واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در روستاهای تهران آغاز شد
واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در روستاهای تهران آغاز شد
post

واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در روستاهای تهران آغاز شد

رئیس اداره دامپزشکی تهران با بیان اینکه واکسیناسیون طیور بومی بر علیه بیماری نیوکاسل آغاز شده است، گفت: تاکنون حدود ۷۰۰ قطعه طیور بومی در هشت روستا بر علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شدند.

دکتر صادق گلزاری: این اقدام در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری نیوکاسل در طیور بومی مناطق روستایی تحت نظارت دامپزشکی شهر تهران، در بخش سولقان با همکاری ناحیه بسیج شهید شیرین بخش سولقان انجام شده است.

در این طرح، نیروهای اداره دامپزشکی شهر تهران علاوه بر واکسیناسیون، آموزش های لازم درخصوص نگهداری طیور، شرایط جایگاه های نگهداری و نحوه برخورد در مواجهه با بیماری های طیور به خصوص بیماری های آنفولانزای پرندگان و نیوکاسل را به مرغداران ارائه کردند.

بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی است که در سال ۱۹۲۶  برای اولین بار در نیوکاسل انگلستان تشخیص داده شد، نیوکاسل یکی از مهم‌ترین بیماری‌های پرندگانی است که به صورت صنعتی و متراکم پرورش داده می‌شوند و گله‌های بسیاری از جوجه‌های گوشتی در صورت عدم واکسیناسیون با این بیماری درگیر می‌شوند. این بیماری در سال ۱۳۲۹ در ایران شناسایی شده‌ است.

انواع روش های واکسیناسیون طیور

علائم نیوکاسل با توجه به نوع ویروس، میزان سلامتی و سن پرنده و گونه میزبان متفاوت است. این علائم شامل نشانه‌های تنفسی همچون تنگی نفس و سرفه، نشانه‌های عصبی چون افسردگی، بی‌اشتهایی، افتادن بال‌ها و فلجی، گیج خوردن سر و گردن، به دور خود چرخیدن، لرزش، تورم چشم و گلو،  اسهال آبکی و سبز، و ناهنجاری و کاهش تخم در پرندگان تخم‌گذار می‌شود.

نشانه‌ها بسته به نوع ویروس متفاوت است به‌طور کلی سه سویه از این ویروس وجود دارد مزوژنیک و لوژنیک و لنتوژنیک. این ویروس از راه مسمویت غذایی منتقل شده و انتقال از راه هوا یا آیروسل معمولاً اتفاق نمی افتد.

نشانه‌های کالبدشکافی شامل تورم در مخاطات تنفسی، التهاب و خونریزی در مخاط دستگاه گوارش، وجود کیست‌های چرکی وکازیوس پنیری در مخاط نای و ترشحات اکسوداتیو در ابتدا و در طول نای بخصوص دوشاخه نای است. این بیماری مثل بیشتر بیماری‌های ویروسی درمان دارویی نداشته و درمان فقط از روش حمایتی است. واکسیناسیون با دو سویه ب یک و لاسوتا انجام می‌شود.

تصمیمات دولت در ارتباط با جوجه یک روزه متناقض است

این بیماری بین انسان و حیوان مشترک است و افرادی که با پرندگان بیمار به نوعی در ارتباط هستند ممکن است به این بیماری مبتلا شوند،  این ارتباط می‌تواند به صورت مستقیم با پرندگان زینتی و یا فراورده‌های طیور و حتی ترشحات و گوشت مرغ انتقال یابد.

علائم بیماری نیوکاسل در انسان به صورت ریختن اشک از چشم، بی خوابی و سر گیجه بروز می کند و در انسان‌ها قابل درمان است.

واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در روستاهای تهران آغاز شد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایرنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

4 × دو =