گلویش باشد. منقار بسته را در داخل سوراخ دستگاه قرار می دهیم و فشار ناچیزی برگلوی جوجه وارد می نمائید تا زبان او به عقب بازگردد.
نوک منقار با ماشه دستگاه برخورد کرده، تیغه پایین آمده و نوک جوجه بطور اتوماتیک قطع می شود.

بیشتر بدانید:

بین محل قطع نوک بالائی و سوراخهای بینی باید به اندازه ضخامت یک سکه پنج ریالی (۲ میلیمتر) فاصله وجود داشته باشد.
نوک پایین باید کمی بلندتر از نوک بالائی باشد برای این منظور هنگام قرار دادن نوک جوجه در داخل دستگاه باید سر اورا مقداری بطرف پایین شیب داد.منقارهای سخت باید دقیقاً ۲ ثانیه در تماس با تیغه داغ قرار گیرند و این کار توسط تایمر که بر روی دستگاه نوک چین نصب شده انجام می شود.
اگر بیش از این مدت نگه داشته شوند استرس زیادی به آنها وارد می شود و اگر زمان کوتاهتر از این باشد منقار مجدداً رشد خواهد کرد.
در یک نوک چینی خوب باید در هر دقیقه ۱۵ جوجه نوک چینی شوند. پس از سوزاندن نوک ۳۰۰۰ جوجه ، تیغه را باید تعویض کرد.
مراقب باشید که هنگام نوک چینی طیور چشم جوجه ها داغ نشود.
وقتی جوجه ها بالغ شدند نوک بالائی و پایین بخوبی گرد خواهد شد، ولی باز هم نوک بالائی مقداری کوتاهتر از نوک پایین خواهد بود. این روش نوک چینی طیور تنها در مورد جوجه های سنین ۶ تا ۱۰ روزه قابل اجراست.


نوک چینی یک طرفه در سن ۶ تا ۸ روزگی

در این روش نوک چینی طیور ، از تیغه های مخصوص استفاده می شود.
پرنده بطور جانبی نگه داشته می شود و هر دو نوک آن بطور همزمان قطع و داغ میگردد.
یک شیب داخلی سبب می گردد که بخش داخلی نوک بالائی و پایین کوتاهتر گردد.
تیغه باید یک ثانیه در تماس با منقار قرار گیرد.
براساس این تئوری عدم توانائی پرنده در بستن محکم منقارش سبب می گردد که نتواند بر پرها نوک بزند و یا دچار همدیگر خواری گردد.
این روش مورد قبول همگان نیست چون مزایای کمی نسبت به نوک چینی انسدادی دارد و در اغلب موارد منجر به تولید منقار بهم چسبیده می گردد.
نوک چینی طیور، چرا و چگونه انجام شود؟
مراقب باشید که هنگام نوک چینی طیور چشم جوجه ها داغ نشود


نوک سوزی سریع در یک روزگی

در این روش از یک قوس الکتریکی با ولتاژ زیاد در بین دو الکترود استفاده می شود که باعث سوراخ کوچکی در نوک بالائی می گردد. در هر ساعت بیش از ۲۰۰۰ جوجه را می توان با این روش نوک سوزی کرد.
چند روز بعد نوک بالائی شروع به افتادن می کند و تا ۱۰ روز بعد این عمل کامل گشته و پس از ۱۴ روز کاملاً بهبود می یابد. فقط قسمت بین سوراخ شده و سر جوجه باقی خواهد ماند.


نوک سوزی جوجه یکروزه با تیغه داغ

روش خاصی از نوک سوزی است که بیشتر برای جوجه های یکروزه و در کارخانه جوجه کشی استفاده می شود. در این روش بجای قطع نوک، جلوی نوک بالائی را توسط تیغه کند مخصوصی می سوزاند.
این تیغه طوری ساخته شده که یک لایه نازک از نوک بالائی را می سوزاند، به این ترتیب جوجه می تواند بدون حساسیت و به آرامی نوک زده و دان مصرف نماید. انتهای نوک بالائی بدتریج می افتد، به این ترتیب نوک پایین جوجه طبیعی بوده و فقط نوک بالائی سوزانده شده است.


