نکاتی که باید در مورد شترمرغ ها بدانید
نکاتی که باید در مورد شترمرغ ها بدانید
post

نکاتی در مورد شترمرغ

پرورش شترمرغ جز یکی از صنایع نوین است که در قرن حاضر توجه سرمایه گذاران و پرورش دهندگان بسیاری را به سوی خود جلب کرده است. ورود شترمرغ به ایران در حدود ۷۰ سال پیش انجام گرفته است و نتایج به دست آمده از تحقیقات مؤید آن است که پرورش آن سودآور بوده است. شترمرغ ها از بزرگ ترین پرندگان موجود در جهان هستند که از لحاظ تاریخی، بومی آفریقا و از زمان های دور استفاده از محصولات آن در میان اقوام گوناگون این قاره رواج داشته است. این پرنده قادر به پرواز نیست اما با داشتن پاهای بسیار قوی خود توانایی بالایی برای تند دویدن دارد البته بال های آنها نیز به طرز شگفت آوری قوی هستند و در نمایش تهاجمی و مانورهای جنسی و تولیدمثلی مورد استفاده پرنده قرار می گیرد.

طول بدن شترمرع

طول بدن یک شترمرغ در حالت بلوغ به ۸۲/۱-۷۴/۲ متر می رسد.

در حالی که پرنده ماده طیفی حدود۶۷/۱-۹۸/۱ متر خواهد داشت.

جوجه های شترمرغ در هر ماه حدود ۴/۲۵ سانتی متر رشد می کنند و در پایان سال اول وزنی حدود ۱۱۰-۱۱۵ کیلو پیدا خواهند کرد (۱۲ ماهگی) که در این هنگام جهت کشتار به مراکز ویژه اعزام می گردند.

بلوغ شترمرغ

شترمرغ های اهلی شده در سن ۳۲ سالگی به بلوغ می رسند.

عواملی که بر شروع دوران بلوغ تأثیر می گذارند عبارت اند از: نژاد، فصل، شرایط محیطی و محل نگهداری پرندگان و طول روز، در این میان جنس ماده حدود ۶ ماه زودتر از جنس نر به بلوغ خواهد رسید.

پس از بلوغ کامل با توجه به تفاوت های ظاهری به راحتی می توان پرندگان نر و ماده را از یکدیگر تمیز داد.

در این هنگام نرها با پرهای سیاه و درخشان و نیز پرهای بزرگ به رنگ سفید در انتهای دو بال و دم از جنس ماده که دارای پرهایی خاکستری رنگ است مجزا می گردند.

نکات طلایی جوجه کشی تخم شتر مرغ

همچنین در فصل تولیدمثل پوست ساق پا و نوک پرنده نر به رنگ صورتی مایل به قرمز در می آید که این تغییر رنگ نشان دهنده آمادگی پرنده نر جهت انجام عمل جفت گیری می باشد، شترمرغ ها به طور کلی پرندگانی اجتماعی محسوب میشوند که در حیات وحش به صورت گروهی زندگی می کنند و تنها در فصل جفت گیری هر گروه تولیدمثلی در قلمرو خود جدا از دیگران زندگی و تولید مثل می نمایند.

خواص گوشت شترمرغ و بوقلمون

نکاتی که باید در مورد شترمرغ ها بدانید
شترمرغ های اهلی شده در سن ۳۲ سالگی به بلوغ می رسند.

به طور کلی شترمرغ ها پرندگانی ترسو هستند که با کوچکترین صدای ناگهانی با سرعت زیاد شروع به دویدن می کنند که در این هنگام سرعت آنها به حدود ۶۰ کیلومتر در ساعت نیز خواهد رسید که میتوان این سرعت را برای مدت ۱۶-۳۰ دقیقه حفظ کند.

لگد شترمرغ ها یکی از خطرناک ترین و کشنده ترین لگدها بوده که از قسمت جلوی بدن و از بالا به پایین بر سر حریف فرود می آید و در مواقعی، منجر به مرگ جانور مورد تهاجم خواهد گشت.

