نکات مهم در طراحی مرغداری و امنیت زیستی
نکات مهم در طراحی مرغداری و امنیت زیستی
۵/۵ - (۲ امتیاز)

نکات مهم در طراحی مرغداری و امنیت زیستی

رعایت امنیت زیستی در مرغداری ها بسیار حائز اهمیت است و منجر به پیشگیری از بیماری ها میشود. گاهی با اندکی هزینه میتوان از ضرر ها و آسیب های جبران ناپذیر پیشگیری کرد. محل جغرافیایی مزرعه، ترتیب قرار گرفتن ساختمان ها و مواد مورد استفاده در ساختار آنها را بایستی در طراحی مرغداری به دقت مورد بررسی قرار داد، چون این عوامل تاثیر بسزایی در برقراری سلامت و بهداشت در مزرعه دارند.

 انتخاب محل مزرعه

محل جغرافیایی مزرعه نباید به صورت تصادفی انتخاب گردد، بلکه به منظور انتخاب محلی برای راه اندازی مزرعه مقررات و قواعدی وجود دارد که رعایت آنها ضروری است.
به منظور جلوگیری از آلودگی مزرعه، محل موردنظر باید حتی الامکان از سایر مزارع تجاری فاصله داشته باشد.
جهت اصلی وزش باد را باید در نظر گرفت تا بتوان سیستم تهویه قابل کنترلی برای سالنها طراحی نمود.
حتی الامکان از جاده های اصلی فاصله داشته باشد تا بدین ترتیب امکان عبور ماشین های حمل طیور از کنار مزرعه کاهش یابد.
نکات مهم در طراحی مرغداری و امنیت زیستی
نکات مهم در طراحی مرغداری و امنیت زیستی

طراحی ساختمانها به نحوی که جریانات عبور و مرور تا حد امکان محدود گردد.

محل قرار گرفتن ساختمانها را در مزرعه باید به دقت بررسی کرد .
چنانچه قرار است همزمان در سالن های مختلف طیور با سنین مختلف نگهداری گردند، این سالن ها باید تا جایی که امکان دارد از یکدیگر فاصله داشته باشند تا امکان انتقال عوامل بیماریزا از سالنی به سالن دیگر کاهش یابد.
به منظور جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا (مانند سالمونلا، مایکوپلاسما، ویروس بیماری نیوکاسل و ویروس برونشیت عفونی) به وسیله جوندگان و پرندگان بایستی سالن ها کاملا محصور شده باشند، همچنین کل مزرعه باید محصور گردد و تنها از محل مشخصی ورود و خروج صورت پذیرد.
در مناطق اطراف سالن های نگهداری طیور باید از رشد گیاهان و تجمع زباله و مواد زائد جلوگیری نمود و همچنین سطح این نواحی باید به وسیله بتن یا مواد مشابه به خوبی پوشانیده شود.
چنانچه کف سالن ها از جنس بتن و سطح دیوارها صاف باشند، به طور موثرتری می توان با ضدعفونی این سطوح ،بهداشت سالن ها را تامین نمود.

رعایت اصول امنیت زیستی در محل ورودی مزرعه الزامی است

کلیه ورود و خروج ها بایستی در یک دفتر ثبت گردد.
هیچ کس بدون بازرسی حق ورود به داخل مزرعه را ندارد.
همچنین هیچ کامیونی بدون اینکه ضدعفونی گردد اجازه ورود به مزرعه را ندارد.
در هر ساختمانی باید اتاقی برای ورود و خروج در نظر گرفته شود.
این اتاق باید به دو بخش پاک و آلوده تقسیم گردد، یک دستشویی که در صورت امکان آب گرم نیز به آن متصل باشد، در آن نصب شده باشد و صابونی که خاصیت باکتریسیدی داشته باشد در کنار آن قرار داده شود، همچنین دستمال کاغذی و سطل آشغال نیز در دسترس باشد.
برای تمام افرادی که قصد ورود به مزرعه را دارند باید کلاه، لباس کار یا روپوش و چکمه تمیزی نیز در نظر گرفته شود. همچنین باید لگنی حاوی مواد ضدعفونی کننده به منظور ضدعفونی کردن چکمه ها در گوشه ای قرار گیرد.
نکات مهم در طراحی مرغداری و امنیت زیستی
نکات مهم در طراحی مرغداری و امنیت زیستی