نوک چینی طیور بین سنین ۶ تا ۱۲ هفتگی

خیلی از روشهائی که برای پولتهای نژاد تخمگذار استفاده می شوند. نمی توانند تا پایان عمر از همدیگر خواری جلوگیری نمایند، در نتیجه نیاز به نوک چینی مجدد طیور در سنین ۶ تا ۱۲ هفتگی خواهدبود.
نوک چینی طیور در این مرحله موجب می شود تا نوکها به وضعیت دائمی خود در آیند ولی استرس زیاد روی وزن آنها تأثیر می گذارد.
هر کدام از روشهای نوک چینی طیور بر روی وزن بدن تأثیر متفاوتی دارند ولی برتری یک روش بر نوع دیگر براساس کاهش نوک زدنها، همدیگر خواری و عملکرد دوران تولید گله ارزیابی می شود.
تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده، برتری کامل عملکرد گله را در سن ۶ هفتگی نسبت به نوک چینی طیور در ۱۲ هفتگی نشان می دهد.


طرز کار در نوک چینی طیور ، سنین ۶ تا ۱۲ هفتگی

از یک ماشین نوک چین الکتریکی استفاده گردد. در مورد پرندگان بین ۶ تا ۱۲ هفته نوک بالائی و پائینی را از فاصله حدود ۰.۴۵ سانتیمتری از جلوی سوراخهای بینی قطع می نمایند، نوک پایینی باید به مقدار ناچیزی بلندتر از نوک بالائی در نظر گرفته شود.
در هر مرحله فقط یک نوک قطع می گردد.
محل قطع نوک را باید داغ کرد تا قسمت شاخی کاملا گرد شود .
نوک چینی طیور، چرا و چگونه انجام شود؟
در این روش نوک چینی طیور ، از تیغه های مخصوص استفاده می شود


نوک چینی طیور در ۱۸ هفتگی

با توجه به آنچه قبلاً گفته شد، پرندگان ممکن است ۲ هفته قبل از شروع به تولید تخم مرغ نوک چینی شوند ولی در این روش قسمت کمتری از نوک برداشته خواهد شد. هر فک بطور جداگانه نوک چینی خواهد شد و نوک پایینی باید حداقل ۰.۳ سانتیمتر بلندتر از نوک بالائی باشد .


نوک چینی مجدد

اگر نوک چینی قبلی بطور صحیح انجام نگرفته باشد، نوک خیلی از طیور ۸ هفته بعد از نوک چینی و یا بیشتر مجدداً رشد خواهد کرد و احتیاج به نوک چینی مجدد خواهد داشت. بطور معمول هرگاه طیور را به هر منظوری گرفتند نوک آنها را کنترل می کنند و در صورت لزوم مجدداً نوک چینی می نمایند.


نوک چینی جوجه خروسها

جوجه خروس هائی که برای گله مادر نگهداری می شوند نیز باید نوک چینی گردند ولی روش نوک چینی آنها با آنچه تا بحال گفته شد فرق می کند و بستگی به سن آنها دارد.


نوک چینی طیور ، ۶ تا ۸ روزگی

نوک چینی انسدادی همانند آنچه درباره پولت ها توضیح داده شد انجام می گیرد، ولی نوک بالائی و پایین به یک اندازه مساوی قطع می گردند.


نوک چینی طیور ، ۶ تا ۱۰ هفتگی

بیش ۱.۲ نوک نباید قطع گردند. در پن گله مادر نباید نوک خروسهای بالغ را سوزاند.
نوک چینی طیور، چرا و چگونه انجام شود؟
هرکدام از روشهای نوک چینی طیور بر روی وزن بدن تأثیر متفاوتی دارند

نکاتی که باید برای نوک چینی طیور رعایت کنیم:

 • در زمانی که شرایط عمومی جوجه مساعد و دور از استرس باشد، انجام شود.

 • تیغه برش دهنده باید گرم و تیز باشد. در غیر این صورت با فشاری بیشتری باید نوک را قطع کنیم و به آن منطقه آسیب می رسانیم.

 • تیغه نباید بیش از حد گرم و داغ باشد. با حرارت بیش از انداره، به محل قطع آسیب وارد می کنیم.

 • از عجله کردن در هنگام چیدن نوک خودداری کنید.

 • دانخوری را پس از قطع نوک همیشه و در تمام روز پر از دان نگه دارید.

 • آب تمیز و بدون آلودگی فراهم کنید. فراهم کردن آب بدون آلودگی باعث تمیز ماندن محل قطع می شود.

اجتناب از عواقب نامطلوب نوک چینی طیور

هنگامیکه طیور در استرس هستند نباید نوک چینی شوند. هنگامیکه طیور به هر دلیل تحت استرس می باشند نباید نوک چینی انجام گیرد بلکه باید صبر نمود تا پس از بهبود و برگشت طیور بحالت طبیعی آن را انجام داد.