همچنین جالب است بدانید شترمرغ ها به طور نرمال عمری معادل ۳۰-۶۰ سال دارند.

یکی دیگر از خصوصیات این پرنده حس کنجکاوی شدید آنها می باشد که در بسیاری از موارد و در صورت عدم رعایت مسائل ایمنی در مزارع می تواند خسارت غیر قابل جبرانی درنتیجه بلع اشیاء نظیر میخ، پیچ، تکه های چوب، آهن و ابزار آلات به جامانده از کارگران و به وجود آورد که این مسئله گاه منجر به ضایعات درونی و حتی مرگ پرنده می گردد.

تغذیه پرندگان مولد

در صورتی که پرنده ماده دچار کمبود نسبی در پروتئین، کربوهیدرات و یا چربی باشد تخم شترمرغ های کمتر و با کوچکتری تولید می نمایند.

کمبود یک ویتامین یا ماده معدنی خاص به ندرت موجب تولید تخم شترمرغی با کمبود مربوطه می گردد.

جیره های دانه ای پرانرژی ممکن است منجر به افزایش تلفات چنینی در دوره میانی گردند که در این صورت علایمی نظیر ادم (خیز) و خونریزی های زیر جلدی مشاهده می شود.

ارتقای جایگاه تشکلی انجمن ملی طیور به فدراسیون طیور ایران

شواهد بالینی نشان می دهد که اسکلت های سر و پاهای غیر طبیعی با کمبود منگنز در رژیم غذایی در ارتباط است زیرا با اضافه کردن مکمل منگنز قابل درمان است.

تغذیه شترمرغ های مولد بر کیفیت پوسته نیز تأثیر می گذارد معمولا استفاده بیش از حد کلسیم مشکلات بیشتری در مقایسه با کمبود کلسیم ایجاد می کند اندازه تخم و کیفیت پوسته وزن تخم در شترمرغ بسته به نژاد و نحو مدیریت بین ۱۳۰۰ تا ۱۷۰۰ گرم متغیر است.

تخم مرغ های کوچک معمولا توسط مرغ های جوان در ابتدای فصل تولید می شوند و اغلب بی نطفه هستند.

ضخامت پوسته در تخم شترمرغ به طور متوسط ۲ تا ۷/۲ میلی متر در نوسان است.

پرورش شترمرغ

نکاتی که باید در مورد شترمرغ ها بدانید
شترمرغ ها به طور نرمال عمری معادل ۳۰-۶۰ سال دارند.

تخم شترمرغ های بسیار بزرگ و یا با پوسته ضخیم باعث بوجود امدن جوجه های ضعیف و ادماتوز می شود و تخم شترمرغ های کوچک یا پوسته نازک موجب دفع بیش از حد آب و هیدراته شده جوجه ها می گردد.

همچنین در پوسته نازک امکان نفوذ عوامل باکتریایی و قارچی بیشتر است.

جمع آوری و انتقال شترمرغ ها در اواخر بعدازظهر و هنگام عصر تخم گذاری می کنند تخم شترمرغ ها باید چندین بار در روز جمع آوری کرد.

به طوری که آخرین نوبت آن هنگام غروب باشد.

تخم شترمرغ هایی که در آشیانه می مانند مرتبا توسط پرندگان بالغ جابه جا شده و آسیب می بینند و حتی ممکن است خورده شوند.

شترمرغ ها در فضای باز تولید مثل می کنند از این رو جمع آوری تخم شترمرغ ها به صورت دستی انجام میشود.

تخم شترمرغ ها را باید در صندوق هایی با بستر نرم قرارداد تا در هنگام نقل و انتقال سریع به جوجه کشی، آسیب نبینند.


سحر مسکی / کارشناسی علوم دامی
فصلنامه علمی – تخصصی رویان/ سال چهارم/ شماره شانزدهم/ پاییز ۹۷
منبع: دامیران
نویسنده: سحر مسکی
لینک کوتاه مقاله: daamiran.com/?p=7348
برای ورود به بانک مقالات دامیران کلیک کنید
نکاتی که باید در مورد شترمرغ ها بدانید

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نه − 8 =