انتخاب روش های صحیح مدیریت تولید به برقراری امنیت زیستی کمک می نماید 

 • بهترین نحوه تولید طیور، روشی است که تمامی جوجه های گله هم سن باشند. ورود طیور جدید به گله از نظر امنیت زیستی خطرناک است به طوری که طیور تازه وارد ممکن است بیمار باشند و یا به دلیل ابتلاء قبلی به بیماری و بهبودی از آن، ناقل عامل بیماری باشند و یا اینکه برعکس طیور قبلی بیمار یا ناقل باشند و برای طیور تازه وارد خطرناک باشند.
 • در صورتی که سنین مختلفی از طیور در مزرعه پرورش داده می شوند، هر گروه را باید به طور جداگانه درمان نمود، به طوری که کار درمان با جوانترین گروه آغاز و با مسن ترین گروه پایان می یابد.
 • ساختمان هایی که طیور در آن نگهداری می شوند و همچنین انبارهای ذخیره مواد غذایی طیور و تخم مرغ باید از وجود حشرات و انگلهای مختلف پاک باشند و نیز پرندگان وحشی نتوانند وارد این ساختمان ها شوند. در صورت لزوم نیز می توان از برنامه های مبارزه با حشرات کمک گرفت.
 • هنگامی که سالنهای نگهداری طیور تخلیه می شوند، باید بستر را کاملا جمع آوری نمود و تمامی سالنها را به خوبی شستشو، پاکسازی و ضدعفونی کرد. همچنین بهتر است از نقاط مختلف سالن جهت انجام آزمایشهای باکتریولوژی نمونه برداری نمود تا بدین ترتیب بتوان از تاثیر مواد ضد عفونی کننده مورد استفاده اطمینان حاصل کرد.
 • خوراک طیور باید در مخازن (سیلو، کیسه و….) تمیز و پوشیده نگهداری شود. آب موجود در آبخوری ها هم باید دارای کیفیت مناسب باشد.
 • طیور بیمار یا تلف شده نیز باید هرچه سریعتر از سطح سالنهای نگهداری جمع آوری شوند و ضمن رعایت احتیاطات لازم از بین برده شوند.
 • برای از بین بردن ضایعات و نیز پسابها باید روشهای مناسبی در نظر گرفته شود.
 • کلیه اطلاعات مربوط به تلفات، تشخیص بیماریها و واکسیناسیون در هر دوره پرورش تولید باید در دفاتر مخصوصی به طور روزانه ثبت گردد.
نوک چینی طیور ، چرا و چگونه انجام شود؟

از آنجا که مزارع پرورش طیور مادر به عنوان حلقه اول زنجیره تولید طیور محسوب می شوند، رعایت ضوابط امنیت زیستی در این مزارع از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

 • طیوری که به عنوان مادر هستند و از آنها به منظور تولید نسل های جدید استفاده می شود، بایستی متعلق به مزارع سالم و عاری از بیماری باشند.
 • در مزارع پرورش طیور مادر تنها باید یک گونه پرنده پرورش یابد. به عبارت دیگر در مزرعه پرورش مرغ مادر نباید پرندگان دیگر پرورش یابند. البته در برخی شرایط می توان در سالنهای مختلف یک گونه از طیور را با سنین مختلف نگهداری نمود.
 • تخم مرغ های تولیدی باید در کمترین زمان ممکن جمع آوری گردند (حداقل روزی دو مرتبه) و در محلی تمیز و ضدعفونی شده قرار گیرند. تخم مرغه ای تمیز قبل از قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی باید در اسرع وقت ضدعفونی شوند، سپس در یک اتاق تمیز و عاری از گردو غبار که به همین منظور ساخته شده، در دمای ۱۳ تا ۱۵ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ۷۰ تا ۸۰ درصد نگهداری گردند. به منظور حمل و نقل تخم مرغها نیز باید از سبدهای تمیز و ضدعفونی شده استفاده نمود. وسیله نقلیه ای که تخم مرغها را تا محل دستگاه جوجه کشی حمل می نماید نیز باید تمیز و ضدعفونی شده باشد.
 • ورود به هچری تنها باید از طریق اتاقک ورودی انجام پذیرد و فقط پرسنلی که اجازه کار کردن در هچری را دارند می توانند وارد هچری شوند، همچنین این کارکنان نباید با کارکنان سایر قسمتهای مزرعه و یا بازدیدکنندگان در تماس باشند.
 • هچری ها باید طوری طراحی شوند که جوجه ها پس از خروج از تخم از آنها به راحتی خارج گردند و ضمنأ جریان گردش هوا در آنها به خوبی انجام پذیرد. قسمتهای مختلف نیز باید از همدیگر جداگردندو تهویه هر اتاقک یا اتاق نیز در صورت امکان به طور جداگانه صورت گیرد.
افزایش تولید گوشت سفید با احداث مزرعه‌های پرورش مرغ در تهران
نکات مهم در طراحی مرغداری و امنیت زیستی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

منبع: واکسن و واکسیناسیون در طیور

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

5 × 4 =