داروهای سولفوره باعث ازدیاد خونریزی میشوند

مشخص شده که بخصوص در مواردی که نوک چینی طیور در سنین ۵ روزگی به بالا بوسیله تیغه انجام می گیرد، داروهای سولفوره (بخصوص سولفونامیدها) منجر به طولانی شدن زمان خونریزی می شوند.
برای حل چنین مشکلی باید ۲ روز قبل از نوک چینی طیور ، ویتامین K محلول در آب مصرف شود.
نوک چینی طیور، چرا و چگونه انجام شود؟
هرکدام از روشهای نوک چینی طیور بر روی وزن بدن تأثیر متفاوتی دارند


ماشین های نوک چینی طیور منبع آلودگی هستند

برای جلوگیری از انتشار آلودگی پس از عمل نوک چینی طیور باید ماشینهای نوک سوزی تمیز و ضدعفونی گردند. اگر چه تیغه داغ کل میکروارگانیسم ها را می کشد، ولی مناطق دیگر دستگاه نوک چین خیلی زود آلوده می گردد.
حدود ۱۰ تا ۱۲ روز بعد از نوک چینی طیور تلفات افزایش می یابد (بخصوص وقتیکه نوک چینی طیور در یک روزگی انجام شود.) ارگانیزمهائی که در دستگاه نوک چین ضد عفونی نشده وجود دارند شامل سالمونلا، استافیلوکوکها، آسپرژیلوس و کلیفرم می باشند.
برای جلوگیری از رشد باکتری ها و ارگانیزم های دیگر بهتر است آلودگی دستگاه نوک چین را مرتباً بررسی کنیم.


وسایل آبخوری ممکن است مناسب نباشند

جوجه های تازه نوک چینی شده در هنگام نوشیدن آب از آبخوری های فنجانی نوع سوزنی و گاهی آبخوری های چکه ای دچار مشکل می شوند، از اینرو باید آبخوریهای مخصوص جوجه های کوچک را تا چند روز پس از نوک چینی در پن نگه داشت.

بیشتر بدانید:


افزودن عمق دان در تراف دانخوری

اینکار باعث می شود که هنگام دان خوردن، نوک تازه سوزانده شده پرنده به کف دانخوری برخورد ننماید. مسلماً برخورد نوک مجروح با دانخوری باعث کاهش مصرف غذا خواهد شد.


وقتی پرندگان در سنین بیش از ۱۰ هفتگی هستند مطمئن شوید که : نوک چینی طیور در زمان واکسیناسیون طیور انجام نمی گیرد، بلافاصله پس از نوک چینی تغذیه ننمایند، پس از نوک چینی طیور میزان آب و غذا را افزایش دهید، نوک چینی در زمانی از روز که خنک تر است انجام گیرد، در آب و هوای گرم ویتامین K به جیره بیفزائید یا اگر پیش بینی می کنید که خونریزی زیاد خواهد بود ۲ روز قبل از نوک چینی طیور ویتامین K به جیره بیافزائید هربار تعداد کمی از طیور را بگیرید .


کارگران نوک چین باید بدقت آموزش ببینند. نوک چینی طیور کار طاقت فرسائی بوده و انجام صحیح آن نیاز به دقت زیاد دارد. تیغه ها باید کاملاً تمیز بوده و حرارت کافی داشته باشند. میزان نوک سوزانده شده در تمام جوجه ها یکسان و تیغه ها بطور یکنواخت داغ گردند. پولت ها بطور ثابت در خلال نوک چینی و گهگاهی نیز در دوره تولید مورد ارزیابی قرار گیرند .

نوک چینی طیور، چرا و چگونه انجام شود؟
حدود ۱۰ تا ۱۲ روز بعد از نوک چینی طیور تلفات افزایش می یابد

نتیجه گیری

استرس مهم ترین فاکتور تنشی برای وقوع بیماری کانیبالیسم می باشد. علاوه بر آن نقش منفی زیادی در راندمان رشد و تولید مثل دارد. به همین دلیل باید تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از ایجاد استرس در بین گله انجام داد.
لطفا توجه فرمایید که عمل نوک چینی طیور باید توسط افراد خبره و ماهر صورت گیرد و به دلیل طاقت فرسا بودن این عمل، هر گونه خستگی در طول کار باعث مرگ جوجه یا از بین رفتن نوک او می شود. استرس وارد شده به پرنده تا ۱۰ روز نیز ممکن است به طول بینجامد ولی در عوض از کانیبالیسم در پرندگان جلوگیری می کند.

منابع: گروه اسکندری، کارنوتک، دامپزشکان برتر        /      لینک کوتاه مقاله: lish.ir/1HdO
نوک چینی طیور ، چرا و چگونه انجام شود؟
مرغداران نوروز ۱۴۰۰ گرفتار بی تدبیری مسئولان می‌شوند؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سیزده + 2 =