هر عدد تخم مرغ ۲ هزار تومان!
هر عدد تخم مرغ ۲ هزار تومان!
۵/۵ - (۱ امتیاز)

هر عدد تخم مرغ ۲ هزار تومان!

افزایش قیمت تخم‌مرغ در چند هفته اخیر در استان کردستان باعث نارضایتی مردم و در نهایت مصرف کمتر این ماده غذایی مهم در خانواده‌ها به دلیل افزایش قیمت نامتعارف شد.

داستان اینکه ابتدا مرغ بوده است و یا اینکه ابتدا تخم‌مرغ بوده است را قطعا شنیده‌اید داستانی که حدود دو سال است مصداق تازه‌ای برای مردم در بعد قیمت و ارزش پیدا کرده است به نحوی که گاها مرغ پیدا نمی‌شود و گاها تخم‌مرغ!

بحث گرانی و نبود مرغ و تخم‌مرغ و افزایش قیمت‌های سرسام‌آور در استان کردستان انگاری تمامی ندارد و تهیه این دو ماده غذایی مهم برای مردم روز به روز سخت‌تر شده است به نحوی که دیگر کمتر کسی قدرت خرید مرغ با قیمت بیش از ۲۶هزار تومان و یک شانه تخم مرغ ۵۵هزار تومانی را دارد.

جالب‌تر اینجاست که گاها خبرهایی در باره معدوم کردن جوجه‌ها و یا تخم‌مرغ از جای جای کشور به گوش می‌رسد به نحوی که انگار این دو هیچ نسبتی با هم ندارند و دقیقا متضاد یکدیگر عمل می‌کنند.

در یک ماه اخیر درست است که قیمت عرضه مرغ ثبات داشته اما قیمت تخم مرغ به صورت چشم‌گیری افزایش یافته و همین امر نارضایتی‌های زیادی را در بین مردم به همراه داشته است.

برای اطلاع از قیمت تخم مرغ در بازار امروز سنندج وارد بازار شدیم تا از چگونگی عرضه این عزیز گران شده بیشتر مطلع شویم.

جلیل خالدی یکی از فروشندگان سطح بازار سنندج در باره افزایش قیمت تخم‌مرغ در چند وقت اخیر اظهار داشت: متاسفانه بازار به گونه‌ای شده است که افزایش قیمت را در هر زمینه‌ای شاهد هستیم و تخم‌مرغ نیز آخرین تغییراتی بود که در سطح بازار به صورت ملموس افزایش قیمت آن احساس شد.

در حدود یک ماه اخیر قیمت هر عدد تخم مرغ بیش از ۵۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است و قیمت هر تخم مرغ به حدود۲هزار تومان رسیده که این وضعیت، فشار زیادی را بر مصرف کننده تحمیل می‌کند.

وعده جدید دولت: گوشت مرغ از فردا به میزان نیاز وارد بازار می‌شود

متاسفانه هستند کسانی که با احتکار و انبار کردن تخم‌مرغ و عدم ارجاع آن به بازار باعث وجود چنین شرایطی فقط برای منفعت شخصی خود شده‌اند و به نظر بنده باید قاطعانه با این افراد برخورد شود چراکه همین افزایش قیمت‌ها خود دلیلی بسیار محکم برای افزایش قیمت‌ها و راکد بودن بازار و در نهایت تضعیف آحاد جامعه است.

در ادامه عدنانی یکی از شهروندان سنندجی درباره افزایش قیمتی که در چند وقت اخیر درباره تخم‌مرغ اتفاق افتاده است اظهار داشت: اینکه تخم‌مرغ و یا هر جنس دیگری در استان کردستان هر روز و هر ماه با افزایش قیمت رو‌به‌رو است به مردم آسیب زیادی را وارد کرده است به نحوی‌که دیگر به معنی واقعی قدرت خریدی برای مردم باقی نمانده و مردم به زور از پس مشکلات روزمره خود برمی‌آیند.

افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ دیگر برای مردم به یک عادت تبدیل شده و متاسفانه هیچ‌کس جلودار این افزایش قیمت‌ها نیست و روز به روز افزایش قیمت را در این دو ماده غذایی مهم شاهد هستیم.

شاید اگر در چند سال اخیر به کسی می‌گفتید که قیمت تخم مرغ قرار است به هرعدد۲هزار تومان برسد بسیار متعجب می‌شد و در جواب چنین چیزی را غیر ممکن می‌دانست اما این امری است که امروز به واقعیت تبدیل شده و اهرمی دیگر برای فشار بر مردم است.

یحیی احمدی یکی دیگر از شهروندان سنندجی با ابراز نارضایتی از عدم مدیریت بر بازار تصریح کرد: به واقع مردم دیگر از این افزایش قیمت‌ها به ستوه آمده‌اند مگر مسئولینی که باعث این افزایش قیمت هستند خود در این جامعه زندگی نمی‌کنند که از این افزایش بی‌رویه قیمت‌ها بی‌خبر هستند.

زندگی امروز در هر زمینه‌ای به اندازه کافی بر مردم فشار وارد کرده است و همین تخم‌مرغ برای بسیاری از مردم غذای شب و روز بود که آنهم با این افزایش قیمت از سر سفره‌های مردم خارج شد و در حال تبدیل شدن به یک ماده غذایی گران قیمت است.

نگران باقی‌ماندن آنتی‌بیوتیک در گوشت مرغ باشیم؟

مسئولان استانی باید فکری به حال این افزایش قیمت‌ها داشته باشند و منشاء این بی‌قانونی و بی‌نظارتی را خشک کنند تا دیگر شاهد چنین تا افزایش قیمت‌هایی نباشیم.

در ادامه «شهریار حنیفی» مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در پاسخ به سؤال و پیگیری خبرنگار تسنیم، دلیل گرانی تخم‌مرغ را این‌گونه اعلام کرد: در حال حاضر عمده مشکل افزایش قیمت تخم‌مرغ کمبود تولید در استان است به نحوی که ما در کردستان روزانه ۵۰تن تخم‌مرغ مصرف می‌کنیم و در کنار آن فقط ۷تن تولید تخم مرغ داریم.

در حال حاضر ۱۳واحد تولیدی مرغ تخم‌گذار در استان کردستان وجود دارد که به دلایل وجود برخی از مشکلات اعم از عدم صرفه اقتصادی فقط ۴واحد آن فعال است.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تصریح کرد: استان کردستان همواره از استان‌های مصرف کننده تخم مرغ است و بیشتر نیاز استان از استان قزوین و آذربایجان شرقی تأمین می‌شود.

هفته آینده قرار است وزارت جهاد کشاورزی ۲۰هزار تن تخم مرغ را وارد کشور کند و این امر می‌تواند در متعادل کردن قیمت‌ها مؤثر باشد.

حنیفی «فروش عددی تخم‌مرغ» را یکی دیگر از مشکلات عرضه تخم‌مرغ در کردستان دانست و اظهار کرد: فروش تخم مرغ باید به صورت کیلویی انجام شود. در حال حاضر قیمت فروش هر کیلوتخم مرغ در استان کردستان ۲۲هزار تومان و شانه‌ای ۵۴هزار تومان است.

مدیر توسعه بازگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان از اعلام آمادگی برای مهیا کردن شرایط سرمایه‌گذاری در زمینه تولید تخم‌مرغ خبر داد و تصریح کرد: جهاد کشاورزی از سرمایه‌گذاران این بخش، قاطعانه حمایت خواهد کرد.

این افزایش قیمت‌ها و گرانی‌ها فقط به مردم ضرر رسانده و در نهایت باعث کوچک‌تر شدن سفره مردم می‌شود.

هر عدد تخم مرغ ۲ هزار تومان!

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هجده + نه =